Po męsku. Obyczaje silnej płci - 3. Mężczyzna w pracy - Peter Post (książki co czytać .txt) 📖
- Autor: Peter Post
Czytasz książkę online - «Po męsku. Obyczaje silnej płci - 3. Mężczyzna w pracy - Peter Post (książki co czytać .txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post
Codzienne maniery
w pracy
JAK DOWIEDZIELIŚMY SIĘ z rozdziału 22., sposób, w jaki prezentujesz się, odgrywa dużą rolę w biznesie. Jeśli poniżasz innych lub zachowujesz się z wyższością, wywrze to bardzo ujemny wpływ na to, jak postrzegają cię koledzy z pracy. Jeżeli chodzi o codzienne maniery, wpływ ten nie jest duży, ale ocena, jaką wydają ci inni, może wpłynąć na twój sukces lub przyczynić się do porażki.
Na przykład, obecnie mężczyźni nie powinni traktować kobiet inaczej, niż traktowaliby drugiego mężczyznę. Osobiście nigdy nie odsuwałem krzesła mężczyźnie, w związku z czym nie powinienem odsuwać go również kobiecie. Problem, jaki napotykają mężczyźni to fakt, że istnieje wiele kobiet, przynajmniej wśród respondentek naszego badania, które wymagają takiego zachowania podczas służbowej kolacji. Nagle ta jasna zasada staje się niezrozumiała.
Kluczem do rozwiązania dylematów związanych z etykietą służbową jest używanie dobrych manier w przemyślany sposób. Podczas zwykłego lunchu służbowego postąpiłbym zgodnie ze standardowymi wytycznymi i nie odsuwał krzesła koleżance. Gdyby posadzono mnie obok kobiety podczas oficjalnej kolacji służbowej, podchodząc do stołu, zapytałbym ją: „Odsunąć ci krzesło?”. Teraz to będzie jej wybór i może odpowiedzieć w sposób, który będzie dla niej wygodny: „Nie, dziękuję, poradzę sobie” lub „Tak Peter, dziękuję ci”.
Zamiast po prostu odsuwać krzesło i ryzykować, że kogoś obrazimy, zapytajmy, co wolałaby dana osoba. Dzięki temu oboje poczujemy się swobodnie, a o to przecież chodzi.
Pan lub Pani?
Kiedy zaczynasz nową pracę, jednym z pierwszych problemów, którym stawisz czoło jako nowy pracownik, będzie sposób, w jaki masz zwracać się do kolegów, zwłaszcza zajmujących wyższe stanowiska. W dużej firmie prawdopodobnie zostaniesz oprowadzony przez osobę z twojego działu lub przez kogoś z działu kadr. Wówczas od razu zapytaj: „Przepraszam, ale zastanawiałem się, jak mam się zwracać do zastępcy prezesa ds. marketingu – pani Smith czy Jane?”. Pamiętaj, każdy przeżywał kiedyś swój pierwszy dzień w pracy.
Kultura w miejscu pracy
Każde miejsce pracy ma swoją wyjątkową kulturę, zwyczaje, zasady i konwencje. Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić, rozpoczynając nową pracę, jest nauczenie się jak najwięcej o kulturze nowego miejsca.
W jednej firmie na przykład panuje zwyczaj, aby wszyscy mówili sobie po imieniu, a w innej oczekuje się, abyś zwracał się do starszego szczeblem kierownictwa per pan/pani. Jeżeli w ramach swoich obowiązków służbowych masz do czynienia z klientami lub dostawcami, musisz poznać także, jakie zasady obowiązują w ich firmach. W Vermont mogę ubrać się w określony sposób, jeśli mam udać się na spotkanie w Ben and Jerry’s Ice Cream i zupełnie inaczej, kiedy idę załatwiać sprawy do banku. W obu przypadkach wkraczam do świata tych firm i chcę pokazać, że szanuję i rozumiem ich zasady.
Ważna zasada
Każde nowe miejsce pracy rządzi się własnymi zasadami. Twoim zadaniem jest nauczenie się tych reguł i postępowanie zgodnie z nimi. Niezależnie od sytuacji, jeżeli nie jesteś pewien, co robić, obserwuj ludzi wokół ciebie, wyciągaj wnioski i kieruj się nimi.
Patrz, słuchaj, bądź uważnym obserwatorem ludzi, a potem naśladuj to, co robią inni. Jeśli każdy zwraca się do szefowej pani Smith, powinieneś zachowywać się podobnie. Nie wstydź się pytać kolegów o radę.
Plotka
Kiedy mężczyźni i kobiety zbierają się, aby popracować, w ruch idą także języki. Ludzie obmawiają się za plecami w każdym biurze, dlaczego więc ty miałbyś tego nie robić?
Dlatego, że plotkowanie i obmawianie innych rani uczucia tych osób, a to obniża morale pracowników i wpływa na spadek produktywności. Prowadzi to do spadku rentowności, a jeśli spadają zyski, odczujesz ten fakt na własnej kieszeni.
Zawrzyj pakt sam ze sobą – nie plotkuj.
Jeśli widzisz, że inni plotkują, co powinieneś zrobić? Odmów przynajmniej udziału w tej rozmowie i natychmiast opuść pomieszczenie. Możesz też pójść o krok dalej i dać grupie do zrozumienia, co o tym myślisz: „Słuchajcie, przestańcie proszę”, a potem zmień temat. „Bardziej ciekawi mnie, czy widzieliście zwycięstwo Gigantów w ostatnich rozgrywkach?”
Zachowanie w boksach
Boksy to skuteczny sposób dla firmy, aby zmaksymalizować wartość przestrzeni biurowej. Nie da się temu zaprzeczyć, jednak boks to nie to samo, co prywatny gabinet, w którym możesz zamknąć drzwi. Problemy, jakie zdarzają się w boksach, są z reguły związane z brakiem prywatnej przestrzeni. Należą do nich:
HAŁAS. Szum w przestrzeni biurowej jest ciężki do zniesienia. Dodaj do tego jeszcze głośne rozmowy (osobiste lub telefoniczne) i masz powód do zdenerwowania. Hałas przeszkadza w pracy. Niewiele możesz poradzić na szum maszyn biurowych, ale możesz spróbować ograniczyć poziom hałasu, który ty wywołujesz, poprzez obniżenie tonu głosu i używanie słuchawek, kiedy chcesz posłuchać muzyki.
ROZMOWY. Krótka wymiana zdań z kolegą jest właściwa, ale dłuższa konsultacja lub dyskusje grupowe powinny odbywać się w sali konferencyjnej, w wolnym prywatnym gabinecie lub w pokoju socjalnym. Jeśli nie masz dostępu do odosobnionego miejsca, musisz (ty i twój gość) nauczyć się mówić cicho.
TON GŁOSU W CZASIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ. Pilnuj się, aby ściszyć głos. Zwłaszcza mężczyźni mają tendencję do głośniejszego mówienia przez telefon.
PRYWATNE ROZMOWY TELEFONICZNE. Twoja firma może mieć reguły dotyczące rozmów prywatnych w miejscu pracy. Jeżeli tak, postępuj zgodnie z nimi. Jeśli nie ma określonych zasad i tak powinieneś być ostrożny, aby nie naruszać przywilejów związanych z korzystaniem z telefonu.
MLASKANIE, ŻUCIE GUMY. Głośne żucie gumy i picie kawy – to jedne z najbardziej obrzydliwych dźwięków dla innych osób. Pospieszne wydmuchanie nosa jest w porządku, ale gdy masz problemy z zatokami i musisz skorzystać z chusteczki do nosa, wyjdź w tym celu do łazienki.
STANIE KOMUŚ NAD GŁOWĄ. Fajną rzeczą w boksach jest to, że bardzo łatwo można wysunąć głowę zza ścianki działowej i włączyć się do rozmowy prowadzonej po sąsiedzku. Nie przechylaj się jednak przez cały czas. Podejdź i wejdź do drugiego boksu tak, jakbyś zrobił to w gabinecie. Zaglądanie przez ściankę to znak, że podsłuchujesz. Wiem, iż może być trudno, jeżeli nie chcesz słyszeć prowadzonych obok ciebie rozmów, ale twoim obowiązkiem jest okazanie szacunku dla prywatności innych, nie naskakuj więc na nikogo znienacka, oznajmiając, że znasz temat rozmowy.
Podarunki
Asystent producenta telewizyjnego talk-show spytał mnie kiedyś: „Peter, jestem tu stosunkowo nowy. Ostatnio były urodziny głównej producentki programu. Postanowiłem dać jej butelkę wina z tej okazji, czy było to nie na miejscu?”.
„Tak” – odparłem. Kiedy pracownicy zaczynają indywidualnie dawać prezenty kierownikowi, zaraz pojawia się rywalizacja i podlizywanie się. Powiedzmy, że butelka kosztowała 25 dolarów. Jako twój kolega z pracy zaczynam zastanawiać się: „Czy ty się podlizujesz? Czy to oznacza, iż każdy ma kupić podobny prezent? A może ja nie mam 25 dolarów? Czy chcesz żebym niekorzystnie wypadł?”.
Jedynym stosownym sposobem obdarowania kierownika prezentem jest podarunek od całej grupy. W innym wypadku po prostu złóż życzenia urodzinowe.
Prezenty świąteczne to kolejny powód do nieporozumień w pracy. Czy kupować upominki dla wszystkich biurze? Nie. W firmach istnieje zwykle pewna tradycja związana z prezentami świątecznymi, na przykład „Mikołajki”, kiedy ofiarowuje się drobne upominki za symboliczną kwotę.
Możesz oczywiście dać prezent jednej lub dwóm wyjątkowo bliskim ci osobom, ale dyskretnie. Pamiętaj, twoim celem jest okazanie, że doceniasz konkretnego współpracownika.
To, iż dałeś komuś podarunek nie znaczy, że masz oczekiwać rewanżu.
Kuchnia i jedzenie
W mojej agencji reklamowej mieliśmy trzy wojny o kuchnię. Chodziło o różne problemy i każda niemal nie skończyła się zamknięciem tego pomieszczenia na dobre.
Pierwsza wojna dotyczyła kradzieży jedzenia. Pewnego dnia zniknęły pyszne zapasy jednego z pracowników i nie był on z tego powodu szczęśliwy. Zasada jest prosta – co twoje jest twoje, a tego, co nie należy do ciebie, nie dotykaj.
Druga wojna wybuchła z powodu lodówki. Zostawiono w niej pojemniki, które leżały tak długo, że zaczęły żyć własnym życiem. Rozwiązanie – poprosiliśmy każdego, aby usuwał stare kanapki i produkty na lunch. Wszyscy wyrazili zgodę i nadal korzystamy z lodówki.
Trzecia wojna rozpętała się z powodu zostawiania nieumytych talerzy i szklanek w zlewie. Nie mogę się nadziwić, w jaki sposób w ogóle urosło to do rangi problemu. Co jest w tym niejasnego? Korzystasz z talerza i szklanki, wkładasz do zlewu, myjesz, wycierasz i odkładasz na miejsce.
Odpoczynek
Krótka przerwa w pracy to wspaniała rzecz. To okazja, by rozprostować nogi, odświeżyć się i naładować baterie. Jest jednak kilka problemów, które mogą się pojawić, zwłaszcza gdy jest kilku pracowników, mających w zwyczaju korzystać z przerwy w tym samym czasie, co ty.
ZBYT CZĘSTE ODPOCZYNKI. Robienie sobie jednej przerwy przed południem i jednej po południu jest rozsądne. Odpoczynek co 15 minut szybko sprawi, że zdobędziesz miano lenia.
ZBYT DŁUGIE PRZERWY. Uważaj. Dziesięciominutowa przerwa może szybko przerodzić się w półgodzinną wyrwę w pracy. Zanim zorientujesz się, zaczną o tobie plotkować, a kierownictwo będzie źle na ciebie patrzeć.
NIESTOSOWNE ROZMOWY. W wielu firmach stosuje się zasady określające tematy konwersacji, jakie można poruszać w biurze. W jednym przedsiębiorstwie żarty mogą być do przyjęcia, w innym będzie to temat tabu. Plotki nigdy nie są akceptowane. To samo dotyczy obgadywania firmy i jej reguł. Skup się na bezpiecznych tematach, takich jak kino, sport, muzyka czy rozrywka. Kiedy rozmowa wkracza w niebezpieczne rejony, przeproś i wróć do pracy.
Po co przestrzegać polityki firmy?
Dlaczego musimy przestrzegać polityki firmy? Ponieważ to ustalony z góry zestaw reguł. Jeśli nie podobają ci się, to znaczy, że ta firma nie jest odpowiednim miejscem dla ciebie. Jednej rzeczy możesz być pewnym, jeżeli nie będziesz trzymał się zasad, nie wzbudzi to uznania przełożonych.
Ludzie, którzy niezbyt często myją się, nie używają dezodorantu i nieprzyjemnie pachną, tracą możliwość nawiązania dobrych relacji z kolegami i zmniejszają szanse awansu. Najłatwiej poradzić sobie z tym problemem regularnie myjąc się (raz dziennie) i używając dezodorantu, najlepiej o niezbyt intensywnym zapachu. Kolejnym wymogiem jest codziennie świeże ubranie. W najgorszym razie powąchaj koszulę i szczerze określ, czy nadaje się do ubrania.
Kolejną kwestią są zapachy – wody kolońskiej, perfum lub zapachowych dezodorantów. Spryskiwanie się wodą kolońską lub perfumami może być uciążliwe dla innych, kiedy przechodzisz obok nich. Wiele firm wprowadziło zasady dotyczące stosowania perfum.
Kwestia ubioru to trudne zagadnienie. To, co ty uważasz za strój „swobodny i stosowny”, twój szef może uznać za niewłaściwy. Ubierając się do pracy, pamiętaj, że jeśli w firmie obowiązują reguły ubierania się, a twój strój łamie ten kodeks, wówczas ludzie skupią się na twoim wyglądzie, zamiast na tobie.
Kiedy ubierasz się do biura w dżinsy i koszulkę bez kołnierzyka, a wszyscy pozostali noszą marynarkę i krawat, twój ubiór sprawi, że będziesz się wyróżniał. Jeżeli na rozmowę o pracę zakładasz garnitur z kamizelką, a wszyscy obecni ubrani są w koszulki polo i spodnie khaki, wówczas też skoncentrują się bardziej na twoim stroju niż na tobie.
Oto kilka wskazówek, które pomogą ci ubrać się tak, by odnieść sukces i abyś umiał rozróżnić „swobodny strój służbowy” od „oficjalnego stroju służbowego”.
Ważna zasada
Jeśli ludzie skupiają się na twoim stroju zamiast na tobie, oznacza to, że ubrałeś się niewłaściwie.
Mężczyźni – oficjalny strój służbowy
DO PRZYJĘCIA
NIE DO PRZYJĘCIA
Garnitury: trzyczęściowe,
dwuczęściowe, jedno lub
dwurzędowe, wełniane albo
bawełniane
Krzykliwe kolory i wzory
Blezery lub marynarki
sportowe i krawat
Rozpięty kołnierzyk bez krawata
Spodnie
Buty sportowe
Koszule od garnituru lub
flanelowe (zapinane)
Rzucające się w oczy sprzączki pasków
Kamizelki
Futra
Płaszcz lub trencz
Białe skarpetki
Buty wizytowe, buty z
zaokrąglonym czubkiem, mokasyny
Mężczyźni – swobodny strój służbowy
DO PRZYJĘCIA
NIE DO PRZYJĘCIA
Blezery
T-shirty z napisami lub postaciami z kreskówek
Koszule zapinane na guziki
Wypłowiałe, znoszone dżinsy
Koszule z kołnierzem golfowym
Wszystko, co jest zbyt krzykliwe lub zbyt ciasne
Koszule z dzianiny z krótkim rękawem
Sandały
Spodnie khaki
Strój militarny
Swetry z wycięciem w serek lub półokrągłym
Szorty
Nieoficjalne krawaty
Czy swobodny strój
Uwagi (0)