Stracone zachody miłości - William Shakespeare (Szekspir) (biblioteka techniczna online TXT) 📖
„Nie trzeba mówić tyle o miłości, wszelkie księgi są pełne miłości, tak wielu autorów, że straconym zachodem byłoby mówić o miłości”— John Florio, First Fruits
Szekspir nie przejął się zbytnio opinią swego znajomego, nauczyciela języków na dworze królewskim, i pokusił się o napisanie kolejnego utworu na temat miłości, komedii o nietypowym zakończeniu, obfitującej w słowne gry i aluzje.
Król Nawarry nakłania swoich trzech przyjaciół, by oddać się tylko księgom i nauce. Przez trzy najbliższe lata mają krótko sypiać, skromnie jadać, raz w tygodniu pościć oraz, co najważniejsze, nie stykać się z kobietami. Ułożony przez nich regulamin nie pozwala na dopuszczanie kobiet na bliżej niż milę od zamku. Wszyscy kawalerowie przysięgają przestrzegać uzgodnionych reguł, lecz niebawem okazuje się, że o czymś zapomnieli. Wysłana z misją dyplomatyczną francuska księżniczka jest już w drodze i lada chwila zjawi się ze swoją świtą. Niełatwo będzie dotrzymać przysięgi wobec obozującej w królewskich posiadłościach pięknej księżniczki i jej uroczych dwórek.
- Autor: William Shakespeare (Szekspir)
- Epoka: Renesans
- Rodzaj: Dramat
Czytasz książkę online - «Stracone zachody miłości - William Shakespeare (Szekspir) (biblioteka techniczna online TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 William Shakespeare (Szekspir)
Niebezpieczne to, panie, wiersze dla białego i czerwonego koloru.
ARMADOCzy nie przypominasz sobie, mój paziu, ballady O królu i żebraczce19?
ĆMAŚwiat dopuścił się podobnej ballady już temu lat trzysta, ale nie sądzę, żeby ją teraz znaleźć gdzie można było; zresztą gdyby się nawet i znalazła, na nic by się nie przydała ani treścią, ani nutą.
ARMADODołożę starania, żeby ten przedmiot traktowany był na nowo; będzie to dla mnie potężny przykład na obronę mojego błędu. Kocham wieśniaczkę, paziu, którą schwytałem w parku z tym rozumnym bydlęciem Łepakiem. Zasłużyła...
ĆMANa chłostę i na lepszego niż mój pan kochanka.
ARMADOŚpiewaj mi, paziu. Duch mój omdlewa z miłości.
ĆMADziwi mnie to niepomału, gdy w sercu nosisz tak lekką dziewkę.
ARMADOŚpiewaj, powtarzam.
ĆMAPoczekaj, panie, aż ludzie ci przejdą.
Książę poleca ci, panie, abyś trzymał Łepaka pod dobrą strażą, nie dozwalał mu ani uciechy, ani pokuty, a trzy razy na tydzień pościć kazał. Co do tej panienki, polecono mi w parku ją trzymać jako mleczarkę. Żegnam cię, panie.
ARMADOZdradzam się rumieńcem. Dziewczyno!
ŻAKINETTAKawalerze!
ARMADOOdwiedzę cię w altanie.
ŻAKINETTAJak się zdarzy.20
ARMADOZnam miejsce.
ŻAKINETTAChryste, jaki z was mędrek!
ARMADOOpowiem ci cuda.
ŻAKINETTAZ taką facjatą?
ARMADOKocham cię.
ŻAKINETTANie pierwszyzna mi to słyszeć.
ARMADOBywaj mi więc zdrowa!
ŻAKINETTANiech wam towarzyszy pogoda!
TĘPAKDalej, Żakinetto, nie traćmy czasu!
Będziesz pościł za twoje grzechy, nicponiu, póki nie otrzymasz przebaczenia.
ŁEPAKSpodziewam się, panie, że jeśli muszę pościć, to z pełnym żołądkiem.
ARMADOCzeka cię ciężka pokuta.
ŁEPAKTo lepsza moja dola niż waszych ludzi, których lekka jest płaca.
ARMADOPoprowadź tego hajdamaka21, a zamknij go dobrze.
ĆMAMarsz więc, grzeszny niewolniku, w drogę!
ŁEPAKNie zamykaj mnie, łaskawy panie, dozwól mi pościć na wolnym powietrzu.
ĆMANie, nie, mopanku, będziesz żył powietrzem, ale pod kluczem.
ŁEPAKDobrze, dobrze, jeśli obaczę kiedy wesołe dni utrapienia, które widziałem, obaczycie...
ĆMACo obaczymy?
ŁEPAKNic, panie Ćmo, nic, chyba co się pokaże. Nie rzecz to więźniów zbyt milczeć w gadaniu, nic więc nie powiem. Dzięki Bogu, mam tak mało jak i drudzy cierpliwości, mogę siedzieć spokojnie.
Kocham nawet ziemię, która jest niska, po której stąpa jej trzewik, który jest niższy, który nosi jej noga, która jest najniższa. Jeśli kocham, krzywoprzysięgnę (co jest wielkim dowodem wiarołomstwa), a jak może być wierną miłość, która rodzi się z niewiary? Miłość to mara; miłość to diabeł; nie ma złego anioła prócz miłości. A przecie pokusom jej uległ Samson, choć wielką miał siłę; a przecie Salomon dał się jej uwieść, choć wielki miał rozum. Strzały Kupidyna były za twarde dla Herkulesowej maczugi, trudno, żeby im sprostała hiszpańska szabla. Pierwsza i druga reguła mojej sztuki na nic się tu nie przyda, on szydzi z passado22, śmieje się z pojedynku. To jego hańbą, że go nazywają chłopięciem, ale to jego chwałą, że mężów podbija. Żegnaj więc, odwago, rdzewiej, moja szablo, umilknij, bębnie, bo Wasz rycerz zakochany, tak jest, kocha. Bądź mi pomocą, boże rymów, bo niewątpliwie powiję sonet. Koncypuj więc, mój dowcipie, a pisz, moje pióro, bo mam w myśli całe foliały23 poezji.
Piękna księżniczko, witaj na mym dworze!
KSIĘŻNICZKAPiękność oddaję ci, królu, wzajemnie; ale powitanie trochę za wczesne, bo dach tego pałacu za wysoki na dach twojego zamku, a puste pola za niską podłogą, abym na niej przyjęła gościnne powitanie.
KRÓLW pałacu godne powitanie znajdziesz.26
KSIĘŻNICZKAWiedź mnie tam wprzódy, powitasz mnie potem.
KRÓLSłuchaj mnie, pani; złożyłem przysięgę...
KSIĘŻNICZKABóg z tobą, panie, bo krzywoprzysięgniesz.
KRÓLNie, za świat cały, przynajmniej z niej woli.
KSIĘŻNICZKA