Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖
- Autor: Peter Post
Czytasz książkę online - «Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post
Jeśli naprawdę lubicie przyjaciół swojej Drugiej Połowy, to jest to sytuacja idealna zarówno dla Was, jak i dla przyjaciół. Poniższe komentarze doskonale oddają znaczenie (dla związku) wzajemnej sympatii między przyjaciółmi a Drugą Połową. Widoczne jest pozytywne nastawienie wobec przyjaciół i wobec siebie nawzajem:
„Jestem bardziej towarzyska niż mój mąż i mam więcej znajomych niż on – albo raczej miałam – ponieważ »moi« przyjaciele szybko zostali »naszymi« przyjaciółmi. Mój mąż tak dobrze dogaduje się z moimi przyjaciółmi, że jeśli któreś z nich dzwoni i mój mąż odbiera telefon, to potrafią rozmawiać ze sobą przez 20 minut, zanim zostanę poproszona do telefonu. Ja również cenię jego przyjaciół i lubię spędzać czas w ich towarzystwie. To wspaniałe uczucie nie musieć wybierać między przyjaciółmi a mężem. Nie dochodzi do żadnych zgrzytów, kiedy przyjmujemy gości, ponieważ cała grupa świetnie się rozumie”.
„Jestem osobą otwartą, natomiast mój mąż jest raczej nieśmiały. Każde z nas lubi przyjaciół drugiej osoby. Widać, oboje dobrze znamy się na ludziach!”
„Im więcej czasu spędzamy w towarzystwie przyjaciół drugiej osoby, tym bardziej ich lubimy”.
Nie odcinaj Drugiej Połowy od starych znajomości
Jeśli Twoja Druga Połowa ma przyjaciół, do których nie jesteś w stanie się przekonać, nie zmuszaj do wyboru typu „albo oni, albo ja”. Zamiast tego, spróbuj ograniczyć z nimi kontakty tak, aby czuć się przy tym komfortowo. Staraj się również dostrzec te zalety, które Twoja Druga Połowa widzi w osobie, której nie znosisz. Pamiętaj, że tolerancja jest kluczem do harmonii w Twoim związku.
Jak radzić sobie z „problematycznymi” przyjaciółmi Drugiej Połowy?
Jako że nie można racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego lubimy pewnych ludzi bardziej niż innych, istnieje duża szansa, że bez względu na to, jak świetnie dogadujecie się z większością przyjaciół Waszej Drugiej Połowy, to i tak natraficie na kogoś, kto niekoniecznie przypadnie Wam do gustu. Shwana i Bill mają wielu wspólnych przyjaciół, ale Bill ma również swoich przyjaciół z okresu, zanim poznał Shwanę. „Trochę grubiańscy”, tak opisuje ich Shwana, ale wie, że odcinanie Billa od jego przyjaciół nie pomoże ich związkowi, więc stara się spotykać się z nimi w towarzystwie Billa, ale zawsze „ w małych dawkach”. Widują się z nimi co jakiś czas, a nie co weekend, i zawsze organizują spotkanie w kinie, zamiast iść z nimi na kolację czy spędzić cały wieczór w ich towarzystwie.
Oto, co nasi respondenci napisali o sposobach radzenia sobie z takimi „problematycznymi” przyjaciółmi swoich partnerów/partnerek:
„Niektórzy z jego przyjaciół są naprawdę nieokiełznani i dochodzi do tego, że często po prostu zachowują się niestosownie, wręcz po chamsku. Jeśli sytuacja jest dla mnie nieprzyjemna, to mój partner nie ma nic przeciwko temu, żebym wyszła wcześniej (chcę, żeby on nadal spotykał się ze swoimi przyjaciółmi). Zdarza się, że oboje kończymy wieczór wcześniej i wychodzimy”.
„Kiedy zdarza się, że ktoś z moich przyjaciół nie przypadnie do gustu mojemu partnerowi, to i tak stara się być uprzejmy i prowadzi przyjazną rozmowę”.
„Nasi przyjaciele bardzo się różnią, ale akceptujemy ich takimi, jakimi są, jak również to, że się z nami przyjaźnią”.
