Vademecum dobrych obyczajów w biznesie - 1.Wizerunek biznesmena - Peggy Post (elektroniczna biblioteka txt) 📖
- Autor: Peggy Post
Czytasz książkę online - «Vademecum dobrych obyczajów w biznesie - 1.Wizerunek biznesmena - Peggy Post (elektroniczna biblioteka txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peggy Post
Chcielibyśmy złożyć wyrazy szczególnego uznania Fredowi DuBose’owi i Royce Flippin za cenne uwagi i nieustanną gorliwość, z jaką pracowali, aby ta książka mogła się ukazać. Trudno sobie wyobrazić, by mogła powstać bez ich udziału.
Specjalne podziękowania należą się również Gregowi Chaputowi z HarperCollins, który dokładał wszelkich starań, abyśmy podążali właściwą drogą i koncentrował się na sprawdzaniu, poprawianiu i uaktualnianiu porad z zakresu etykiety w biznesie pod kątem współczesnego miejsca pracy.
Dziękujemy również następującym osobom za zbieranie informacji i wspaniałe pomysły: Courtney Denby, Inge Dobelis, Marthcie Leslie Hailey, Tadowi Harley’owi, Beth Landis, Alexis Lipsitz, Dierdre Van Dyk i Bryce’owi Walkerowi.
Chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność tym wszystkim, którzy podzielili się z nami wiedzą z zakresu swych specjalności zawodowych i biznesowych: Regis Canning, Lois Ebin, Johnowi Fowlerowi, Gregowi Gregory’emu, Dr Judy Harkins, Mimi Irwin, Nancy Maniscalco, Knoxowi Massemowi, Jamesowi B. Millerowi Jr., Bobowi Moore’owi, Susan Onaitis, Morganowi Richiemu i Evanowi P. Spingarnowi.
Słowa podziękowania za krytyczne spojrzenie należą się: Lindzie Ambrose, Keithowi Andersonowi, Kate Dubose, Stacy Kravetz, Kennethowi Santorowi i Burke’owi Stinsonowi.
Na koniec pragniemy podziękować następującym osobom za ich cenne sugestie: Katharine Cowles, Elizabeth Howell, Alfredowi Kennedy’emu, Janet Kenny, Nelsonowi Kenny’emu, Alanowi Klavansowi, Anne McCarver, Larry’emu McCarverowi, Allenowi Postowi, Annie Post, Tricii Post, Toniemu Sciarra, Carlowi Raymondowi, Monice Sapirstein, Cindy Post Senning i Sally Dee Wade.
Ukazanie się „Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” ogromnie cieszy, ponieważ świadczy o rosnącym zainteresowaniu zasadami przyjętymi w życiu zawodowym. W ostatnich latach ludzie biznesu coraz rzadziej polegają na samej intuicji. Wykorzystują rzetelną wiedzę, która daje większą pewność siebie i pozwala na budowanie przyjaznych relacji. Książka Peggy i Petera Postów pozwoli tę wiedzę poszerzyć i ugruntować.
Autorzy książki pochodzą z rodziny, która od wielu pokoleń zajmuje się działalnością związaną z etykietą: są autorami licznych publikacji, programów, prowadzą szkolenia i wykłady. Osoby, które od lat zajmują się etykietą, patrzą na rzeczywistość przez pryzmat zasad. Nie przeszkadza im to żyć swobodnie i cieszyć się każdym dniem jak wszyscy inni, ale uwrażliwia je i nakazuje szukać właściwych rozwiązań, jeśli w kontaktach międzyludzkich dostrzegą problem. Osoby, które nie podchodzą do etykiety od strony teoretycznej, jeśli doświadczą łamania zasad, odczuwają po prostu dyskomfort, jednak często nie zdają sobie sprawy z przyczyny problemu. Natomiast fachowcy tacy jak Peggy i Peter Postowie, zawodowo związani z etykietą, natychmiast diagnozują problem i widzą rozwiązanie. To też pozwala im dostrzegać korzyści, jakie odnoszą osoby z dobrymi manierami w różnych sytuacjach zawodowych i pozazawodowych. Dlatego też książka ich autorstwa obfituje w różnorodne scenariusze – od rozmowy kwalifikacyjnej po międzynarodowy biznes – w których każdy może odnaleźć bliskie mu sytuacje.
Z niektórymi stwierdzeniami w pierwszym momencie można by się nie zgodzić. Peter Post i Peggy Post twierdzą na przykład, że „nigdzie etykieta nie ma większego znaczenia niż w środowisku pracy”. Wychodząc z założenia, że dobre maniery trzeba wynieść z domu, uznamy, iż to raczej środowisko domowe jest istotniejsze dla kształtowania właściwych nawyków zachowania. W pierwszym okresie życia – to prawda, jednak... Po pierwsze, nie wszystkie umiejętności potrzebne w życiu zawodowym jesteśmy w stanie wykształcić w zaciszu domowym, a po drugie – znaczenie etykiety w środowisku zawodowym wzrasta proporcjonalnie do czasu spędzonego w pracy, a ten czas rośnie.
Zasady przedstawione w książce to nie uogólnienia czy komunały. Autorzy głęboko wchodzą w problematykę zachowań biznesowych; dostrzegają nawet takie drobiazgi, jak różnica wzrostu dwóch rozmówców, z których jeden – aby utrzymać kontakt wzrokowy – musi niewygodnie zadzierać głowę.
Jedynym mankamentem książki, choć może to być i jej zaleta (w zależności od potrzeb i oczekiwań czytelnika), może być jej amerykański charakter. A zatem zasady przedstawione w tej książce nie zawsze są adekwatne do polskich warunków, ale ich znajomość jest niezbędna w dzisiejszym świecie bez granic, zwłaszcza dla osób, które podróżują w interesach, podejmują zagranicznych gości, pracują w międzynarodowym środowisku czy przebywają za granicą. Takie sprawy jak tytułowanie, zwroty grzecznościowe czy zasady dotyczące stroju w biznesie w pewnym wymiarze pokrywają się z polskimi kanonami, a w części – nie. W języku polskim nie wypada zwracać się do kogokolwiek z użyciem nazwiska, np. „Panie Kowalski”, co w języku angielskim jest właściwe. Mokasyny już na stałe „weszły” do stroju amerykańskiego biznesmena, natomiast w Europie dopełnieniem eleganckiego klasycznego stroju są czarne wiązane buty. Jednak w całej publikacji tych różnic jest niewiele, a te, które dziś istnieją, prawdopodobnie w przyszłości będą się zacierać i zanikać.
IRENA KAMIŃSKA–RADOMSKA
W 1922 roku Emily Post napisała, że „sympatyczne i przyjazne wrażenie to nie tylko dobre maniery, lecz również dobry interes”. W dzisiejszych czasach, choć strój służbowy, harmonogramy pracy i wystrój biur są mniej sformalizowane, słowa Emily nadal brzmią prawdziwie. To, że możesz przyjść do pracy w dżinsach, nie wywołując poruszenia, nie oznacza, że ludzie przestali przywiązywać wagę do dobrych manier. Bez względu na to, jak oficjalny czy nieoficjalny charakter ma twoje miejsce pracy, umiejętność nawiązywania kontaktów towarzyskich ma podstawowe znaczenie dla sukcesu zawodowego. Wiedza o tym, jak się zachować w rozmaitych środowiskach zawodowych uczyni z ciebie nie tylko sympatyczniejszego, bardziej pewnego siebie i pełnego uroku współpracownika, lecz wyposaży cię również w ważne narzędzia do budowania trwałych, efektywnych relacji z partnerami – relacji, dzięki którym ty i twoja firma szybciej osiągniecie wspólne cele. Biorąc pod uwagę większą mobilność zawodową, rosnącą popularność pojęcia „zespołu” w firmie i konieczność uwzględniania różnic kulturowych na globalnym rynku, znajomość etykiety w biznesie jest bardziej pożądana niż kiedykolwiek przedtem.
A zatem... czym w istocie jest etykieta w biznesie? Na początek, nie jest to zbiór sztywnych „zasad”. W rzeczy samej, większość tego, co ludzie określają mianem etykiety w biznesie, to niewiele więcej niż zdrowy rozsądek dyktowany troską, szacunkiem i uczciwością wobec osób, z którymi pracujesz. Przekonasz się na kolejnych stronach tej książki, że to odpowiednio wykorzystane połączenie przeprowadzi cię bezpiecznie przez najtrudniejsze nawet sytuacje. „Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” nauczy cię, jak
Pokonywać trudności podczas szukania pracy
Ubrać się odpowiednio na każdą okazję, bez względu na wykonywany zawód
Nawiązywać kontakty ze współpracownikami i partnerami z większą pewnością siebie
Ze swobodą i wdziękiem rozwiązywać konflikty służbowe
Lepiej układać sobie stosunki z szefem
Zyskać szacunek szefa, podwładnych, współpracowników i klientów
Poprowadzić zebranie służbowe w metodyczny, efektywny sposób
Skutecznie komunikować się w mowie i piśmie (także mailowo)
Czuć się pewnie podczas posiłków w restauracji, gdy jest się gospodarzem lub uczestnikiem przyjęcia służbowego
Szanować różnice kulturowe i odnosić się do nich z sympatią podczas zagranicznych podróży
Zwiększyć szanse na odniesienie sukcesu, gdy założysz własną firmę
W „Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” dążymy do tego, by rozbudzić pewność siebie, która przychodzi wraz z wiedzą dotyczącą tego, co robić, oraz dlaczego określone zachowanie jest właściwe. Podczas seminariów biznesowych, które prowadzimy w Stanach Zjednoczonych, stwierdziliśmy po raz kolejny, że wielu dzisiejszych pracowników biurowych nigdy nie nauczyło się podstawowych zasad etykiety, na skutek czego często nie wie, jak się zachować. W tej książce koncentrujemy się na podstawowych zasadach etykiety, wynikających z rozwagi, szacunku i uczciwości i na tym, jak przekładają się one na to, co ludzie uważają za dobre maniery. Posiadając tę wiedzę, będziesz potrafił sam osądzić, na czym polega „właściwe zachowanie” w danej sytuacji.
Główna korzyść płynąca z tej książki jest następująca: dzięki właściwemu zachowaniu niemal zawsze wywołasz pozytywną reakcję osób, z którymi masz do czynienia. Nasze zaplecze zawodowe (w sumie ponad sześćdziesiąt lat doświadczenia w branży finansowej, usługowej i public relations) pozwoliło nam dogłębnie zrozumieć przekonanie Emily Post, że nie można oddzielić codziennych manier od manier w miejscu pracy (co nie oznacza, że są one identyczne – przyp. redakcji). Ponieważ każdy dąży do nawiązywania sympatycznych kontaktów osobistych, osobom zajmującym się biznesem niezbędne są normy zachowania, dzięki którym relacje zawodowe będą bezproblemowe, przyjemne i efektywne. W dzisiejszych czasach, znacznie częściej niż kiedyś, odpowiedni sposób zachowania decyduje, czy znajdziesz się w czołówce... czy zostaniesz z tyłu.
W związku ze stale rosnącym tempem prowadzenia interesów, to poprawione wydanie „Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” zostało skrócone i przeredagowane, aby zwrócić uwagę na te aspekty etykiety biznesowej, które decydują o osobistych i zawodowych sukcesach. Choć znacznie bardziej zwięzłe niż poprzednie wydanie, zawiera sporo nowego materiału. Tak jak poprzednia wersja, ta książka została napisana dla wszystkich ludzi biznesu – łącznie z osobami, które pracują w domu i tymi, które regularnie prowadzą interesy za granicą.
Przeznaczając sporo miejsca na potrzeby pracowników niższego i średniego szczebla, „Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” udziela również porad kadrze kierowniczej w takich sprawach jak utrzymywanie dobrych stosunków z pracownikami i rozwiązywanie trudnych problemów etycznych. Większość wskazówek zawartych w książce ma charakter uniwersalny. Bez względu na to czy jesteś dyrektorem w garniturze w prążki, czy właścicielem firmy internetowej i nosisz tenisówki, znajomość tajników etykiety dotyczącej korzystania z telefonu komórkowego, wyboru odpowiedniego upominku służbowego lub pełnienia roli gospodarza podczas służbowej kolacji zawsze będzie przydatna.
Oto zagadnienia omówione w kolejnych częściach książki:
Klucze do sukcesu. Te trzy rozdziały koncentrują się na najważniejszym elemencie równania etykiety: na tobie. Dotyczą podstawowych zasad etykiety, łącznie z tym, jak poprawia ona twoje relacje z innymi; zamieściliśmy zupełnie nowy rozdział traktujący o znaczeniu etycznego postępowania w każdych warunkach, łącznie z wytycznymi dotyczącymi ustalania i utrzymywania wysokich standardów etycznych; na końcu umieściliśmy kompleksowe porady dla mężczyzn i kobiet, omawiające wszystkie aspekty stroju służbowego i dobrego wyglądu.
W miejscu pracy. Nigdzie etykieta nie ma większego znaczenia niż w środowisku pracy, w którym harmonijne relacje są niezbędne, by firma osiągnęła sukces. Te siedem rozdziałów omawia wszelkie aspekty życia biurowego, łącznie z tym, jak układać sobie stosunki ze współpracownikami i przełożonymi; organizować przestrzeń roboczą (czy to boks, czy narożne biuro); kształtować relacje z drugą płcią; jak być troskliwym i skutecznym menedżerem; jak opanować sztukę prowadzenia efektywnych, punktualnych zebrań; oraz wszystkie kwestie, które mogą pojawiać się, gdy wykonujesz telepracę lub pracujesz w biurze we własnym domu.
Stając na wysokości zadania. Praktyczne porady oferowane w tych pięciu rozdziałach pomogą ci czuć się pewnie, gdy masz do czynienia z partnerami z firmy i z zewnątrz. Zawierają wskazówki, jak zadowolić klienta, wybrać odpowiedni upominek służbowy dla klienta lub współpracownika, a także rozszyfrować najbardziej oficjalne nakrycie stołu podczas służbowej kolacji lub lunchu. Znajdziesz tam również kompleksowe porady na temat podejmowania gości i występowania w roli gościa.
Komunikacja. Ta część jest poświęcona etykiecie wyrażania własnego „ja”. Cztery rozdziały zajmują się słowem mówionym – przedstawianiem się, sztuką prowadzenia konwersacji i uprzejmym zachowaniem podczas rozmów telefonicznych – oraz tym, jak umiejętnie wyrażać własne „ja” na piśmie, zarówno w tradycyjnej (na papierze), jak i elektronicznej formie.
W podróży – w kraju i za granicą. Kolejne cztery rozdziały skupiają się na etykiecie podróży służbowych, łącznie z poradami dotyczącymi podróży krajowych; zachowaniem na konwentach i targach; szczególnymi wyzwaniami, jakimi są podróże zagraniczne, podczas których zrozumienie i poszanowanie kultury gospodarzy stanowi nieodzowny pierwszy krok do tego, by odnieść sukces w negocjacjach służbowych.
Osoba ubiegająca się o pracę. Te trzy końcowe rozdziały traktują o tym, jak postępować w zgodzie z etykietą podczas szukania pracy czy ubiegania się o konkretne stanowisko, jak uaktualnić życiorys i list motywacyjny oraz przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną.
„Vademecum dobrych obyczajów w biznesie” ma różne cele: zapewnić komfort psychiczny ludziom biznesu, którzy nigdy nie mieli okazji nauczyć się podstaw etykiety; odświeżyć wiedzę tych, którzy taką okazję mieli; postawić znak równości pomiędzy dobrymi manierami a istotą dobrego biznesu i rozbudzić poczucie pewności siebie, które prowadzi do sukcesu. Mamy nadzieję, że nasza książka będzie miała istotny wpływ na pracowników i kadrę kierowniczą w każdym miejscu pracy, oferując niezmienne zasady w tak szybko zmieniającym się świecie.
PEGGY POST
PETER POST
1 kwietnia 2005 roku
KLUCZE DO SUKCESU
Dlaczego dobre obyczaje mają duże znaczenie
„Etykieta” jest jednym z najczęściej błędnie interpretowanych słów. Większość ludzi, zapytana o znaczenie tego wyrazu, odpowiada: „maniery”, „uprzejmość”, „podziękowania”, „zasady”. Przez wiele lat, w tysiącach wywiadów, Emily Post była wielokrotnie pytana o to, jak rozumie pojęcie „etykiety”. Oto jej definicja:
Gdy spotykają się dwie osoby i poprzez swe zachowania oddziałują na siebie, to właśnie jest etykieta. Nie jest ona jakimś
Uwagi (0)