Party, kolacja i grill - 1. Stół dobrych manier - Peggy Post (jak czytać książki txt) 📖
- Autor: Peggy Post
Czytasz książkę online - «Party, kolacja i grill - 1. Stół dobrych manier - Peggy Post (jak czytać książki txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peggy Post
Ilu gości?
Większość ludzi potrafi samodzielnie obsłużyć kameralne przyjęcia na cztery do sześciu osób; przyjmowanie większej liczby gości zależy od możliwości ich pomieszczenia. Spójrz obiektywnie na swoje mieszkanie albo dom i wyobraź je sobie zapełnione gośćmi. Gdzie będą siedzieć? Czy masz dość miejsca, by mogli poruszać się swobodnie i wygodnie jeść? Jeśli twój stół jest przeznaczony na osiem osób, to zaproszenie dwunastu na posiłek na siedząco będzie oznaczać tłok. Miej litość dla tych, którzy musieliby siedzieć w rogach stołu i zaproś mniej osób albo zdecyduj się na bufet.
Czy dysponujesz dużą liczbą wygodnych siedzeń na czas przed posiłkiem i po nim? Co z łazienkami? Zbyt wielu gości przy zbyt małej liczbie udogodnień może powodować kolejki. Czy masz dość talerzy, szkła, sztućców i obrusów albo czy jesteś gotowy zakupić, pożyczyć lub wynająć od kogoś to, czego ci brakuje?
Doświadczeni gospodarze biorą pod uwagę wszystko, w tym także pogodę. Trzydzieści osób to liczba optymalna na bufet w ciepły dzień, gdy goście wychodzą na ganek albo taras. Może jednak okazać się za duża na zorganizowanie przyjęcia w budynku, zimą.
Planowanie pieniędzy i czasu
Udane przyjęcie to takie, na którym wydaje się, że powstało niemal bez wysiłku, a tak naprawdę zostało zaplanowane z wojskową precyzją. Do pierwszych kroków gospodarza należy określenie budżetu. Postanów zatem, ile pieniędzy możesz poświęcić na ten wieczór – uwzględnij wszystko, łącznie z ostatnim patyczkiem do mieszania. Lepiej okroić listę wydatków na samym początku, niż wydać za dużo na dekoracje, a potem być zmuszonym do oszczędzania każdego grosza na jedzeniu i piciu.
Mądrzy gospodarze zarządzają swoim czasem równie starannie, co pieniędzmi. Jedna osoba czy para potrafi pokierować niewielkim, zwyczajnym spotkaniem, ale na ogół potrzeba pomocy przy przyjęciu na siedząco na co najmniej osiem osób i bufetowym dla większej liczby. Czy rodzina albo przyjaciele mogą pomóc ci przy gotowaniu i podawaniu? Może dobrym pomysłem byłoby zatrudnienie na ten wieczór jednego albo kilku kelnerów, pomocników w kuchni albo barmanów? A może najlepiej zamówić profesjonalny katering? (Zobacz s. 103: „Przyjęcie z dostawą jedzenia”).
Gotowanie i noszenie dań na stół to tylko część obowiązków gospodarza. Jeśli utkniesz w kuchni albo nadmiernie pochłonie cię podawanie posiłku, kto będzie witać gości, przedstawiać ich sobie nawzajem i podtrzymywać rozmowę oraz rozwiązywać drobne problemy, zanim przerodzą się w duże? Rola gospodarza na przyjęciu jest wielozadaniowa, zdecyduj zatem, z czym sobie poradzisz, a co będzie wymagało pomocy.
Jeśli zaplanowałeś dzień, godzinę, listę gości i budżet, pora dokładnie przemyśleć organizację wieczoru. Dla wielu gospodarzy to najważniejsza część przygotowań – wymagająca tyle samo kreatywności, co zdrowego rozsądku.
Forma przyjęcia
Bez względu na to; czy przyjęcie jest oficjalne czy nie, istnieją dwie możliwości – posiłek na siedząco i bufet; każda dopuszcza jednak sporo różnorodności.
Przyjęcie na siedząco z jedzeniem podawanym do stołu. Goście siedzą przy stole, a jedzenie jest im przynoszone albo stawiane na stole na półmiskach i przekazywane. Posiłek serwuje się daniami, a pomiędzy nimi zmienia się talerze. Liczba dań waha się od dwóch do sześciu, a stopień oficjalności zależy w zupełności od gospodarzy. (Zobacz s. 175: „Przyjęcia oficjalne”).
ALTERNATYWY DLA PRZYJĘCIA W DOMU
Rola gospodarza w restauracji albo klubie to często jedyny sposób, w jaki mogą podejmować gości ludzie bardzo zajęci. Umożliwia to wydawanie przyjęć w odległych miejscach, uzgadnianie szczegółów przez telefon albo internet oraz podejmowanie gości na większą skalę niż jest to możliwe w małych mieszkaniach i blokach. To także doskonały sposób odwzajemnienia się tym, którzy ciebie gdzieś wcześniej zaprosili, jeśli nie masz możliwości zorganizowania przyjęcia w domu. Jeżeli martwią cię koszty, zastanów się, ile wydasz na przyjęcie w domu i ile poświęcisz czasu na jego przygotowanie; faktyczny koszt imprezy poza domem może się okazać taki sam albo nawet niższy.
Pierwsze etapy planowania są takie same, jak dla przyjęcia w domu: musisz ustalić datę, listę gości i kwotę przeznaczoną do wydania. Następnie przeprowadź reko nesans miejsca, jeśli jeszcze go nie wybrałeś; skontaktuj się z właścicielami, ustal menu, szczegóły dotyczące miejsca, gdzie goście będą siedzieć (możesz zarezerwować oddzielną salę albo miejsca na tarasie) i rodzaj obsługi (na siedząco czy bufet, z barem czy bez). Musisz także uzgodnić formę płacenia (z uwzględnieniem zaproszeń bezpłatnych). Jeśli nie znasz danej restauracji albo klubu, wypróbuj ich kuchnię przed ostateczną decyzją.
Bufet częściowy albo przyjęcie na siedząco z obsługą bufetową. Posiłek je się przy stole albo przy mniejszych stolikach nakrytych do obiadu, ale jedzenie i talerze ustawione są na oddzielnym stole lub stołach bufetowych i goście obsługują się sami. Napoje, desery i czasem sałatkę przynosi się im do stolików. Częściowy bufet nadaje się doskonale na przyjęcia na świeżym powietrzu, kiedy siedzi się na wewnętrznym dziedzińcu albo przy stolikach piknikowych.
Bufet ze swobodnym siadaniem. Jest to typowy bufet. Goście nakładają sobie jedzenie, a potem siadają, gdzie chcą – w salonie i jadalni, w pokoju rodzinnym albo na wewnętrznym dziedzińcu. Bufet wymaga odpowiedniej przestrzeni do siedzenia oraz rozmieszczenia stołów (stół z kawą, stoły boczne, stoły na brudne naczynia), tak aby goście mieli gdzie postawić szklanki, kieliszki, filiżanki i spodki. Zwyczajne bufety obejmują grill, przyjęcia przy basenie i zamówione gotowe kolacje.
Bufet koktajlowy. To w zasadzie przyjęcie koktajlowe (zobacz s. 163: „Powrót przyjęcia koktajlowego”), na którym podaje się wystarczająco dużo jedzenia, aby mogło służyć za pełny posiłek. Menu jest szersze i pożywniejsze niż przystawki. Właściwe jest jedzenie tylko rękoma albo przy użyciu jedynie talerzyka i widelca. Potrawy stawia się w stylu bufetowym na jednym lub większej liczbie stołów, a goście częstują się, kiedy chcą. Bufet koktajlowy zaczyna się zwykle później niż konwencjonalne przyjęcie koktajlowe – o 18.30 czy 19.00 – i trwa od dwóch do trzech godzin.
