Vademecum... - 2. Biznesmen za biurkiem - Peggy Post (gdzie czytać książki online za darmo .TXT) 📖
- Autor: Peggy Post
Czytasz książkę online - «Vademecum... - 2. Biznesmen za biurkiem - Peggy Post (gdzie czytać książki online za darmo .TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peggy Post
Kiedy jesteś gotowy wydać jedzenie, postaw talerze na jednym z końców stołu bufetowego. Następnie ustaw odpowiednie potrawy: danie główne, warzywa, sałatki, pieczywo, sosy i przyprawy. Serwetki i przybory podaj na końcu, żeby goście nie musieli nimi żonglować, gdy nakładają sobie jedzenie.
Jeżeli przyjęcie jest duże, zorganizuj dwie kolejki osób nakładających sobie jedzenie. Gdy w pokoju jest dostatecznie dużo miejsca, umieść stół bufetowy na środku, by ludzie mogli podchodzić z dwóch stron, albo zorganizuj kolejki po obu jego końcach. Tak czy inaczej, goście nałożą sobie jedzenie szybciej, jeśli będą dwie kolejki.
Gdy wszyscy już przyszli i wypili drinki, ogłoś, że nadszedł czas kolacji. Goście, którzy zawsze są obsługiwani przed gospodarzem i gospodynią, powinni stanąć przy stole i częstować się jedzeniem. Kiedy skończą, odstawiają puste talerze na wyznaczony stół lub kredens, chyba że jest kelner, który je odbierze.
Jeżeli jest to możliwe, postaw napoje i kieliszki na oddzielnym kredensie lub stole. Jeśli goście siedzą przy stołach, postaw na nim szklanki do wody i napełnij je, zanim wszyscy usiądą. Kieliszki do wina powinny stać przed każdym gościem, lecz nie należy ich wcześniej napełniać. Można postawić jedną lub dwie otwarte butelki wina na stole, by każdy, kto ma na nie ochotę, mógł sobie nalać.
Jako gospodarz, będziesz czuł się swobodniej przy dużym, nieformalnym bufecie, a goście będą ci wdzięczni, jeżeli wyznaczysz miejsce na drinki i zaproponujesz, żeby każdy częstował się sam. Jeśli zauważysz kogoś pogrążonego w rozmowie, z pustym kieliszkiem w ręku, zapytaj, czy ta osoba napije się jeszcze czegoś. Nie staraj się jednak przeszkadzać, a zamiast tego spójrz na gościa pytająco. Wówczas odpowie ci uśmiechem i wyciągnie kieliszek w twoją stronę.
Kiedy podajesz napoje z lodem, porozkładaj w pokoju podkładki tak, aby wilgotne szklanki nie zostawiły śladów na blatach stołów.
Jeżeli postawisz na kredensie kawę, goście będą mogli obsłużyć się sami. W przeciwnym razie gospodarz lub gospodyni powinni wnieść tacę z filiżankami, spodeczkami, dzbankiem kawy, zaparzoną herbatą, śmietanką i cukrem do salonu, by podać je po kolacji.
KIEDY PRZYCHODZI SZEF
Zaproszenie osoby, której podlegasz w biurze, do własnego domu nie musi być stresujące. >Współcześni dyrektorzy i menedżerowie to ludzie o różnej osobowości, poczynając od wolnych duchów, którzy przychodzą do pracy w dżinsach po nieugiętych obrońców tradycji. Możesz zaprosić szefa ze współmałżonkiem/ką, by przedstawić ich swojej rodzinie lub zrewanżować się za wcześniejsze zaproszenie. Jeżeli twój szef – lub jakikolwiek inny gość, zajmujący wysokie stanowisko w firmie – jest człowiekiem starej daty, zapamiętaj następujące rady:
Jeśli ty i twój szef nie utrzymujecie stałych kontaktów towarzyskich w pracy, będziesz czuł się z pewnością bardziej swobodnie, kiedy zaprosisz jeszcze kilku dodatkowych gości. Wybierz osoby mające podobne zainteresowania, co twój szef.
Nie zadzieraj nosa. Zachowuj się normalnie i przyjmuj gości tak, jak zwykle. Nie wynajmuj specjalnych pomocników, o ile nie masz zwyczaju tego robić, i nie podawaj trudnej do pokrojenia pieczeni, jeżeli nie umiesz jej przyrządzić. Innymi słowy, bądź sobą. Jeśli będziesz uprzejmy i okażesz zainteresowanie, zrobisz lepsze wrażenie na szefie, niż gdy będziesz udawał lepszego niż jesteś i to przed kimś, kto dobrze wie, na co cię stać.
Jeżeli masz małe dzieci, bezwzględnie przedstaw je swoim gościom, którym z pewnością miło będzie je poznać. Jednak po kilku minutach zabierz je do innego pokoju. Nawet jeśli twój szef lubi dzieci, to gdy plączą się one pod nogami przez całe przyjęcie, mogą być męczące. Jeżeli możesz, wynajmij opiekunkę, by zajmowała się nimi w innym pokoju do chwili, gdy zawołasz je, by pożegnały się z gośćmi.
Gdy pracujesz w bardzo tradycyjnym biurze, w którym pracownicy zwracają się per „pan” czy „pani” do osób wyższych rangą, nie przechodź niespodziewanie na „Ralph” czy „Rhonda” – czy to w zaproszeniu, czy w trakcie rozmowy na przyjęciu. Ty i twój współmałżonek możecie zwracać się do gościa po imieniu dopiero wtedy, gdy wam to zaproponuje.
Drinki poprzedzające kolację zostały wypite, pestki oliwek wrzucone do kosza, pierwsze danie jest gotowe i czeka. Natomiast gość (lub goście) jeszcze nie przyszedł. Co robić? Dobrze wychowany gospodarz poczeka piętnaście minut, zanim poda kolację. I o to chodzi. Nie można jednak przedłużać oczekiwania, bo to wskazuje, że nie liczysz się z większością i faworyzujesz mniejszość. Gdy spóźnialski pojawi się w końcu, powinien natychmiast przeprosić zebranych za opóźnienie posiłku. Jeżeli posiłek zaczął się bez niego, spóźnialski dostanie to danie, które jest aktualnie na stole. Jeśli jest to deser, gospodarz musi zadbać, żeby przyniesiono z kuchni danie główne i powinien powstrzymać się od sarkastycznych czy negatywnych komentarzy pod adresem spóźnialskiego.
Współczesne przyjęcia biurowe służą budowaniu morale i lansowaniu firmy, szczególnie te nieoficjalne, które stwarzają pracownikom szanse, by poznać się lepiej, a nawet nawiązać prawdziwe przyjaźnie – co jest ważne w czasach, gdy miejsce pracy stało się głównym obszarem kontaktów towarzyskich.
Ktokolwiek w dziale odpowiada za zorganizowanie przyjęcia (lub, jeżeli jest to przyjęcie dla całej firmy, planista imprez firmowych), wysyła pisemną notatkę lub e-mail do każdego członka personelu. Przykład: „Dział Produkcji będzie obchodził Święta i Nowy Rok w piątek 23 grudnia, w sali konferencyjnej C. Kończymy pracę punktualnie o 15.30. Koktajle i bufet czekają. Masz ochotę się przyłączyć?”. Jeżeli przyjęcie odbędzie się w restauracji, hotelu lub klubie, trzeba wysłać bardziej oficjalne zaproszenia – odręczne dla małych grup, drukowane dla większych.
Współmałżonkowie i sympatie mogą zostać zaproszeni albo nie. Jeżeli uwzględniono osoby towarzyszące, zaproszenie na przyjęcie powinno być wyraźnie zaadresowane do „Pana i Pani Brown” lub „Panny Green z osobą towarzyszącą”.
WPADKI NA BIUROWYM PRZYJĘCIU
Ludzie, którzy piją za dużo na przyjęciach biurowych, ryzykują swoją karierę zawodową. Brak dyscypliny i samokontroli staje się widoczny dla przełożonych, którzy prawdopodobnie nigdy nie powierzą w przyszłości zadań pijakowi. Wojownicze i niesforne zachowanie lub agresywność seksualna może prowadzić bezpośrednio do zwolnienia. Nawet stosunkowo niegroźne działania, gdy jest się pod wpływem alkoholu – zbyt głośny śmiech, nadmierna gadatliwość, roztrzepanie, ponura mina – zostaną zapamiętane i mogą splamić reputację danej osoby. Dobry gospodarz uważnie obserwuje pracowników podczas przyjęcia; współpracownicy też mogą pomóc, pilnując nadużywającego alkoholu kolegę, proponując kawę lub nawet odwożąc go do domu, gdy sytuacja staje się niezręczna.
Na przyjęciu zorganizowanym w miejscu pracy po godzinach, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą wystąpić w ubraniu, które nosili cały dzień, albo przebrać się w bardziej uroczyste stroje.
Na przyjęcie organizowane poza biurem można przebrać się w stroje wyjściowe. Ponieważ jest to impreza służbowa, zbyt szykowne czy wydekoltowane ubranie jest w złym guście. Konserwatywny strój będzie lepszym rozwiązaniem. Jeżeli nie wiesz, co założyć, zapytaj kolegów, którzy bywali na spotkaniach towarzyskich poza biurem w przeszłości lub porozmawiaj z osobą planująca imprezę.
Pracodawcy i pracownicy często urządzają przyjęcia, gdy ktoś odchodzi z pracy albo przechodzi na emeryturę, kiedy żeni się, ma mu się urodzić dziecko lub jeśli chcą po prostu uhonorować czyjeś osiągnięcia. Biurowe drużyny sportowe tradycyjnie świętują na spotkaniach po meczu. Wiele firm urządza regularne przyjęcia urodzinowe dla pracowników.
Przyjęcia na specjalne okazje mogą być wydawane przez szefa lub personel; powinny uwzględniać cały dział i ewentualnie wszystkich specjalnych przyjaciół gościa honorowego, którzy pracują w innych działach firmy. Mimo że obecność współmałżonków nie jest wymagana na takich imprezach, szczególnie gdy przyjęcie jest urządzane w godzinach pracy, współmałżonek gościa honorowego powinien być zaproszony.
Te nieoficjalne przyjęcia mogą być urządzane w biurze, sali konferencyjnej, czy kafeterii, a lunch lub obiad można urządzić w pobliskiej restauracji. Komitet złożony z pracowników lub asystent szefa zostaje zazwyczaj wyznaczony do zadbania o takie detale jak godzina, miejsce, menu, rozrywki i upominki. Rachunek należy przekazywać bezpośrednio do szefa jeżeli on jest gospodarzem; jeśli personel wydaje przyjęcie, rachunek płacą wszyscy wspólnie. Gdy jesteś organizatorem przyjęcia, zbierz pieniądze wcześniej, abyś nie musiał dokładać z własnej kieszeni.
Jest kilka ważnych zasad, które należy zapamiętać, gdy planuje się przyjęcie ze specjalnej okazji:
Uzgodnij imprezę z przełożonym. Upewnij się, że termin i godzina nie kolidują z ważnymi sprawami.
Zarezerwuj salę z wyprzedzeniem.
Nie absorbuj planami przyjęcia osób, które próbują pracować. Miej wzgląd na czas i obowiązki współpracowników.
Nie przesadzaj z częstotliwością przyjęć – raz w tygodniu lub choćby raz w miesiącu to przesada, tak samo, jak zorganizowanie przyjęcia dla wychodzącej za mąż wnuczki siostry twojego współpracownika.
Ponieważ współpracownicy mogą być także twoimi osobistymi przyjaciółmi, to normalne, że spotykasz się z nimi na lunchu, po pracy lub w domu. Nie zachowuj się zbyt swobodnie na gruncie towarzyskim. W rozluźnionej atmosferze – szczególnie gdy pojawia się alkohol – języki rozwiązują się, a opory znikają. Nie popełniaj błędu, uważając, że rozmowa poza biurem przejdzie niezauważona. Jeżeli powtórzysz plotkę, zaatakujesz nieobecnego kolegę lub szefa, czy ujawnisz tajemnicę służbową, bądź pewien, iż to co powiedziałeś, dotrze do biura, czasami szybciej niż ty sam.
Gdy jesz lunch lub kolację ze współpracownikami w restauracji (patrz także: „Posiłki służbowe”, s. 153), musisz wiedzieć, kto i ile płaci. Aby było uczciwie, grupa powinna porozumieć się przed złożeniem zamówienia. Idealna sytuacja to taka, gdy wszyscy zgadzają się, żeby podzielić rachunek na równe części. Z drugiej strony, jeśli Lucy je niewiele, a pozostali decydują się na Surf’n’Turf (danie mięsno-rybne), poproś kelnera, aby podliczył Lucy oddzielnie, a pozostałą kwotę podzielił między wszystkie osoby (chyba że masz przy stole matematycznego geniusza, wówczas pozwól mu podzielić rachunek i nie kłóć się, gdy zaokrągli kwoty). Napiwki należy dzielić po równo, ponieważ każdy był obsługiwany w ten sam sposób, natomiast rachunki z baru tylko między osoby pijące.
Nie wypada prosić kelnera o oddzielne rachunki pod koniec posiłku lub zapraszać nowo przybyłą osobę do restauracji, nie wyjaśniając na samym początku, że posiłek jest składkowy. Pamiętaj, co zamówiłeś; jeżeli znacznie więcej niż koledzy, przejmij inicjatywę, oświadczając, iż poniesiesz koszty. Jeśli ktoś zaproponuje, iż zapłaci rachunek swoją kartą kredytową, żeby oszczędzić czas, zwróć mu natychmiast pieniądze. Ludzie mają skłonność do zapominania o niewielkich długach, a nieuprzejmie jest oczekiwać, że hojny kolega upomni się o zwrot pieniędzy, gdy dostanie rachunek. Na koniec, jeżeli jest czwartek przed wypłatą i naprawdę nie możesz sobie pozwolić na wyjście do restauracji, lepiej odmówić uprzejmie współpracownikom, zamiast pożyczać od kogoś, komu również brakuje pieniędzy.
W BARZE
W trzyosobowych lub liczniejszych grupach uzgodnijcie wcześniej, że podzielicie cały rachunek na końcu – nawet jeżeli oznacza to opanowanie chęci postawienia kolejki wszystkim. Jeżeli jeden z kolegów zgodzi się zostać kierowcą grupy, bądźcie mu wdzięczni i zapłaćcie za jego mrożone herbaty, Coca-Colę lub przekąski.
Country klub jest często miejscem, do którego szefowie firmy zapraszają klientów, by spędzili tam słoneczne popołudnie, a goście rewanżują się. Pola golfowe w country klubach, korty tenisowe i baseny są sceną przyjacielskich zawodów między różnymi partnerami biznesowymi. Od dawna mówi się, po części ironicznie, że więcej ważnych decyzji biznesowych podjęto na kortach niż w pokojach zarządu.
Jest to także idealne miejsce do podejmowania gości, nawet jeżeli nie uprawia się żadnych sportów – otoczenie jest wspaniałe, a lunch lub kolacja podawane są zazwyczaj razem, co oznacza, że możesz pozostać przy swoim stoliku tak długo, jak zechcesz. Jeśli uprawianie sportu jest główną czynnością, lunch lub koktajle po meczu są zazwyczaj uwzględnione w harmonogramie, aby zapewnić dostatecznie dużo czasu na rozmowę, czy to o interesach, czy o życiu
Uwagi (0)