Co jednak zrobić, jeśli naprawdę nie lubi się spędzać czasu w towarzystwie jednego lub kilku przyjaciół Twojej Drugiej Połowy. „Nie znoszę jego znajomych”, napisała jedna z respondentek. „I jest to kwestia, którą na pewno musimy się zająć”. W takiej sytuacji kompromis i zaangażowanie muszą wziąć górę nad osobistymi animozjami, każde z Was musi postarać się szczerze porozmawiać o tym, co czuje. Jeśli nie rozwiążecie tego konfliktu, to niechybnie pojawią się kłopoty.
Oto trzy możliwe rozwiązania tego problemu:
Niech Twój partner sam spotyka się ze swoimi znajomymi.
Zgadzaj się na spotkania z przyjaciółmi Twojej Drugiej Połowy tylko na większych imprezach i ogranicz spotkania z nimi jako para.
Kiedy spędzacie czas z „problematycznym” znajomym, ustalcie, że kiedy sytuacja osiągnie punkt krytyczny, to znak od Ciebie będzie sygnałem, że czas zakończyć wieczór.
Nieważne, które rozwiązanie wybierzesz – najważniejsze rozmawiać o całej sprawie ze swoją Drugą Połową. Nasi respondenci stwierdzili, że w sytuacjach, kiedy jeden z partnerów miał „problemy” z którymś z przyjaciół drugiej osoby, byli w stanie zapanować nad sytuacją dzięki rozmowie i ustaleniu reguł akceptowanych przez obie strony.
Zasada nietykalności
Kiedy tworzysz związek z nową osobą, oznacza to, że budujesz go razem z jej przeszłością i bagażem doświadczeń. Abyś miał podstawy do wysuwania oskarżeń wobec przyjaciół swojej Drugiej Połowy, przyjaciele ci musieliby zrobić lub powiedzieć coś naprawdę strasznego. Jeden z naszych respondentów tak to wyjaśnił: „Zawsze znajdzie się jedna taka osoba, której po prostu nie polubisz. Aby poradzić sobie z taką sytuacją, musicie razem rozważyć za i przeciw. Ja i moi przyjaciele mamy następującą zasadę: jeśli przyjaciel Drugiej Połowy był w jej życiu wcześniej, to przysługuje mu prawo nietykalności. O ile tacy przyjaciele nie powodują za dużo kłopotów jako przyjaciele oraz nie narażają na szwank związku z Drugą Połową, zrobimy wszystko, aby dojść z nimi do porozumienia”.
Brak porozumienia w tej kwestii sprawi, że jedno z Was będzie cierpiało w milczeniu albo w ogóle nie będzie chciało mieć do czynienia z przyjaciółmi drugiej strony – a to nigdy nie wróży nic dobrego. „On nie ma prawdziwych przyjaciół, a jest nieznośny dla moich i czasami bardzo niegrzeczny w stosunku do nich”, napisała jedna z kobiet. „On nawet nie wstaje z krzesła na przywitanie i nie odprowadza gości do drzwi. Po prostu krzyczy «do widzenia» z pokoju”. Oprócz tego, że takie sytuacje sprawiają, iż wszyscy czują się niezręcznie, to przyczyniają się one również do budowania napięcia między Wami, co z kolei prowadzi do katastrofy.
Pozostawanie w kontakcie ze swoimi przyjaciółmi, gdy zaczyna się nowy związek
Nowa miłość. Nowa osoba – cudownie! Pamiętaj jednak, że Twoi przyjaciele „single” niekoniecznie muszą lubić Twoją nową Drugą Połowę. Każdy nowy związek zmienia relacje z Twoimi przyjaciółmi. Nagle masz zajęte wszystkie wieczory i weekendy. Nie można już wpaść do Ciebie z niezapowiedzianą wizytą i wyciągnąć Cię po zakupy lub na drinka. A z przyjaciółmi płci przeciwnej najprawdopodobniej trzeba będzie w ogóle ograniczyć kontakty.
