Darmowe ebooki » Poradniki » Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖

Czytasz książkę online - «Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖».   Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Idź do strony:
się tego podziału na grupy dziewczynek i chłopców, którego nauczono nas w przedszkolu. Na ilu imprezach widziałeś podział płci – kobiety w jednej grupie, a po drugiej stronie pokoju mężczyźni? Jednak najlepsze przyjęcia, w których uczestniczyłem, to takie, gdzie panowie i panie bawili się razem. Zrób pierwszy krok. Rozruszaj towarzystwo.

 

Dobrzy partnerzy

Bycie gościem idealnym zaczyna się od bycia dobrym partnerem w związku. Przybycie na imprezę, a potem porzucenie swojej Drugiej Połowy na resztę wieczoru to wstęp do kłopotów po powrocie do domu. Tak samo, bycie dobrym partnerem świadczy dobrze o Tobie i o Was jako parze. Oto sugestie, jak okazać zainteresowanie i troskliwość Drugiej Połowie:

Weź jej płaszcz; ona też może wziąć jego płaszcz. Taki gest jest ważny.

Przynieś jej coś do picia.

Kiedy on wraca z napojem dla Ciebie, wprowadź go do toczącej się rozmowy: „Dziękuję Jim, jesteś kochany. Znasz Sally i Chucka. Właśnie mówiliśmy, że....”.

Przynieś jej lub jemu talerzyk z przystawką do podziału.

Okazuj troskę i uczucie za pomocą takich małych gestów, jak trzymanie za rękę, mrugnięcie okiem, posłanie całusa w powietrzu (patrz: rozdział czwarty „Znaczenie komunikacji niewerbalnej” s. 57), które mówią „Fajnie, że jesteś tu ze mną” lub „Kocham Cię”.

Nie musicie być nierozłączni przez cały wieczór, ale sprawdzajcie regularnie, czy druga osoba dobrze się bawi. Przeproś na chwilę ludzi, z którymi właśnie rozmawiasz, i udaj, że idziesz po drinka, lub po prostu bądź szczery i powiedz:

„Dołączę do Was za chwilę. Chcę zapytać o coś Sue”.

Jeśli on nie bawi się za dobrze, weź to pod uwagę i zaproponuj wcześniejsze wyjście, zamiast zmuszać go do zostania do samego końca.

Jak być mile widzianym gościem

Aby być mile widzianym gościem dla swoich gospodarzy, trzeba trochę się postarać. Dlaczego? Ponieważ wymaga to myślenia o tym, co się robi. Oto lista rzeczy, jakie możecie zrobić – każdy osobno lub jako para – aby wieczór był miły dla każdego.

Uważaj, żeby niczego nie zepsuć i nie pobrudzić. Po przybyciu wytrzyj dobrze buty w wycieraczkę, żeby pozbyć się błota lub śniegu z butów, otrzep również płaszcz ze śniegu.

Podczas spotkania nie opieraj nóg o ławę i staraj się nie rozlać niczego na meble lub podłogę.

Bądź odpowiedzialny. Jeśli coś stłuczesz lub rozlejesz, natychmiast powiedz gospodarzowi. Pomóż w sprzątaniu i zaoferuj odkupienie popsutej rzeczy lub pokrycie kosztów czyszczenia. Przede wszystkim przeproś i następnego dnia pamiętaj o wysłaniu kartki z przeprosinami.

Nie węsz. Myszkowanie po czyimś domu jest niedopuszczalne. Nie przeszukuj zawartości szafek w biurku czy stoliku nocnym, apteczki lub czegokolwiek innego.

Używaj podkładek pod kieliszki, kubki itp. Powierzchnie szklanych przedmiotów pocą się i zostawiają ślady na meblach. Jeśli nie widzisz w pobliżu podkładki lub przynajmniej serwetki, którą mógłbyś podłożyć pod swoją szklankę, nie zakładaj, że gospodarze nie chcą, żebyś ich użył. Nie wykorzystuj do tego celu książki czy gazety. Zamiast tego poproś o podkładkę.

Szanuj życzenia gospodarzy. Jeśli ogłaszają, że kolacja jest gotowa, nie siedź w salonie przez następnych piętnaście minut, żeby skończyć rozmowę. Wstań swobodnie i idź z innymi gośćmi do pokoju, gdzie będziecie jeść kolację.

Zasady etykiety mają również zastosowanie w łazience: kładź muszlę i deskę z powrotem na toaletę; umyj ręce, a po ich wytarciu usuń krople wody z umywalki i złóż ręcznik. Jeżeli skończyła się rolka papieru, sprawdź, czy nie ma dodatkowych rolek pod umywalką. Jeśli nie ma, to powiadom o tym gospodarzy.

P.S. Zanim skorzystasz z toalety, upewnij się, czy jest papier toaletowy. To zawsze trochę żenujące, kiedy wykrzykujesz swój „problem” i wszyscy się o nim dowiadują.

Bądź pomocny. Oferta pomocy jest zawsze miłym gestem. Może trzeba dolać wina lub kawy, rozdać przystawki albo zabrać talerze ze stołu zaraz po posiłku. Jeśli gospodarze są dobrymi przyjaciółmi, można zaoferować pomoc w sprzątaniu po kolacji. Jeśli Twoja propozycja nie jest przyjęta, to nie narzucaj się ze swoją pomocą. Jeśli z kolei gospodarze skorzystają z Twojej pomocy, to wykonuj swoje zadanie z uśmiechem.

Nie pal papierosów w domu gospodarzy. Zapytaj, gdzie możesz iść, żeby zapalić. Jak skończysz, nie wyrzucaj po prostu niedopałka na trawnik. Znajdź śmietnik i pamiętaj, żeby przed wejściem z powrotem do wnętrza sprawdzić, czy masz czyste buty, i jak trzeba, to oczyść je z błota i brudów. Na koniec, pamiętaj nosić przy sobie miętówki, aby odświeżyć oddech przed rozmową z innymi gośćmi.

Jeśli źle się czujesz, zostań w domu. Jeżeli masz grypę lub złapało Cię przeziębienie bądź inna infekcja, nie idź na spotkanie, aby nie narażać zdrowia innych. Zachęć swoją Drugą Połowę do pójścia, jeśli dobrze się czuje, ale Ty zostań w domu. Wszyscy na pewno będą Ci współczuć, życzyć powrotu do zdrowia i będą wdzięczni za Twoją rozwagę w tej kwestii. Kiedy widzę osobę z zaczerwienionymi oczami, kichającą cały czas, z zestawem chusteczek higienicznych w ręce, natychmiast przychodzi mi do głowy, aby uciekać od niej jak najdalej.

 

Niepodawanie ręki

Jeśli jednak osoba przeziębiona postanawia iść na przyjęcie, to w sytuacji, kiedy ktoś chce podać jej rękę na przywitanie, powinna grzecznie odmówić, tłumacząc, „Przepraszam, że nie podaję ręki, ale złapało mnie straszne przeziębienie i nie chcę Cię zarazić”.

 

„Powiedz »Dobranoc«, Gracie”

George Burns takim zdaniem zawsze kończył The George Burns and Allen Show. Potem jego żona Gracie mówiła „Dobranoc, Gracie”, uśmiechała się, machała ręką i program się kończył.

Wszystkie imprezy też mają swój koniec i kiedy on nadchodzi, należy podziękować gospodarzom, powiedzieć „Dobranoc” wszystkim guzdrającym się z wyjściem i iść do domu. Starajcie się sami nie być guzdrałami.

Następnego dnia pamiętajcie zadzwonić do gospodarzy i podziękować za mile spędzony wieczór albo jeszcze lepiej – wyślijcie kartkę z podziękowaniami pocztą. Taki gest to dobry sposób na wyrażenie wdzięczności za zaproszenie na przyjęcie nawet wobec bliskich przyjaciół. Kiedy Leigh i Peter przychodzą do nas, zawsze po spotkaniu przysyłają kartkę z podziękowaniami, a my zawsze pamiętamy o ich uprzejmości.

Trzeba wiedzieć, kiedy wyjść

Nie siedźcie za długo i nie nadużywajcie gościnności. Wiem, wiem – świetnie się bawicie i nie chcecie, żeby wieczór się skończył – ale tego chcą Wasi gospodarze.

 

16
GOŚCIE W WASZYM DOMU

PODSTAWOWE ZASADY URZĄDZANIA UDANEGO PRZYJĘCIA TAK NAPRAWDĘ nie zmieniły się od czasu pierwszego wydania Etiquette Emily Post w 1922 roku. W książce tej, w części zatytułowanej „Szczegółowe wskazówki, jak wyprawić kolację” czytamy:

Wymogi, jakie należy spełnić przy wyprawianiu każdej proszonej kolacji, wielkiej na 200 osób czy małej na 6 osób, są następujące:

Goście. Ludzie, którzy lubią się nawzajem. Ma to ogromne znaczenie.

Jedzenie. Odpowiednie menu, potrawy doskonale przygotowane i podane. (Potrawy na gorąco mają być gorące, na zimno – zimne).

Wystrój stołu. Nieskazitelnie czysta bielizna stołowa, idealnie wypolerowane srebra oraz inne dodatki na stół stosowne do okazji i wnętrza.

Obsługa. Doświadczona służba i odpowiednia liczba służących.

Salon. Odpowiedniej wielkości do liczby gości i o zachęcającym wystroju wnętrz.

Serdeczny i gościnny gospodarz.

Gospodyni pełna uroku. Urok obejmuje wszystko – takt, zrozumienie, opanowanie i idealne maniery – zawsze.

Mimo że wymogi są takie same dla wszystkich wydawanych kolacji, potrzeba perfekcji zwiększa się wraz z oficjalnym charakterem okazji.

Przyznaję, że służba to nieaktualny wymóg dla większości wydawanych kolacji (mimo że byłoby to przyjemne), ale reszta wskazówek Emily nadal ma zastosowanie.

Planowanie przyjęcia

Udane przyjęcia i kolacje nie są dziełem przypadku – wymagają planowania i pracy. Łatwo zgadnąć, że im mniej niedociągnięć w trakcie przyjęcia, tym więcej czasu poświęcono na jego planowanie i ostateczny sukces.

Tad-i-Gina postanowili w końcu wydać przyjęcie. Przyszedł czas odwzajemnienia się za zaproszenie przyjęte od kilku par, których jeszcze sami nie zaprosili do siebie. Oczywiście są zaganiani, jednak zdają sobie sprawę, że jeśli to oni dla odmiany nie ugoszczą tych par, to mogą wkrótce przestać otrzymywać od nich zaproszenia. To zdecydowanie działa w obie strony – jesteście zaproszeni i sami zapraszacie.

Zanim jednak zaczną konkretnie planować swoje przyjęcie, Tad-i-Gina muszą odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania: kiedy zorganizować przyjęcie, kogo zaprosić, jakie potrawy podać.

Kiedy zorganizować przyjęcie
Nic dobrego nie wyjdzie z planowania przyjęcia na konkretny dzień. Może się bowiem okazać, że Twoja Druga Połowa ma wtedy ważny egzamin albo prezentację w pracy lub (jak w moim przypadku) ma termin oddania dwustustronicowego maszynopisu na następny dzień. Lepiej wybrać taki czas, kiedy oboje jesteście mniej zaganiani, żeby każde z Was mogło się przyłączyć do przygotowań. (Ja miałem złożyć swój manuskrypt w piątek, w sobotę wyprawiliśmy rewelacyjne przyjęcie, a jeden z toastów był wzniesiony za ukończenie pisania mojego dzieła).

Przy wyborze daty przyjęcia trzeba również wziąć pod uwagę rozkład zajęć dzieci. To niemiła niespodzianka dla dziecka (lub jej koleżanek z drużyny), kiedy nagle dowiaduje się, że musi samo zorganizować sobie dojazd na turniej piłki nożnej lub że w ogóle nie będzie mogło jechać.

Jest jeszcze kwestia kompromisu (zobacz: „Sztuka osiągania kompromisu – nie każdy zawsze wychodzi na swoje”). Szwagier ma bilety na mecz Jetsów i zawsze jedzie przez pięć godzin z Vermont do hali The Meadowlands w New Jersey, żeby zobaczyć, jak grają. Kiedy przychodzi do wybrania daty przyjęcia w okresie jesiennym, to w moim domu nie ma żadnego zamieszania: dni, w które odbywają się rozgrywki futbolowe, są „nietykalne”.