Przyjęcie koktajlowe jest najbardziej oficjalne; odbywa się zwykle na cześć konkretnej osoby albo z okazji jakiegoś wydarzenia; wymagany strój to często smoking dla mężczyzny i elegancka suknia koktajlowa albo wieczorowa dla kobiety.
Przyjęcie z dostawą jedzenia
Firmy kateringowe mogą uratować życie zajętym gospodarzom, a zamawiane posiłki bywają często tańsze niż można przypuszczać. Jednak znalezienie i wynajęcie odpowiedniej firmy kateringowej wymaga znacznego nakładu czasu. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, poproś rodzinę i przyjaciół o rekomendację albo przewertuj miejscowe katalogi firm. Dokładnie szukaj, spotkaj się osobiście z ewentualnymi dostawcami i sprawdź każdy szczegół przed podpisaniem umowy.
Firma, która dostarcza jedzenie do twojego domu, świadczy usługi katerignowe na wynos. Usługi na miejscu odbywają się w miejscu lokalizacji firmy – w hotelu, klubie czy restauracji. Niektóre korporacje świadczą oba rodzaje usług, możesz więc w swojej ulubionej restauracji zapytać, czy przygotowują też jedzenie na wynos albo czy mogą kogoś polecić.
Zanim zadzwonisz do firmy kateringowej, ustal swój budżet, datę, godzinę, miejsce i formę przyjęcia oraz przybliżoną liczbę gości. Pomyśl o tym, czego oczekujesz od firmy kateringowej – pełnego posiłku i przygotowania baru oraz zapewnienia obsługi czy tylko przygotowania jedzenia; czy chcesz zamówić całe jedzenie czy tylko część posiłku. Zastanów się, czy firma ma zapewnić talerze, zastawę stołową i szkło. Niektóre korporacje oferują również wypożyczenie mebli, obrusów oraz dekoracji i kwiatów.
Jeśli nie przychodzi ci na myśl konkretna firma kateringowa, spotkaj się z właścicielami kilku i rozważ więcej niż jedną opcję. Firmy katerignowe podają zwykle średnią cenę od osoby, możesz jednak poprosić o dokładną kalkulację, która wyszczególnia jedzenie, obsługę i sprzęt. Czy cena uwzględnia podatek i napiwki? W jaki sposób odbywa się zapłata? Omów szczegółowo menu i dowiedz się, jakie możliwości masz do wyboru. Zastanów się nad czasem związanym z przygotowaniem pożywienia i obsługą. Zwrócenie uwagi na szczegóły może zaoszczędzić ci nieprzyjemnych niespodzianek, kiedy zostanie przedstawiony końcowy rachunek.
Niektóre firmy kateringowe przyjeżdżają do domu na rekonesans. Jeśli nie, musisz udzielić jasnych informacji na temat posiadanego sprzętu i możliwych ograniczeń, takich jak mała kuchnia albo trudny dojazd dla pojazdów z dostawą. Jeżeli przyjęcie ma się odbyć w klubie, na łodzi albo w innym miejscu z dala od twojego domu, dokładnie opisz to miejsce i jego położenie.
Sprawdź referencje. Upewnij się, że firma ma właściwą licencję i ważne pozwolenie. Sprawdź ubezpieczenie firmy (od odpowiedzialności ogólnej i alkoholowej) oraz pokrycie wynagrodzenia pracowników. Miejscowy urząd gminy posiada informacje na temat wymaganych pozwoleń.
Odwiedź kuchnię firmy. Większość z nich proponuje potrawy do spróbowania, skorzystaj więc z tej możliwości. Możesz poprosić o zdjęcia dostarczanych posiłków, aby poznać styl danej firmy.
Zdecyduj, czy dana firma potrafi być elastyczna, na przykład czy może zapewnić posiłki dla gości ze specjalnymi wymaganiami, preferujących dania koszerne albo wegetariańskie.
Powinieneś nawiązać swobodną, ale profesjonalną więź z tymi, których chcesz zatrudnić. Szef i jego pomocnicy będą pracować w twoim domu, powinieneś mieć zatem możliwość nadzorowania pracy, aby była wykonywana ku twojemu zadowoleniu.
Zapraszanie gości
Choć swobodne przyjęcia można zorganizować w ostatniej chwili, zaproszenia na nie składa się tydzień albo dwa tygodnie wcześniej – a trzy do sześciu tygodni wcześniej, jeśli okazja jest oficjalna albo kalendarz towarzyski przepełniony. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej formalne przyjęcie, tym wcześniej wysyła się zaproszenia, ponieważ goście potrzebują czasu, by przygotować się do eleganckiego wieczoru.
Stopień oficjalności przyjęcia zazwyczaj wpływa na charakter zaproszenia. Przy spotkaniach bardzo formalnych i koktajlowych zaproszenia drukuje się albo pisze ręcznie. Zaproszenia na mniej oficjalne przyjęcia mogą być drukowane na zamówienie, wypisane na wcześniej wydrukowanych kartach, napisane ręcznie na karteczkach albo przekazane ustnie przez telefon lub osobiście. Jeśli goście są stałymi użytkownikami poczty elektronicznej, w grę wchodzi także e-mail.
Zaproszenia telefoniczne albo osobiste to konieczność przy spotkaniach w rodzaju kolacji składkowej, gdy goście mają przynieść jedzenie; może po nim zostać również wysłane atrakcyjne zaproszenie na piśmie.
Zaproszenia na przyjęcia, gdzie się siedzi, oraz na małe bufety zwykle zawierają prośbę o potwierdzenie uczestnictwa (często jest to dopisek RSVP, z franc. repondez s’il vous plaît, co oznacza „proszę o odpowiedź”), ponieważ gospodarze muszą wiedzieć dokładnie, na ile osób planować spotkanie. Brak prośby o odpowiedź może być właściwa przy dużym przyjęciu w stylu bufetowym: jeśli znasz przybliżoną liczbę uczestników, to zwykle jest dość jedzenia dla kilku dodatkowych osób. Jednak dzięki dopiskowi RSVP gospodarze mogą poznać dokładniejszą liczbę gości. Poza datą, godziną, miejscem, nazwiskami gospodarzy i ewentualnymi dopiskami zaproszenie powinno określać charakter przyjęcia oraz zawierać inne istotne informacje, w tym, w razie potrzeby, wskazówki o dojeździe na miejsce, gdzie odbędzie się przyjęcie.
Menu będzie zależało od stopnia oficjalności twojego przyjęcia, sposobu podawania jedzenia (przy stole czy bufecie), tego, kto będzie gotować, gustów gości i wielkości twojego budżetu. Uwzględnij też rozmiary swojej kuchni, jej wyposażenie i wentylację. Przykładowo, jeśli masz jeden piekarnik, nie będziesz mógł wszystkiego upiec; zaplanuj zatem potrawy, które można przyrządzić albo podgrzać na kuchence. Potrzebujesz także miejsca w lodówce i zamrażarce na jedzenie przygotowane wcześniej.
Dobre menu na przyjęciu to wypośrodkowanie między bogactwem i prostotą. Dla przykładu, pierwsze danie w postaci gęstej zupy czy skorupiaków w sosie śmietanowym może stanowić równowagę dla dania głównego, z pieczonej wołowiny w sosie własnym albo kurczaka pieczonego w świeżych ziołach. Smażonemu mięsu, podanemu jako danie główne mogą towarzyszyć chrupkie, lekko przyprawione warzywa. Każda potrawa powinna uzupełniać całą resztę; jedne smaki muszą być wzmacniane przez inne. Zbyt dużo sosów albo słodkich dodatków może przytłaczać. Zastanów się nad barwami i aromatami jedzenia.
Wyobraź sobie pełny talerz, który postawisz przed gośćmi. Czy będzie on atrakcyjny dla ich oczu i nosa oraz podniebienia? Znajdź inspirację we współczesnych książkach kucharskich, czasopismach kulinarnych i ich internetowych wersjach, które często zawierają przykładowe menu oraz przepisy.
Jeśli to ty pełnisz rolę szefa kuchni, zadaj sobie pytanie, czy robisz to dobrze. Podstawową regułą gotowania dla grupy jest unikanie eksperymentowania. Będziesz się czuć pewniej, przygotowując potrawy, które znasz; zwykle łatwiejsze okazuje się wykorzystanie znanych przepisów niż próbowanie czegoś zupełnie nowego.
Wiele osób sądzi, że menu na przyjęcie obiadowe musi zawierać więcej dań niż obiad rodzinny, ale to niekoniecznie prawda. Oficjalne menu obiadowe obejmuje tradycyjnie pięć lub sześć dań, jednak większość przyjęć obiadowych w domu składa się z trzech albo czterech dań, a w niektórych kuchniach, na przykład azjatyckiej i indyjskiej, w zupełności wystarczają danie główne i deser.
Wyszukane oficjalne menu na przyjęcie obiadowe może zawierać aż sześć dań:
Zupa, sałatka owocowa albo melon, skorupiaki.
Ryba albo nerkówka (często pomijane, gdy podaje się wcześniej skorupiaki).
Danie główne (zwykle pieczone mięso albo drób z warzywami).
Sałatka.
Deser.
Kawa i likiery (ewentualnie ze świeżymi owocami i/lub serami podawanymi po deserze).
Warto zwrócić uwagę na to, że sałatka podawana jest po daniu głównym, inaczej niż w praktyce restauracji amerykańskich, gdzie serwuje się ją wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że świeże warzywa zielone i sałatkowe, polane sosami zawierającymi ocet, służą oczyszczeniu podniebienia między daniem mięsnym a deserem i winem deserowym. Tradycyjnie do sałatki nie podaje się wina, ponieważ ocet zawarty w sosie zakłócałby jego smak.
Jeśli między daniami podawany jest lekki sorbet, ma on także na celu oczyszczenie podniebienia. Porcja jest niewielka, a goście mogą go spróbować albo spożyć w całości.
Menu przyjęcia obiadowego w domu często ogranicza się do przystawki (zupa, owoce, danie warzywne albo ze skorupiaków, makaron), dania głównego i deseru z kawą podaną po nim. Sałatka może być zaserwowana jako przystawka albo towarzyszyć daniu głównemu.
Menu przyjęcia bufetowego może pomijać przystawkę, choć gospodarze zazwyczaj zapewniają więcej niż jedno danie główne i dużą różnorodność dodatków. Deser w stylu bufetowym zawiera często więcej niż jeden rodzaj słodyczy oraz świeże owoce dla gości, którzy wolą lżejsze zakończenie posiłku. Można nakryć oddzielny stół z kilkoma deserami albo podać pojedynczy, duży deser, taki jak tort piętrowy. Talerzyki, widelczyki i łyżeczki deserowe kładzie się na tym samym stole, co deser.
Menu bufetu koktajlowego może zawierać przystawki albo spory asortyment potraw, które można jeść na stojąco. Serwetki są konieczne, gdyż jedzenie bierze się palcami wprost z tac albo pojemników. Do kawałków owoców, klopsików, skrzydełek z kurczaka i innych potraw lepkich lub polanych sosem podaje się wykałaczki i szpikulce. (Należy zapewnić gościom pusty talerz albo miskę, aby mogli odkładać na niego kości i zużyte wykałaczki). Jako spód pod mięso, pasztet i pasty mogą służyć krakersy, małe grzanki i płaskie pieczywo. Jeśli potrzebne są talerze i sztućce, zwykle wystarczą talerzyki i widelczyki deserowe.
Względy dietetyczne
Jeśli wiesz, że ktoś z gości przestrzega specjalnej diety, ale nie masz pewności co do konkretnych ograniczeń, zadzwoń i zapytaj. To ważne, zwłaszcza jeśli ten gość jest jedyną albo jedną z kilku zapraszanych przez ciebie osób. O pewnych rzeczach gospodarz może jednak zdecydować sam, bez pytania gości.
Uwagi (0)