Aby udało Ci się połączyć aspekty życia „sprzed” poznania nowej osoby i „po” nim, co oczywiście oznacza pielęgnowanie długoletnich przyjaźni, pamiętaj o paru rzeczach:
Nie odcinaj się od ludzi, którzy byli w Twoim życiu, zanim pojawiła się Twoja Druga Połowa. Dzwoń do nich, umawiaj się na wyjścia do kina, na lunch lub spotykajcie się na piwie po pracy – cokolwiek sprawdza się najlepiej.
Pamiętaj, aby zawsze zapraszać swoich starych przyjaciół na imprezy, które organizujecie jako para. Dzięki temu Twoi przyjaciele zrozumieją, dlaczego uważasz swoją Drugą Połowę za cudowną osobę, jak również przekonają się, że bycie w poważnym związku nie oznacza dla Ciebie zerwania starych więzi.
Widuj się ze swoimi przyjaciółmi bez Drugiej Połowy. Ważne jest, abyście oboje mieli przyjaciół, z którymi możecie się spotykać. Alternatywa spędzania każdej wolnej chwili ze swoją Drugą Połową nie jest dobra dla Twojej psychiki ani dla Twojego życia towarzyskiego.
Na koniec musisz sobie zdawać sprawę, że jeśli nie uda Ci się pogodzić konkretnej przyjaźni z byciem w związku, to możliwe, że trzeba będzie dokonać wyboru. Jedna z osób napisała, „Od początku mówiłam moim przyjaciołom, że to jest miłość mojego życia i że mam nadzieję, że go polubią – ale jeśli nie, no to trudno”.
Zawieranie nowych przyjaźni jako para
To były nasze pierwsze zajęcia w szkole rodzenia, czuliśmy więc zdenerwowanie. Kiedy weszliśmy do pokoju, byliśmy zaskoczeni, że większość par była od nas o wiele młodsza – nam samym niewiele brakowało do okrągłej trzydziestki.
Zaczęły się zajęcia. Oglądnęliśmy film, a potem przyszedł czas na pytania i odpowiedzi. Jedna osoba podniosła rękę, chwilę później usłyszeliśmy męski głos i pytanie: „Proszę powiedzieć mi coś więcej o tym, jak odchodzą wody płodowe. Jeśli to się stanie w moim BMW to, czy muszę się zawczasu martwić o moje skórzane siedzenia?”
Nie usłyszałem odpowiedzi, bo śmiałem się z pytania. Spojrzałem na moją żonę i wiedziałem, że oto znaleźliśmy pokrewną duszę po trzydziestce. Po zajęciach podeszliśmy do Petera i Leigh, przedstawiliśmy się i umówiliśmy się na spotkanie.
Nasze córki urodziły się w odstępie dziesięciu dni, a my od tamtego czasu jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi. Przynajmniej raz w roku jedziemy gdzieś razem i często się spotykamy jako pary, ale również osobno. Jeśli Leigh wyjeżdża poza miasto, to zapraszamy Petera na obiad i na odwrót. Razem gramy w golfa i zdarza nam się razem wpadać w tarapaty. (Raz, kiedy byłem na krótko w szpitalu, odwiedził mnie Peter i kilkoro innych przyjaciół. Peter zaczął opowiadać jedną ze swoich przezabawnych przygód i chwilę potem wszyscy śmiali się do rozpuku, a wiadomo, że śmiech to najlepsze lekarstwo na wszystko. Wtedy przyszła pielęgniarka i zagroziła nam, że jeśli nie będziemy cicho, to wszystkich nas wyrzuci z pokoju.)
Namawiamy się również do robienia wielu niespodzianek – jak to przyjaciele. Ja mam licencję pilota, a każdy pilot Wam powie, że każda wymówka jest dobra, żeby siąść za sterem. Pewnego dnia Peter zaczął mówić o tym, że nic nie smakuje lepiej niż homary z Maine. Zanim się zorientowałem, lecieliśmy już z Burlington do Bar Harbour w Maine, podczas gdy Leigh i moja żona zostały w domu, żeby przygotować kolację. W Maine kupiliśmy świeże homary w przydrożnej budce zaraz koło lotniska a potem w tył zwrot i już wracaliśmy do domu na kolację – i to na jaką pyszną!
Razem poznajemy nowych ludzi i zbieramy wspólne doświadczenia. Pewnego wieczoru poznaliśmy brata Leigh i jego żonę. Ta przyjaźń również wspaniale się rozwinęła, zarówno jako dopełnienie przyjaźni z Peterem i Leigh, ale również jako osobna przyjaźń. Ostatnio spędziliśmy dziesięć dni, podróżując z Amciem i Virginią we Włoszech.
Przyjaciele wzbogacają Wasze życie i Wasz związek. Potrzeba czasu i wysiłku, aby pielęgnować przyjaźnie zawarte jako para, ale rezultat jest tego wart. Należy pamiętać o jednej rzeczy – takie przyjaźnie sprawdzają się najlepiej, jeśli oboje czujecie się dobrze w towarzystwie drugiej pary. Jeden z komentarzy w naszym sondażu brzmiał: „Mamy taką umowę, że jeśli chcemy zaprzyjaźnić się z inną parą, to każde z nas musi lubić obie osoby w tym drugim związku. Jeśli tak nie jest, to nie spędzamy z nim za dużo czasu”.
Babski wieczór/ męski wieczór
Miło jest pozwolić swojej Drugiej Połowie zaszaleć na własną rękę bez poczucia winy, że zostawia Cię w domu. Klasyczną wersją imprezy z dala od swojej Drugiej Połowy jest wieczór spędzony wyłącznie w towarzystwie kolegów lub koleżanek, czyli, innymi słowy, męski lub babski wieczór. Często wybieram się z kumplami na weekendy golfowe lub na mecze hokeja i mam sporo przyjaciół płci męskiej, którzy lubią spotykać się regularnie na partyjce pokera. Zdarza mi się wychodzić ze swoimi kolegami i jest przy tym dużo zabawy. Moja żona nie odmawia mi tych spotkań. Oboje wiemy, że choć robimy wiele rzeczy wspólnie, to nadal lubimy bez drugiej osoby spędzać czas w towarzystwie swoich przyjaciół.
Dlatego też, kiedy moja żona ostatnio zaczęła częściej spotykać się ze swoimi koleżankami, nie miałem nic przeciwko temu. W końcu czyż można jej się dziwić, że chce wyjść ze swoimi znajomymi na kolację, po tym jak spędziliśmy ze sobą kilka wieczorów z rzędu? Oczywiście, że nie. Ostatnio organizujemy nasze męskie/damskie wieczorki w swoich domach i kiedy nadeszła kolej mojej żony, aby gościć swoje przyjaciółki, zszedłem na dół i przywitałem się. Potem oczywiście padło zaproszenie, aby dołączyć się do towarzystwa pań i choć przemknęło mi przez myśl, żeby je przyjąć, to w końcu życzyłem im miłego wieczoru i uciekłem na górę – zamknąłem drzwi do sypialni, włączyłem telewizor, żeby mieć szum w tle, i spędziłem kilka produktywnych, godzin, zajmując się swoją pracą.
Przyjaciele łagodzą obyczaje
Przyjaciele mają znaczenie dla Waszego związku nie tylko dlatego, że przynoszą wiele radości, ale również dlatego, że spędzając czas w ich towarzystwie, w pewien sposób odciążacie Wasz związek i możecie na niego spojrzeć z innej perspektywy. Jeśli nie włączacie przyjaciół do Waszego codziennego życia, to pozostaje Wam jedynie skupić się na sobie nawzajem, co z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której małe rzeczy zostają wyolbrzymione do niebagatelnych rozmiarów.
WIECZÓR W MIEŚCIE
MIMO ŻE DAWN I TONY ŻARTUJĄ, IŻ CZASEM CZUJĄ SIĘ JAK ODLUDKI, TO i tak często wychodzą na miasto z przyjaciółmi, idą na kolację lub na przedstawienie teatralne z inną parą bądź uczestniczą w wydarzeniu charytatywnym. Bez względu na to, czy impreza ma kameralny czy oficjalny charakter, Dawn i Tony zawsze wychodzą z domu z zamiarem miłego spędzenia czasu. Co więcej chcą, żeby ludzie wokół nich też dobrze się bawili. W końcu wychodzą na miasto,
Uwagi (0)