Kogo zaprosić
Emily Post przykładała ogromną wagę do właściwego doboru gości na przyjęcie. „Dobry wybór listy zaproszonych gości jest pierwszą niezbędną rzeczą w wydawaniu przyjęcia”, napisała Emily, „ a gospodyni, która potrafi zebrać razem właściwych ludzi, może być z siebie dumna”.

W poniższym fragmencie z Etiquette Emily przedstawia kilka ważniejszych spraw, które każdy powinien rozważyć, jeśli planuje przyjęcie:

Zazwyczaj błędem jest zapraszać jednocześnie dwóch świetnych mówców. Błyskotliwi mężczyźni i bystre kobiety, którzy uwielbiają wygłaszać swoje opinie, pragną mieć grono słuchaczy, a nie rywali. Zatem cisi ludzie powinni być posadzeni między dwiema osobami, które są krasomówczymi osobowościami lub co najmniej słyną z elokwencji. Niemądre osoby nigdy nie powinny być posadzone blisko uczonych, nudne w pobliżu bystrych, chyba że nudną osobą jest piękna kobieta z talentem do słuchania, a bystrą – mężczyzna podziwiający piękno i bardzo rozmowny.

Większość sądzi, że dwie inteligentne osoby powinny być posadzone obok siebie. Bardzo często tak, ale trzeba być przy tym ostrożnym. Jeśli obie te osoby są elokwentne lub nerwowe albo „pobudliwe”, to można stworzyć sytuację, w której dwoje sopranistów operowych stoi koło siebie i oczekuje się, że będą śpiewać razem.

Gospodyni, podczas sadzania gości, powinna się starać, aby koło siebie znaleźli się ludzie, którzy prawdopodobnie będą ciekawi dla siebie nawzajem. Profesor Bugge może być okropnym nudziarzem, ale pan Entomoid zapewne będzie nim zachwycony. Bogacze najprawdopodobniej zainteresowani będą zwykłymi ludźmi. Sadzanie gości przy stole to trochę jak robienie listy prezentów na Gwiazdkę. Zapisujesz to, co Twoim zdaniem (masz nadzieję) spodoba się innym, a nie, co Ty lubisz. Ci goście, którzy mają miłe towarzystwo po obu stronach, zapamiętają kolację jako przemiły wieczór – nawet jeśli jedzenie i obsługa były przeciętne. Jednak spróbuj wyciągnąć ludzi z ich grupy i posadź ich koło tych, których nie cierpią, a nie wrócą to Twojego domu za żadne skarby świata!

Jakie potrawy podać
Kiedy wybiera się potrawy do zaserwowania swoim gościom, jak również sposób ich przygotowania, to pojawia się wiele rozwiązań. Można zrobić wszystko samemu; można poprosić kilku przyjaciół, żeby „coś przynieśli” (zazwyczaj przystawkę, ciasto lub sałatkę), możesz zorganizować kolację składkową w pełnym tego słowa znaczeniu (wówczas każdy gość przynosi potrawę) lub możesz wynająć firmę obsługującą przyjęcia, aby zajęła się przygotowaniem jedzenia.

Jednak którąkolwiek z opcji się wybierze, nie oszukujmy się: nawet kolacja składkowa czy przygotowana przez firmę cateringową wymaga planowania i organizacji, aby wszystko było gotowe na przyjęcie gości.

Jeśli zdecydujesz się na przyrządzenie większości potraw, oto trzy ważne wskazówki, jak przygotować wyśmienitą ucztę bez konieczności zaharowywania się na śmierć.

Podawaj jedzenie łatwe do przygotowania
Podawanie potraw łatwych w przygotowaniu oznacza przede wszystkim, że najprawdopodobniej już wcześniej je robiliście, więc nie ma dla Was niespodzianek w tej kwestii – i bardzo dobrze. Po drugie, należy wybierać stosunkowo proste przepisy kulinarne. Wpadniesz w tarapaty, jeśli zdecydujesz się na takie menu, którego przygotowanie zabiera cały dzień, wiedząc, że i tak będziecie bardzo zajęci sprzątaniem domu, robieniem zakupów i szykowaniem się na wieczór. Gdy ostatnio byliśmy na przyjęciu, jako danie główne podano rewelacyjny gulasz mięsny. Jedyne, co gospodarze musieli zrobić, to

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Idź do strony:

Darmowe książki «Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖» - biblioteka internetowa online dla Ciebie

Uwagi (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz