Darmowe ebooki » Poradniki » Po męsku. Obyczaje silnej płci - 1. Mężczyzna na co dzień - Peter Post (biblioteka .TXT) 📖

Czytasz książkę online - «Po męsku. Obyczaje silnej płci - 1. Mężczyzna na co dzień - Peter Post (biblioteka .TXT) 📖».   Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12
Idź do strony:
Gdyby ten mężczyzna w starym sedanie włączył kierunkowskaz w odpowiednim momencie, aby pokazać mi, że ma zamiar skręcić, może nie najechałbym na jego zderzak. Należy sygnalizować zamiar wykonania skrętu z wyprzedzeniem, jest to uprzejme, ale przede wszystkim bezpieczne. To samo dotyczy korzystania z kierunkowskazu przy zmianie pasa jezdni (w wielu stanach jest to uregulowane przepisami prawa).

Naucz się rozróżniać pomocne wskazówki
od zbędnych komentarzy

Istnieje różnica między uzasadnionym ostrzeżeniem: „Uważaj, jakiś samochód wyjeżdża z podjazdu”, a luźną poradą w stylu:

„Źle zmieniasz biegi, chcesz zepsuć sprzęgło?”

„Nie wiesz jak ruszyć pod górę?”

„Powinieneś jechać prawym pasem”

„Możesz przejechać, dalej, śmiało!”

Prowadzenie samochodu zostaw kierowcy; nie jest to mile widziane zachowanie i rozprasza uwagę osoby siedzącej za kierownicą. Nie odzywaj się i pozwól kierującemu skupić się na jeździe. Dzięki twojej powściągliwości wszyscy pasażerowie będą bezpieczniejsi i bardziej zadowoleni.

Któregoś dnia sam możesz zostać skrytykowany przez „usłużnego” doradcę siedzącego na fotelu pasażera. Kiedyś na przykład jechaliśmy z żoną na zajęcia jogi o 6.30 rano. Było jeszcze dość ciemno. „Widzisz ludzi, którzy tam biegną?” – spytała żona. Mieli ze sobą latarki, więc jak mógłbym ich nie zauważyć?

„Tak, dziękuję” – odpowiedziałem grzecznie na jej uwagę. I tak należy reagować na tego typu komentarze. Weź głęboki oddech i nie reaguj przesadnie. Twoim zadaniem jako kierowcy jest skupić się na jeździe, niezależnie od zachowania pasażerów.

Korzystaj z klaksonu tylko wtedy, gdy to konieczne

Wbrew temu co sądzą ludzie, klakson samochodowy nie został wymyślony jako środek, mający za zadanie zwrócenie czyjejś uwagi albo wyrażenie zniecierpliwienia lub frustracji, gdy stoimy w korku lub witamy się

z kolegami. Klakson służy do ostrzegania i alarmowania innych kierowców. Dlatego jego dźwięk jest głośny i przenikliwy. Używanie klaksonu z innych powodów niż względy bezpieczeństwa, jest nierozważne.

Mężczyźni „krytycy” denerwują kobiety

Kobieta bardzo się złości, kiedy mężczyzna nie ufa jej jako kierowcy. Respondentki, biorące udział w naszym badaniu, dały upust swoim frustracjom w następujących komentarzach:

„Mężczyźni zachowują się, jakby mieli poczucie wyższości – poniżają każdą kobietę-kierowcę”.

„Nie mogą znieść, kiedy kobieta prowadzi, a oni są pasażerami”.

„Krytykują nasze nawyki za kierownicą”.

„Traktują kobiety jak gorszy gatunek kierowców”.

„Oni zawsze mówią: to na pewno kobieta prowadzi tamto auto”.

Jeśli powyższe opinie pasują do twojego zachowania, uważaj, bo nie zdobędziesz w ten sposób żadnych punktów w grze, jaką jest życie. Weź głęboki oddech, oprzyj się wygodnie i ciesz się przejażdżką.

Nie martw się, wiem, jak tam dojechać

Byliśmy nowi w Orlando. Mój przyjaciel Paul prowadził wypożyczony samochód, w którym jechaliśmy my, nasze żony i kije do golfa. Było około 20.00, a Paul koniecznie chciał zawieźć nas do restauracji, gdzie, jak słyszał, podają wyśmienite steki. Jego żona zaproponowała, aby spytał się o drogę, ale on odpowiedział, używając tych „słynnych” słów, których każdy mężczyzna użył przynajmniej raz w życiu: „Nie martw się kochanie, wiem, jak tam dojechać”.

Używanie klaksonu na randce

Jedna z sytuacji, w której używanie klaksonu jest wyjątkowo nie na miejscu, to moment, kiedy przyjeżdżamy po kobietę, z którą jesteśmy umówieni na randkę. Pamiętaj – żadnego trąbienia. Wysiądź z samochodu, podejdź do drzwi frontowych i zapukaj. Żadna kobieta nie będzie pod wrażeniem (ani jej to nie schlebi), jeśli przywołasz ją dźwiękiem klaksonu.

 

Kilka razy skręciliśmy, kilka razy zawróciliśmy i w końcu znaleźliśmy się o kilka mil dalej, jadąc w złym kierunku. Na szczęście „doskonała” orientacja Paula w terenie kazała zawrócić nam jeszcze raz czy dwa, aż spostrzegliśmy drogowskaz. Restauracja znajdowała się po lewej stronie, na samym szczycie stromego wzgórza. Udało się. Podróż zajęła nam dwa razy tyle czasu, ile powinna była trwać, ale przynajmniej nasz przyjaciel miał satysfakcję, że ani razu nie spojrzeliśmy na mapę, ani nie pytaliśmy o drogę. A przy okazji – stek był naprawdę pyszny.

Tego wieczoru mieliśmy szczęście. Ale gdybyśmy naprawdę troszczyli się o nasze żony i o nas samych, to pewnie od razu zadzwonilibyśmy do restauracji z prośbą o podanie wskazówek, jak do niej dotrzeć. W ten sposób moglibyśmy odprężyć się i skupić na czekającym nas miłym poczęstunku.

Jeśli chodzi o mężczyzn i ich orientację w terenie, wyniki naszych badań pokazują, że nie lubią oni pytać o drogę, natomiast kobiety nie lubią się gubić. Niechęć mężczyzn do pytania o drogę znalazła się na trzecim miejscu „najbardziej denerwujących zachowań za kierownicą”, jakie wymieniły nasze respondentki (obok agresywnej jazdy i nadmiernej prędkości).

W pytaniu, jak dotrzeć na miejsce, tak naprawdę chodzi o nasze męskie ego i o to, aby przyznać się do faktu, że prośba o wskazówki nie oznacza utraty twarzy. Alternatywą może być niekiedy wyjście na kompletnego idiotę. Odkryjesz zapewne, że potrafisz zaufać ludziom, a to zaprocentuje w przyszłości.

Za przykład niech posłuży kolejna sytuacja. Pewnego roku podróżowaliśmy z żoną po Włoszech i usiłowaliśmy przedostać się przez górską przełęcz, wiodącą na słynne wybrzeże Amalii. Droga wiodąca przez tę przełęcz należy do najwspanialszych tras na świecie, oferując na każdej serpentynie cudowny widok na Wezuwiusza oraz włoskie wybrzeże.

Problem w tym, że po kilkugodzinnej jeździe wcale nie zbliżaliśmy się do brzegu morza. Zgubiliśmy się w Paganii. Wiedzieliśmy tylko, że musieliśmy przegapić jakiś skręt. Niechętnie zjechałem na stację benzynową, gdzie, jak możecie się domyślić, miałem zapytać o drogę. Jedynym ratunkiem dla mojego męskiego ego był fakt, że żona mówi po włosku. To ona wysiadła zasięgnąć języka. Jak to bywa za każdym razem, kiedy atrakcyjna kobieta zbliża się do grupki Włochów, rozpoczęła się bardzo długa rozmowa. W końcu jednak udało jej się wrócić do samochodu.

„Jedź za tym człowiekiem i jego synem” – powiedziała, wskazując na dwóch mężczyzn, którzy właśnie wsiadali do pojazdu. „Zaprowadzą nas na drogę, której szukamy”. Jechaliśmy za ich samochodem przez niezliczoną ilość zakrętów, bocznymi ulicami miasteczka. Sami chyba nie znaleźlibyśmy właściwej drogi przez najbliższe sto lat. Nagle auto zatrzymało się na poboczu i mężczyzna pomachał do nas: „Skręćcie w prawo na następnym skrzyżowaniu i jedźcie tą drogą” – poinstruował nas.

Nigdy nie miałem okazji podziękować naszemu przewodnikowi i jego synowi, którzy nadłożyli kawał drogi, aby pomóc dwojgu Amerykanom, zagubionym w drodze do Amalii. Jeśli przez przypadek będą czytać tę książkę, grazie mille dla nich.

6
Komunikacja

TO, CO TUTAJ MAMY TO BRAK KOMUNIKACJI; kapitan gangu więziennego w filmie Cool Hand Luke był może sadystą, ale rozumiał, w jaki sposób funkcjonują relacje między ludźmi. Spójrz na jakikolwiek związek przeżywający kryzys, a możesz założyć się w ciemno, że u podstaw problemu leży brak dobrej komunikacji.

Obecnie mamy więcej możliwości komunikowania się niż dawniej: twarzą w twarz, telefonicznie, przez pocztę głosową lub e-mail albo listownie (dla tych z nas, którzy nadal cieszą się z wysyłania i otrzymywania tradycyjnej poczty).

Musisz jednak wiedzieć, których i kiedy używać oraz jak robić to w sposób efektywny. Jeśli zbytnio rozpiszemy się w e-mailu lub będziemy godzinami rozmawiać przez telefon i zanudzać współmałżonka albo zacznie nam się plątać język, kiedy będziemy nagrywać się na pocztę głosową, wówczas żadna technologia nam nie pomoże. Efekt będzie ten sam – brak komunikacji.

BADANIA MÓWIĄ

Co kobiety naprawdę sądzą o braku umiejętności
komunikacji u mężczyzn

„Mówią bez zastanowienia”.

„Nie dzwonią do swoich dziewczyn przy specjalnych okazjach”.

„Często przerywają, gdy mówi ktoś inny”.

„Nie uważają w czasie rozmowy”.

„Ignorują lub wyśmiewają poważną dyskusję”.

„Mówią, zanim pomyślą”.

„Ich wypowiedzi są skondensowane”.

 

Trzy zasady efektywnej komunikacji

Niezależnie z jakiego narzędzia korzystasz, zawsze możesz być pewien, iż jasno i wyraźnie przekazałeś, co masz do powiedzenia, jeśli będziesz kierować się tymi trzema zasadami udanej komunikacji:

JASNOŚĆ PRZEKAZU – wyrażaj się jasno, zarówno w czasie rozmowy, jak i na piśmie. To, co zapisałeś, najlepiej sprawdzić, odczytując później na głos sobie, przyjacielowi lub członkowi rodziny. Zadziwiające, jak łatwo można wyłapać dziwne lub niezrozumiałe wyrażenia, kiedy usłyszymy je odczytane na głos.

SPÓJNOŚĆ – czy twoje myśli lub rozmowa są spójne? Czy przechodzisz zgodnie z logiką od słowa A do B i do C, upewniając się, że słuchacz lub czytelnik nadąża bez problemu za twoim tokiem rozumowania?

ZWIĘZŁOŚĆ – „jeśli masz wątpliwości, wyrzuć to z siebie!”. Cokolwiek chcesz przekazać, twój komunikat dotrze do odbiorcy o wiele skuteczniej, jeżeli jest zwarty i rzeczowy.

Jak ważne jest słuchanie

Gdy usiłujemy się z kimś porozumieć – zarówno w cztery oczy jak i w grupie – umiejętność słuchania jest równie ważna jak zdolność mówienia. Nie tylko uważaj na to, co mówi druga osoba, ale daj wyraźnie do zrozumienia, że bacznie słuchasz, patrząc rozmówcy prosto w oczy. Nie przerywaj, dopóki dana osoba nie skończy wypowiedzi. Następnie zadaj pytanie i podziel się obserwacjami, które poczyniłeś w oparciu o to, co usłyszałeś. Jeśli uważne słuchanie stanie się nawykiem, odkryjesz, że twoje znajomości rozwijają się.

 

Sztuka rozmowy telefonicznej

Uwielbiam telefon. Nie przychodzi mi jednak do głowy żaden inny przedmiot codziennego użytku, który byłby równie ważny i równie często w nieodpowiedni sposób używany przez większą ilość ludzi.

Wniosek jest taki, że staliśmy się niewolnikami telefonu, a nie jego panami.

Na przykład, rozmawiałem kiedyś w biurze z siostrą, kiedy zadzwonił telefon. Odebrała go, mówiąc jak zwykle: „Halo, tu Instytut Emily Post, tak... mmm... rozumiem...” i tak bez końca. Siedziałem ze wzrokiem wbitym w ścianę i w końcu wyszedłem z jej gabinetu, gdyż czekało mnie jeszcze sporo pracy. Chociaż nasza rozmowa urwała się dosłownie w połowie zdania, kiedy zadzwonił telefon, wiedziałem już, że zostanie przerwana. Ponieważ siostra nie przestawała rozmawiać, uznałem, że z naszej dyskusji nici.

Nie chcę użalać się na siostrę; sam jestem winny podobnego zachowania i z doświadczenia wiem, iż wszyscy mamy pod tym względem niezbyt czyste sumienie. Pozwoliliśmy jako społeczeństwo, aby rozmówcy telefoniczni przerywali nam w każdej chwili, bez względu na to, co robimy. Co gorsza, rozmowa przez telefon staje się czasem ważniejsza od rozmowy w cztery oczy. Chcesz porozmawiać z kimś w sąsiednim gabinecie, ale jest akurat zajęty konwersacją z inną osobą? Nie ma mowy, abyś wszedł i zajął mu choćby dziesięć minut. Spróbuj jednak zadzwonić. Wtedy będziesz mógł bez kłopotu porozmawiać.

Ważna zasada

Osoba przebywająca w twoim towarzystwie jest ważniejsza od tej, która dzwoni.

 

To podejście jest niewłaściwe i sami możemy je zmienić. Oto dwie propozycje odzyskania władzy nad telefonem:

1. Kiedy rozmawiasz z kimś i akurat dzwoni telefon, nie odbieraj go. Odsłuchasz wiadomość później z poczty głosowej.

2. Jeśli czujesz, że musisz odebrać telefon, powiedz rozmówcy, że oddzwonisz później i zakończ rozmowę. Pamiętaj, aby zadzwonić najszybciej, jak będzie to możliwe.

Rada ta jest jeszcze bardziej istotna w przypadku telefonów komórkowych, które rozprzestrzeniły się ostatnio w naszym codziennym życiu. Na przykład, jednego dnia szukałem w sklepie konkretnego wiertła. Sprzedawca zajęty był obsługą innego klienta. Kiedy wreszcie skończyli rozmawiać i zwrócił się do mnie, ledwie zacząłem wyjaśniać, o co mi chodzi, zadzwoniła jego komórka. Sprzedawca przerwał mi w pół zdania i sięgnął po telefon. Był to klient. Rozmawiali prawie dziesięć minut, a we mnie narastała złość. Stałem i cierpliwie czekałem na swoją kolej, a ktoś, kto nagle zadzwonił, otrzymał pierwszeństwo. Czekałem, zaciskając zęby, a kiedy sprzedawca wreszcie skończył, spytałem go, dlaczego przerwał naszą rozmowę, aby odebrać telefon i kazał mi czekać.

„Przecież zadzwonił telefon, musiałem porozmawiać z tą osobą” – odparł, jakby to była oczywista odpowiedź. Wyszedłem ze sklepu bez wiertła.

Spoglądając na to zdarzenie z perspektywy czasu, uważam, że popełniłem jeden błąd. Powinienem był udać się do kierownika sklepu i złożyć skargę. Nigdy nie wygrałbym w rozmowie z tym sprzedawcą,

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 12
Idź do strony:

Darmowe książki «Po męsku. Obyczaje silnej płci - 1. Mężczyzna na co dzień - Peter Post (biblioteka .TXT) 📖» - biblioteka internetowa online dla Ciebie

Uwagi (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz