Darmowe ebooki » Poradniki » Dobre obyczaje we dwoje - 1. My i nasz świat - Peter Post (czytanie książek w internecie za darmo .txt) 📖

Czytasz książkę online - «Dobre obyczaje we dwoje - 1. My i nasz świat - Peter Post (czytanie książek w internecie za darmo .txt) 📖».   Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post



1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 17
Idź do strony:
lubię dzielić jej radość ze spotkania z przyjaciółkami. Mówi mi, jak świetnie się bawiła, a ja widzę po jej wyrazie twarzy i nastroju, że dobrze jej to zrobiło. I to właśnie sprawia, że ja również mam miły wieczór.
6
WAŻNE DATY I ROCZNICE

WSZYSCY DZISIAJ GDZIEŚ SIĘ SPIESZĄ. OBECNIE TEMPO ŻYCIA JEST O WIELE szybsze niż za czasów naszych rodziców i dziadków. Oprócz tego egzystencja jest bardziej skomplikowana, a styl życia bardziej swobodny. Znalezienie czasu na świętowanie i kultywowanie tradycji w napiętym planie dnia wydaje się luksusem, na który często nie możemy sobie pozwolić. Zastanów się chwilę: ile razy kupiliście sobie kartki na urodziny lub Dzień Zakochanych wcześniej niż w dzień, kiedy wypadały urodziny, walentynki czy inna okazja? Prawdopodobny scenariusz wygląda tak: 14 lutego patrzysz na zegarek i zdajesz sobie sprawę, że już niedługo kończysz pracę i nadal nie masz nic dla swojej Drugiej Połowy na walentynki: kartki, prezentu, kwiatów... zupełnie nic. Przedzierasz się zatem przez zaspy śnieżne, idąc do sklepu z kartkami, gdzie znajdujesz prawie puste stojaki, na których zostały jedynie beznadziejne kartki. Znajdujesz jednak najlepszą z najgorszych i chwytasz jakiegoś pluszowego zwierzaka lub czekoladki w pudełku w kształcie serca. Wracając do domu, cieszysz się, że w ostatniej chwili udało Ci się wybrnąć z tej sytuacji.

Czy naprawdę takie ważne jest pamiętanie o urodzinach swojej Drugiej Połowy, o rocznicy ślubu lub innym wyjątkowym dniu? Oto, co na ten temat mają do powiedzenia nasi respondenci:

„Mój partner pamięta o ważnych wydarzeniach sprzed wielu lat”.

„Na urodziny i wyjątkowe okazje mój partner zawsze ma wszystko dokładnie przemyślane i przygotowane”.

„Składamy sobie życzenia każdego 14. dnia miesiąca (pobraliśmy się 14. września)”.

„Zawsze pamięta o moich urodzinach, naszej rocznicy i Dniu Matki”.

Niektóre daty będą ważne tylko dla Was, np. rocznica Waszego ślubu lub pierwszej randki. Inne, jak np. Dzień Zakochanych, Dzień Matki czy Dzień Ojca, świętujecie z resztą świata. Wszystkie wyjątkowe dni zaznaczone w kalendarzu są dobrą okazją do zrobienia czegoś miłego dla Drugiej Połowy, do okazania swojej miłości, wdzięczności i troski.

Jest i zła strona obchodzenia wszelkiego rodzaju rocznic i świąt, a mianowicie taka, że jeśli o nich zapomnisz, możesz wyjść na łajdaka. Morał jest prosty: najpewniejszym sposobem na ulepszenie związku jest dołożenie wszelkich starań, aby zawsze pamiętać o tych wszystkich szczególnych wydarzeniach, które są ważne dla Waszego związku.

Obchodzenie rocznic i urodzin

Nikt nie chce zapomnieć o urodzinach czy rocznicy jakiegoś wydarzenia. Często słyszy się ludzi mówiących, że tak naprawdę to nie obchodzi ich, czy Druga Połowa pamięta o ich urodzinach, czy też dopiero w ostatniej chwili zdaje sobie sprawę, że zbliża się jakaś rocznica.

Nie wierzcie takim stwierdzeniom.

Takie zapewnienia są jedynie sposobem na zaakceptowanie tego, co jest niedopuszczalne. I nawet jeśli ktoś naprawdę nie przejmuje się, że partner(ka) zapomniał(a) o jakiejś dacie, nie oznacza to, że nie byłby zadowolony, gdyby Druga Połowa bardziej postarała się uczcić daną okazję. Zawsze miło jest usłyszeć, że jest się kimś wyjątkowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że traficie na jakieś przyjęcie, gdzie usłyszycie stronę pokrzywdzoną w jakimś związku oraz zgryźliwy komentarz kierowany pod adresem winowajcy w stylu: „Jakie to miłe, że John pamiętał o Waszej rocznicy i podarował Ci taką śliczną broszkę. Chciałabym, żeby Tom choć raz pamiętał o naszej rocznicy”. I tak oto zaczyna się wielka kłótnia – oczywiście po powrocie do domu.

Urodziny i rocznice są bardzo ważne, ponieważ, mimo że trwają jeden dzień, to ich wspomnienie można przeżywać cały czas na nowo. Postaraj się uczcić te dni w wyjątkowy sposób, a zobaczysz, że wspomnienie o nich będzie Wam towarzyszyć przez bardzo długi czas.

Nie tylko data w kalendarzu

Pamiętanie o ważnych rocznicach ma znaczenie – i to bardzo duże.

 

Prezenty są ważne
Moja koleżanka od lat dostaje od męża bardzo praktyczne prezenty na rocznice ślubu – zmywarkę do naczyń, kuchenkę, nowy zestaw kieliszków do wina, torby podróżne. Jednak ostatnio zauważyłem, że nosi bardzo ładny złoty naszyjnik, co ważniejsze, dawno nie widziałem jej tak rozpromienionej. „Widziałeś, co dostałam z okazji naszej rocznicy?” – wykrzyknęła. „Sam to wybrał. Aż nie mogę w to uwierzyć!” I jak tu nie cieszyć się z ich szczęścia: ona jest w siódmym niebie; on jest jej bohaterem, a ich związek otrzymał niezłą dawkę pozytywnej energii.

Nie oznacza to, że na każde urodziny i rocznicę musisz kupować złotą biżuterię (lub brylanty). Skromny starannie wybrany podarunek – właśnie staranność jest kluczowym elementem w tej sytuacji – może okazać się najdroższym sercu prezentem dla drugiej osoby.

 

Prezenty na rocznice ślubu

Wiadomo, że są rocznice o mniejszym i większym znaczeniu. Jednak wszystkie trzeba świętować. Oto lista rocznic ślubu i wykaz prezentów powiązanych z każdą z nich:

Pierwsza: papierowa lub plastikowa – książki, notatniki, prenumeraty gazet lub czasopism

Druga: bawełniana – bawełniane serwetki i podkładki pod talerze, bawełniane narzuty

Trzecia: skórzana – album na zdjęcia, skórzana torba lub walizka

Czwarta: jedwabna – kwiaty ze sztucznego jedwabiu, jedwabne chusteczki lub szale

Piąta: drewniana – ramka na zdjęcie, ręcznie malowane drewniane tacki, kosze wiklinowe

Szósta: żelazna – zestaw narzędzi do kominka, dzwoneczki poruszane wiatrem

Siódma: miedziana lub wełniana – miedziane miseczki, garnki lub czajnik; wełniany kobierzec

Ósma: elektryczna – ręczny mikser, mieszacz do kawy, gofrownica, ekspres do kawy

Dziewiąta: ceramiczna – wazon, półmisek, dzbanek, miseczka, zestaw kubków

Dziesiąta: cynowa lub aluminiowa – ładne formy do ciasteczek, skrzynka na listy, rustykalny karmnik dla ptaków

Jedenasta: stalowa – naczynia ze stali nierdzewnej

Dwunasta: płócienna lub lniana: adamaszkowy obrus, wysokiej jakości bielizna pościelowa

Trzynasta: koronkowa – obrus, serwetki

Czternasta: kości słoniowej (nazwa obecnie zakazana) – stylowa biżuteria

Piętnasta: kryształowa lub szklana – ozdoby choinkowe, karafka, kieliszki do wina

Dwudziesta: porcelanowa – ręcznie malowana misa lub półmisek

Dwudziesta piąta: srebrna – wiaderko na lód, stojak na wino, grawerowany puchar

Trzydziesta: perłowa – nóż do steków z perłową rękojeścią

Trzydziesta piąta: koralowa (nazwa już niebawem zakazana) – broszki, figurki

Czterdziesta: rubinowa – biżuteria

Czterdziesta piąta: szafirowa – biżuteria

Pięćdziesiąta: Złota – biżuteria, pozłacana papeteria

Pięćdziesiąta piąta: szmaragdowa – biżuteria

Sześćdziesiąta, siedemdziesiąta i siedemdziesiąta piąta: brylantowa – biżuteria

 

Podarunek nie musi być ani tradycyjny, ani też nie musi być niespodzianką. Czasami w rozmowach z żoną ustalamy, że np. wycieczka za granicę lub jakiś sprzęt do domu bądź ogrodu będzie prezentem dla nas z okazji kolejnej rocznicy. Ważne jest to, że o tym rozmawiamy. Jednak gdybym i tak postanowił kupić coś dodatkowego – coś „niepraktycznego”, coś, czego moja żona sama by sobie nie kupiła – to jestem pewien, że zostałoby to docenione, i to bardzo. Wiem, że ja doceniłbym taki gest ze strony mojej żony.

Przełomowe rocznice mają największe znaczenie
Każda rocznica ślubu czy urodzin jest ważna, ale te przełomowe i „pełne” – czyli pierwsza, piąta, dziesiąta, dwudziesta, dwudziesta piąta, pięćdziesiąta itp. – mają największe znaczenie. Na te okazje trzeba przygotować coś wyjątkowego.

Urodziłem się prawie dokładnie trzydzieści lat po mojej mamie. Moje urodziny przypadają trzy dni wcześniej. Pięć lat temu, aby uczcić nasze wspólne „przełomowe” urodziny, moi rodzice, moja żona i ja pojechaliśmy na wycieczkę do Włoch. Świętowaliśmy w restauracjach w Rzymie i w Toskanii. Cały wyjazd był wyjątkowy, a urodziny – niezapomniane. Od tego czasu wiele razy przeżywaliśmy na nowo obchody tamtej rocznicy – w rozmowach lub podczas oglądania zdjęć z tej podróży. Tak wspaniale wspominamy ten czas spędzony we czwórkę, że moja mama ostatnio zauważyła, iż zbliżają się kolejne „przełomowe” urodziny i że chciałaby powtórzyć naszą europejską wyprawę urodzinową.

Dzień Zakochanych, Dzień Matki i Dzień Ojca

Są to trzy dni w roku, o których absolutnie nie można zapomnieć. Jeśli się je pominie, to może i będzie to nam wybaczone, ale już niekoniecznie zapomniane. Wiem jednak, że jeśli dołożę starań i przygotuję coś od serca na Dzień Zakochanych i Dzień Matki, to sprawię, że moja żona będzie chodziła uśmiechnięta dłużej niż tylko przez jeden dzień.

Przyznaję, że zdarzyło się parę razy, że nie popisałem się na Dzień Zakochanych, ale doskonale wiem, że moja żona jest zachwycona, kiedy się staram i organizuję coś specjalnego (i vice versa). W zeszłym roku, razem z moim bratem, jego Drugą Połową i dwiema innymi parami pojechaliśmy na Florydę. Nasz wyjazd przedłużył się aż do 14 lutego. Bratowa ma w tym dniu urodziny, więc mój brat nie musi nawet pamiętać o walentynkach. Cała nasza ósemka postanowiła, że wieczorem 14 lutego zrobimy coś wyjątkowego z okazji urodzin mojej bratowej i Dnia Zakochanych. Oprócz tego, że miło było razem spędzić czas, postaraliśmy się, żeby każda para odczuła atmosferę walentynkową. Wszyscy poszliśmy na wystawną kolację, a potem obejrzeliśmy rewelacyjne przedstawienie artystów z Cyrku Słońca. Oprócz tego zrozumiałem, że obchody Dnia Zakochanych są idealnym pretekstem do zaplanowania czegoś fajnego i świetnej zabawy.

To samo dotyczy Dnia Matki i Dnia Ojca. Te święta są doskonałą okazją do zrobienia czegoś dla swojej Drugiej Połowy i dla swojego związku, aby zerwać z codzienną rutyną i cieszyć się życiem. Z upływem lat nauczyłem się, że najważniejszą rzeczą w świętowaniu czegokolwiek jest nastawienie. Zamiast postrzegać te uroczystości jako przykry obowiązek – coś o czym nie da się zapomnieć, a jak już jest po wszystkim, puszcza się to w niepamięć jak najszybciej – staram się patrzeć na nie jak na znakomite okazje do spędzenia fantastycznych chwil z moją żoną i, o ile to możliwe, ze swoimi przyjaciółmi.

 

Zastanów się, jak świętujesz

Zbliżają się ważniejsze urodziny Twojej Drugiej Połowy, zaczynasz więc o tym myśleć. Lubisz przyjęcia, szczególnie niespodziewane. Jednakże nim zaczniesz planować imprezę na cześć swojej Drugiej Połowy, zastanów się dobrze, czy kiedykolwiek nie słyszałeś, jak mówił(a): „Nie lubię przyjęć – niespodzianek” lub nawet „Nie chcę żadnej imprezy z okazji urodzin”?

Sądzisz, że Twoja Druga Polowa tylko tak mowi. W rzeczywistości dobrze będzie się bawić.

Mylisz się. Należy uwzględnić opinię Drugiej Połowy. Gdy zaczynasz planować imprezę dla innej osoby, wybierz taki jej rodzaj, jaki sprawi jemu (jej) przyjemność, nie kieruj się własnym gustem.

 

„Przecież jest wtorek”

Jednym z najlepszych sposobów urozmaicenia rutyny codziennego, szarego życia jest wymyślanie powodów do świętowania. Pomysł nie musi być dokładnie przemyślany, aby się udał. Jedna z naszych respondentek przytoczyła taki dialog: „On zaproponował »Chodźmy do restauracji«, na co odpowiedziałam »Z jakiej okazji?«, a on na to »Przecież jest wtorek!« To było takie romantyczne [...]”.

Oto dalsze przykłady „rocznic” i wydarzeń, których można użyć jako pretekstu do świętowania:

Minął równy miesiąc od Waszej pierwszej randki.

Twoja Druga Połowa zakończyła pracę nad ważnym projektem.

Zająłeś drugie miejsce w klubowym turnieju golfowym – czas na szampana!

Jest pełnia księżyca.

Minął rok, odkąd rzuciłeś palenie. Gratulacje!

7
KOBIETY TEŻ CHRAPIĄ, CZYLI DOBRE MANIERY W SYPIALNI

Nasza sypialnia... czy moja sypialnia?

Sypialnia to wyjątkowe miejsce. To nasze schronienie – dla każdego z osobna i dla nas jako pary. Nasi respondenci pisali, że sypialnia jest ich oazą, strefą bezpieczeństwa, miejscem świętym, do którego ich problemy nie mają wstępu. Dla partnerów jest to również przestrzeń bycia sam na sam, gdzie odkrywają przed sobą dusze i ciała.

Przede wszystkim, sypialnia jest miejscem do spania. A sen to czas, kiedy prawda o nas wychodzi w najbardziej żenujący i, często, zabawny sposób: chrapiemy, mówimy przez sen, wyginamy się i skręcamy, śpiąc w śmiesznych pozycjach, które często odsłaniają więcej, niż byśmy sobie tego życzyli. Co gorsza, mamy świadomość, że osoba leżąca obok wszystko widzi i słyszy. Ufanie Drugiej Połowie, że uszanuje naszą bezbronność podczas snu, oznacza gotowość do dzielenia życia z ukochaną osobą.

Zatem sypialnia to miejsce, w którym dzielimy się – sobą i przestrzenią. Jednak często koliduje to z indywidualnymi potrzebami:

„On śpi, a ja nie. Chciałabym poczytać, ale jeśli włączę lampkę, to go obudzę”.

„Ona lubi, jak jest chłodniej, a ja jestem zmarzluchem”.

„Dlaczego on myśli, że może po prostu zostawić swoje brudne rzeczy porozrzucane na podłodze w sypialni?”.

Gdy pojawiają się takie problemy, bardzo często sypialnia przestaje być „nasza”,

1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 17
Idź do strony:

Darmowe książki «Dobre obyczaje we dwoje - 1. My i nasz świat - Peter Post (czytanie książek w internecie za darmo .txt) 📖» - biblioteka internetowa online dla Ciebie

Uwagi (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz