Vademecum... - 2. Biznesmen za biurkiem - Peggy Post (gdzie czytać książki online za darmo .TXT) 📖
- Autor: Peggy Post
Czytasz książkę online - «Vademecum... - 2. Biznesmen za biurkiem - Peggy Post (gdzie czytać książki online za darmo .TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peggy Post
CO, JEŻELI NIE MASZ OCHOTY NA KAWĘ? Niezwłocznie powiedz o tym kelnerowi. Nie odwracaj filiżanki dnem do góry. Na bankietach i większych imprezach może zdarzyć się, że kelnerzy będą cię bez przerwy pytać, czy masz ochotę na kawę. Najprościej będzie, gdy jeden z nich naleje ci filiżankę. Wtedy już nikt nie będzie ci przeszkadzał.
CO ZROBIĆ Z TOREBKĄ HERBATY? Jeżeli podano ci herbatę w filiżance ustawionej na spodku, odłóż torebkę na ten spodek. Jeśli dostałeś herbatę w kubku, połóż torebkę na talerzyku deserowym (lub innym). Gdy nie ma żadnego talerza, umieść torebeczkę we wgłębieniu łyżeczki. Możesz też poprosić o spodek kelnera, który podaje ci herbatę w kubku. W żadnym razie nie kładź torebki na obrusie. Nie owijaj też sznureczka wokół torebki z herbatą, by ją wycisnąć.
ZAPŁAĆ WCZEŚNIEJ
Nic nie robi większego wrażenia, niż zdanie wypowiedziane pod koniec posiłku: „Sally, Jimie, bardzo miło nam się rozmawiało. Nasze spotkanie było bardzo owocne i sympatyczne. Możemy iść, wszystko zostało zapłacone”. Zamiast szukać gotówki czy karty kredytowej i obliczać napiwek, możesz zajmować się gośćmi. W tym celu, w momencie dokonywania rezerwacji zapytaj, jak najlepiej uregulować płatność z wyprzedzeniem, a potem poproś restaurację, by dodała 20 procent napiwku do rachunku.
Pod koniec posiłku nadal masz jeszcze o czym myśleć, gdy szykujesz się do opuszczenia restauracji.
KTO PŁACI? Płaci osoba zapraszająca. Jeżeli ktoś zaprasza cię na lunch, a kelner kładzie rachunek na stole, nie chwytaj go. Pozwól osobie, która cię zaprosiła, wziąć rachunek i zapłacić.
CO, JEŻELI KELNER PODAJE RACHUNEK TWOJEMU GOŚCIOWI? Typowa sytuacja, szczególnie gdy gospodarz jest kobietą, a gość mężczyzną. W takim przypadku bądź stanowcza i powiedz: „Jim, zaprosiłam cię na lunch. Pozwól, że ureguluję rachunek”. Aby zabezpieczyć się przed taką sytuacją, poinformuj wcześniej szefa sali, by rachunek przyniesiono tobie.
CZY POWINIENEŚ NAPISAĆ LIST Z PODZIĘKOWANIAMI? List wysłany przez gościa jest zarówno podziękowaniem za posiłek i mile spędzony czas, jak i potwierdzeniem podjętych wówczas decyzji. Gospodarz powinien go również napisać, zapewniając gościa, że miło mu było zjeść z nim posiłek, a także krótko podsumować wszelkie sprawy służbowe. Każda ze stron może zamiast tego zatelefonować, lecz list ma dwie zalety: nie narusza porządku dnia danej osoby i ma bardziej serdeczny i uprzejmy wydźwięk.
CZY MUSISZ ODWZAJEMNIĆ ZAPROSZENIE? Czy zaproszenie kogoś na służbowy lunch, kolację czy śniadanie oznacza, że ta osoba musi odwzajemnić się tym samym? Niekoniecznie. Zasady odwzajemniania zmieniają się w zależności od sytuacji.
Nie musisz odwzajemniać zaproszenia na stricte służbowy posiłek (szczególnie gdy odbywa się na koszt firmy), bez względu na to, kto cię zaprosił – klient czy twój szef. Ale oczywiście możesz to zrobić, jeżeli nadal będziecie prowadzić razem interesy.
Klient, który jest gościem pracownika działu sprzedaży lub dostawcy nie musi odwzajemniać zaproszenia, nawet jeżeli jego współmałżonek lub rodzina byli zaproszeni.
Należy odwzajemniać towarzyskie zaproszenie współpracowników i partnerów biznesowych, podyktowane przyjaźnią i chęcią scementowania stosunków służbowych lub wynikające z faktu, iż po prostu lubicie przebywać w swoim towarzystwie poza biurem. Nie musisz odwzajemniać się tym samym.
Zaproszenie kolegi na przyjęcie z grillem też może być formą podziękowania za obiad w restauracji.
DAWANIE NAPIWKÓW
Każdy, kto płaci rachunek, powinien sprawdzić, czy napiwek nie został już doliczony do ostatecznej kwoty, co jest standardową procedurą w niektórych restauracjach. Inne lokale mogą automatycznie doliczać napiwek do rachunku jedynie w przypadku dużych grup. Najczęściej jednak będziesz dawał napiwki nie tylko kelnerowi, lecz i innym pracownikom restauracji (patrz także: „Ile dać napiwku?”, s. 276–278). Dawaj napiwki zgodnie z poniższymi wytycznymi:
Kelner lub kelnerka: od 15 do 20 procent kwoty rachunku netto.
Kelner podający wino: albo od 15 do 20 procent ceny butelki, albo od 3 do 5 dolarów od butelki. Jeżeli dajesz napiwek takiemu kelnerowi, pamiętaj, aby odjąć cenę wina od rachunku, zanim obliczysz napiwek dla pozostałych kelnerów.
Barman: od 15 do 20 procent rachunku, minimum 50 centów.
Szatniarz: 2 dolary za pierwszy płaszcz i 1 dolar za każdy następny.
Parkingowy: 2 dolary.
LIST Z PODZIĘKOWANIAMI
Odręcznie napisany następnego dnia list z podziękowaniami, wyrażający twoją wdzięczność za ugoszczenie podczas posiłku służbowego, osiąga dwa cele: wyróżniasz się na tle konkurencji, jeżeli ona nie wysyła listów, i daje ci powód, by ponownie skontaktować się z twoim gospodarzem, co sprawia, że myśli on o tobie w bardzo pozytywny sposób.
Drogi Larry,
Dziękuję bardzo za dzisiejszy lunch i za to, że zabrałeś mnie do Café Rouge. Teraz rozumiem, dlaczego to twoja ulubiona restauracja. Nasza rozmowa była prawie tak wspaniała jak Beef Bourguignon, a ja jestem ci wdzięczna za mądre rady dotyczące propozycji przeniesienia.
Twoja
Sarah
Lub w wersji bardziej oficjalnej:
Szanowny Panie Jones,
Dziękuję bardzo za dzisiejszy lunch. Restauracja była elegancka, jedzenie wyśmienite, a co najważniejsze, bardzo sobie cenię Pańskie pomysły i wskazówki odnośnie mojej decyzji przejścia do biura w Seattle. Pańskie sugestie naprawdę pomogły mi zrozumieć, co jest dla mnie priorytetem. Będzie mi miło gościć Pana w czasie Pańskiej następnej wizyty na Północnym Zachodzie.
Z poważaniem
Mark Dowson
Nakrycie stołu
O ile twoja znajomość manier przy stole (patrz także rozdział 14.) warunkuje odniesienie sukcesu podczas posiłku służbowego, to gdy rozszyfrujesz zawiłości nakrycia stołu, będziesz czuł się bardziej pewnie i swobodnie. Pewność zachowania sprawi, że inni ludzie będą koncentrować się na tym, co mówisz, a nie co robisz. To zwiększa prawdopodobieństwo, iż będą czuli się swobodniej, robiąc z tobą interesy.
Różnorodność nakryć zależy od oficjalnego charakteru imprezy lub wyglądu lokalu. Nakrycia mogą być tradycyjne lub inspirowane miejscową tradycją. Na przykład sztućce są zwykle układane w taki sposób, że widelce znajdują się po lewej stronie talerza, a noże i łyżki po prawej. W country klubie sztućce mogą być zawinięte w serwetkę, a ty sam je rozkładasz. Koniecznie trzeba rozumieć nie tylko sposób ułożenia nakrycia, ale i do czego służą poszczególne sztućce.
Bez względu na stopień oficjalności imprezy lub miejsca, i o ile twój posiłek służbowy nie odbywa się w taniej restauracji lub barze, na stole znajdzie się więcej niż jeden talerz, pewna liczba sztućców i kieliszków o różnych kształtach oraz wiele innych przedmiotów. Najłatwiejszym sposobem, by czuć się swobodnie, gdy zbliżasz się do nakrycia, jest poznanie funkcji i przeznaczenia poszczególnych przedmiotów.
Duże imprezy służbowe stanowią prawdopodobnie najlepszą okazję, by zapoznać się z oficjalnym nakryciem stołu, z mnogością kieliszków i sztućców. Krótkie przypomnienie dotyczące dekoracji stołu przyda się nawet tym osobom, które się na niej znają.
TALERZE
Podczas oficjalnych imprez nakrycie będzie się na początku składać z talerza podstawowego, dużego talerza w środku i talerza na pieczywo (tuż nad widelcem, po lewej stronie). Małe talerzyki do pierwszego dania i sałatek zostaną przyniesione przez kelnera w razie potrzeby i ustawione na talerzu podstawowym. W pewnych okolicznościach, talerz do sałatki może znajdować się już na stole, a wtedy stoi po lewej stronie serwetki. Talerz podstawowy będzie zastąpiony talerzem z jedzeniem, gdy zostanie podane danie główne.
Jeżeli zobaczysz solniczkę w postaci małego, otwartego naczynia, a nie taką z dziurkami, posłuż się znajdującą się w nim małą łyżeczką, by posolić jedzenie. Jeśli w solniczce nie będzie łyżeczki, a jest ona wspólna dla wszystkich gości, zanurz czubek czystego noża w soli, nabierz odrobinę i nasyp na brzeg talerza obiadowego. Gdy masz oddzielną solniczkę, szczypta soli nabrana palcami nie wywoła zdziwienia (zanim posolisz jedzenie, spróbuj je).
SZKŁO STOŁOWE I SERWETKI
Najczęściej spotykane szkło stołowe to kieliszki do wody (umieszczane tuż nad nożem) i dwa kieliszki do wina (tuż nad sztućcami leżącymi po prawej stronie) – większy do czerwonego wina, a mniejszy do białego. Jeżeli dekoracja stołu jest bardziej oficjalna, mogą znaleźć się na nim dodatkowe kieliszki: wysmukły kieliszek do szampana, w którym wino musuje dłużej niż w staroświeckim płaskim, szerokim kieliszku oraz kieliszek do sherry, również okrągły, lecz mniejszy. Serwetka, czy to złożona w prostokąt, czy zwinięta i włożona w kółko, znajduje się po lewej stronie widelca lub na środku talerza podstawowego. Serwetki poskładane w ozdobny sposób (na przykład w wachlarz) wkłada się czasami do kieliszków na wodę.
SZTUĆCE
Ilość dań podczas oficjalnej kolacji waha się od czterech do sześciu i towarzyszą im wszelkie niezbędne sztućce. W wiktoriańskiej Anglii determinacja nowobogackich, by utrzymywać różnice klasowe, doprowadziła do projektowania i produkowania tak wielu nowych sztućców stołowych – tak szczególnych jak łyżeczka do próbowania sosów (używana przy stole) – że nawet najbardziej zapaleni karierowicze mylili się co do ich przeznaczenia. Na szczęście większość tych urządzeń wyszła z mody, więc poradzenie sobie z oficjalnym nakryciem nie jest już tak trudne, jak kiedyś.
Obecnie, w najbardziej oficjalnych miejscach, stoły rzadko nakrywa się wszelkimi sztućce, jakie istnieją – onieśmielające, dziesięcioczęściowe nakrycie, zawierające wszystko, poczynając od widelca do ostryg, na nożu do owoców kończąc. Przybory ograniczają się do tych, które są potrzebne do zwykłego posiłku, a dodatkowe przynosi się, jeżeli zamówione danie tego wymaga. Bez względu na to, czy dekoracja stołu jest wystawna czy skromna, podstawy wiedzy o sztućcami stołowych sprawią, że będziesz czuł się swobodniej podczas kolacji.
Jeśli korzystasz z klasycznego, tradycyjnego nakrycia, obowiązuje zasada „od zewnątrz do wewnątrz”, co oznacza, że zaczynasz od najbardziej wysuniętego na zewnątrz sztućca i zbliżasz się w stronę talerza. Niektóre inne sposoby nakrywania stołu nie zachowują tych form lub są wykorzystywane wyłącznie w jednym miejscu. Dlatego lepiej rozpoznawać przedmioty również po kształcie, a nie tylko według kolejności ich użytkowania.
Po lewej stronie oficjalnego nakrycia
WIDELEC DO RYB. Ten widelec pojawia się przy nakryciu, gdy podaje się danie rybne. Leży na zewnątrz, po lewej stronie, ponieważ jest używany jako pierwszy.
WIDELEC OBIADOWY. Największy widelec przy nakryciu; używany jest do dania głównego i dań mu towarzyszących. Czasami widelec obiadowy jest stosowany także do dania rybnego.
WIDELEC DO SAŁATEK. Ten mniejszy widelec będzie prawdopodobnie leżeć po prawej stronie widelca obiadowego, co oznacza, że sałatka zostanie podana po daniu głównym, zgodnie z oficjalną (i europejską) tradycją.
Po prawej stronie
WIDELEC DO OSTRYG (OWOCÓW MORZA). Ten mały widelczyk jest używany do ostryg, krewetek, małży i innych owoców morza, podawanych jako pierwsze danie. To jedyny widelec umieszczany po prawej stronie nakrycia, za łyżką, a czasami opiera się o jej wgłębienie.
ŁYŻKA DO ZUPY/ŁYŻKA DO OWOCÓW. Jeżeli zupa lub owoce są podawane na pierwsze danie, ta łyżka leży najbardziej na zewnątrz, po prawej stronie talerza.
NÓŻ DO RYB. Leży po lewej stronie łyżki do zupy/owoców, a po prawej stronie noża obiadowego.
NÓŻ OBIADOWY. Ten duży nóż jest używany do dania głównego i umieszczany po prawej stronie talerza.
NÓŻ DO STEKÓW. Jeżeli zamówiłeś wołowinę lub dziczyznę, kelner może podać ten nóż zamiast noża obiadowego.
Pozostałe sztućce
NÓŻ DO MASŁA. Ten mały nóż leży w poprzek talerza do pieczywa. Odkłada się go na miejsce po każdym posmarowaniu.
ŁYŻECZKA I WIDELCZYK DESEROWY. Podczas najbardziej oficjalnych posiłków łyżeczka deserowa i widelczyk deserowy są przynoszone przed podaniem deseru. Czasami stanowią komplet i leżą nad talerzem obiadowym od początku posiłku.
ŁYŻECZKA DO HERBATY LUB KAWY. Ta mała łyżeczka jest podawana pod koniec posiłku, razem z kawą i herbatą.
Uwagi (0)