Dobre obyczaje we dwoje - 1. My i nasz świat - Peter Post (czytanie książek w internecie za darmo .txt) 📖
- Autor: Peter Post
Czytasz książkę online - «Dobre obyczaje we dwoje - 1. My i nasz świat - Peter Post (czytanie książek w internecie za darmo .txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post
Takie niewerbalne sygnały są specyficzne dla każdej pary, czasami są wręcz niewidoczne dla innych – delikatny dotyk, którego nikt inny nie zauważa (przynajmniej taką masz nadzieję), a który sprawia, że między Wami zaczyna iskrzyć.
Wyniki naszego sondażu wykazują, że ci respondenci, którzy stosują niewerbalne sygnały, są – jako grupa – szczęśliwsi w związkach. Wniosek jest następujący: Udana para rozumie znaczenie mowy ciała.
Dodaj mocy swoim pieszczotom
Uczyń niewerbalne komunikaty częścią swojego życia i nieustannie z nich korzystaj. Konsekwentne wyrażanie uczuć za pomocą mowy ciała sprawi, że ten magiczny moment, kiedy mówisz „kocham Cię”, stanie się jeszcze bardziej rzeczywisty i nabierze jeszcze większego znaczenia.
Sygnały, które wysyłamy
Jeremy i Janet właśnie się kłócą. Janet opiera się o stół kuchenny. Trzyma ręce skrzyżowane z przodu, kuli ramiona i rzuca gniewne spojrzenia. W tym czasie Jeremy przewraca oczami do góry, odwraca się tyłem do Janet i wychodzi. Aby właściwie zrozumieć tę sytuację, nie potrzeba żadnych słów.
Mowa ciała i inne niewerbalne sygnały wyrażają myśli i uczucia z taką samą siłą, jak słowa. Wygląda na to, że kobiety są specjalistkami w dziedzinie komunikacji niewerbalnej. Kiedyś wydawało mi się, że mężczyźni są kompletnymi nieukami, jeśli chodzi o ten rodzaj porozumiewania się, dlatego zaskakujący był fakt, że wiele kobiet uczestniczących w naszym sondażu mówiło o tym, jak ważna dla związku jest mowa ciała ich Drugiej Połowy. Wydaje się, że mężczyźni udoskonalili do perfekcji zwłaszcza dwa sposoby niewerbalnego porozumiewania się, dzięki którymi kobiety – zamierzeni odbiorcy tych komunikatów – mogą domyśleć się wielu rzeczy.
Mrugnięcie okiem. Oto, co na temat tego prostego gestu mówią nasze respondentki:
„Mrugnięcie okiem nic nie kosztuje a sprawia, że się uśmiecham”.
„On jest muzykiem i podczas gry mruga do mnie ze sceny”.
„Kiedy rozmawiam, on mruga do mnie, uśmiechając się, a potem odchodzi”.
„Uwielbiam, kiedy on mruga i uśmiecha się do mnie”.
Spojrzenie. Dokładny opis „tego” spojrzenia różni się w zależności od pary – ale nasze respondentki zgodnie stwierdzają, że uwielbiają, gdy ich Druga Połowa...
„[...] patrzy na mnie w ten wyjątkowy sposób”.
„[...] patrzy na mnie z zachwytem w oczach”.
„[...] daje mi znak, ruszając oczami”.
„[...] uważnie patrzy mi w oczy”.
„[...] robi dla mnie swoją «słodką minę»”.
„[...] naprawdę na mnie patrzy”.
„[...] patrzy mi głęboko w oczy i uśmiecha się”.
Warto zauważyć, że obie powyższe formy niewerbalnego porozumiewania się wykorzystują kontakt wzrokowy. Kiedy nie mówimy, i tak komunikujemy się bardzo skutecznie za pomocą oczu. Uważaj zatem, co Twoje oczy mówią Twojej Drugiej Połowie: Twoje spojrzenie może wyrażać radość, smutek, miłość, namiętność, szczęście, zdziwienie, gniew, ból – wszystkie te uczucia bez wypowiedzenia jednego słowa.
Gniewne spojrzenie, westchnienie, skulone ramiona
Niestety, mowa ciała nie zawsze ma pozytywny wydźwięk. Kiedy jesteśmy rozgniewani, zirytowani, zdenerwowani, nasze ciała zdradzają te emocje nawet wtedy, gdy nie wypowiadamy ani jednego słowa. Wielu ludzi znanych jest ze swojego piorunującego spojrzenia. Nikt nie chce, aby dosięgło go takie spojrzenie – ale prawda jest taka, że nikt nie chce również być tym, który kieruje takie spojrzenie na innych. Jest to raczej brutalna forma porozumiewania się, pozbawiona jakichkolwiek niuansów. Wiadomość przekazaną w taki sposób trudno jest złagodzić słowami: „Ojej – przepraszam, kochanie. Naprawdę nie chciałem, żeby wyglądało, że jestem wściekły. Po prostu zignoruj moje gniewne spojrzenie i posłuchaj tego, co mówię”. Akurat to pomoże!
Chociaż westchnienie z nutą irytacji lub skulone ramiona nie muszą siać takiego spustoszenia, jak przeszywające spojrzenie, to i tak obie te czynności aż za dobrze mogą wyrażać irytację. Dobrze o tym wiem, ponieważ sam potrafię wydać westchnienie pełne frustracji, kiedy zachowuję się egoistycznie i kiedy sprawy nie układają się dokładnie po mojej myśli.
Problem polega na tym, że taki negatywy język ciała nie tylko sprawia, że Twoja Druga Połowa (i wszyscy w pobliżu) czują się niezręcznie. Nie jest on również dobrym sposobem na rozwiązanie tego, co tak naprawdę Cię męczy. W rzeczywistości negatywna mowa ciała pogarsza sytuację, ponieważ ciężar zrozumienia, co jest nie tak, spada na Twoją Drugą Połowę.
Negatywne sygnały – czy warto je wysyłać?
Wiem, że potrafię wzruszać ramionami i przewracać oczami w taki sposób, aby dobitnie powiedzieć: „Chyba sobie żartujesz. Mam wynieść śmieci teraz?! Minuta do końca i jest remis 2:2”.
To przecież takie proste: zaciśnięte usta i krzywe spojrzenie mogą wyrazić uczucie frustracji lepiej niż tysiąc słów, a stanie ze skrzyżowanymi ramionami, niecierpliwe stukanie nogą lub chodzenie tam i z powrotem to wyjątkowo jasne sygnały dla mojej żony mówiące, że jesteśmy już spóźnieni.
Jednak te sygnały rzadko są dobrze odbierane. Wysyłamy je często pod wpływem impulsu, bez chwili zastanowienia się nad tym, jak mogą być zinterpretowane. Nie myślimy nawet, czy jest sens wysyłać taki komunikat.
Czy rzeczywiście tak trudno jest powiedzieć: „Obejrzę tylko mecz do końca i pójdę wynieść śmieci”? Czy naprawdę ma znaczenie to, że przyjedziesz na przyjęcie później, niż zaplanowałeś? Weź głęboki oddech i uspokój się. A jeszcze lepiej będzie, jeżeli powiesz swojej partnerce schodzącej po schodach, jak pięknie wygląda. Jeżeli pozwolisz, aby opanowała Cię złość i irytacja, to wtedy Twoje negatywne emocje udzielą się innym i popsują nastrój wieczoru, zanim rozpocznie się on na dobre. Cierpliwość oraz szczery komplement sprawią, że poczujecie się świetnie, jeszcze zanim wyjdziecie z domu.
Weźmy na przykład typową sytuację, która całkiem często ma miejsce w domach. Gdy oglądam telewizję, to znaczy, że chcę to robić. Rozmowa utrudnia mi słuchanie, a szczególnie skupienie się na tym, co oglądam. Zazwyczaj, kiedy jestem w domu z żoną, to nie ma z tym problemu. Ale kiedy moje dwie dwudziestoparoletnie córki są również w domu, rozmowom nie ma końca – i zdarzyło mi się wydać niejedno głębokie i szczere westchnienie. Niedobry Tata.
Z czasem jednak, zamiast wzdychać głęboko, nauczyłem się prosić córki, aby przenosiły swoje rozmowy gdzieś indziej. Również pojawienie się magnetowidu, który pozwala zatrzymać program w dowolnym momencie i włączyć ponownie w tym samym miejscu, bardzo pomogło ograniczyć liczbę westchnień. W końcu każdy sposób jest dobry!
Gniewne spojrzenie, westchnienie, skulone ramiona... nie są skuteczne i staram się wyeliminować je z mojego niewerbalnego słownika.
Porozumiewanie się za pomocą dotyku
Dotyk to potężne narzędzie do porozumiewania się bez słów. Delikatny dotyk i inne subtelne gesty są sposobem na wyrażenie empatii, więzi z partnerem oraz lekarstwem na zszargane nerwy. Jeden z naszych respondentów ujął to tak: „Kiedy jestem zestresowany, delikatny dotyk znaczy więcej niż długa, wymuszona rozmowa na temat tego, dlaczego jestem taki zestresowany – co zresztą sprawia, że stresuję się jeszcze bardziej!”
Nasi respondenci stwierdzili, że dotyk jest sposobem porozumiewania się zarówno wtedy, kiedy są sami we dwoje, ale również wtedy, gdy chcą się porozumieć w towarzystwie innych ludzi. Nasz sondaż wykazał także, że dotyk może przybrać wiele form:
„Przypadkowy dotyk w ciągu dnia – po prostu przelotny kontakt, który mówi mi, że on jest świadomy mojej obecności”.
„Sięga po moją rękę, żeby ją uścisnąć, kiedy siedzimy w samochodzie”.
„Kładzie swoją dłoń na moich plecach i prowadzi mnie do pokoju”.
„Flirtujemy stopami pod stołem”.
„Kładzie swoją dłoń na moich plecach, kiedy stoimy obok siebie w miejscu publicznym”.
„Głaszcze mnie po kciuku, gdy trzyma mnie za rękę w miejscu publicznym. Jest to nasz sekretny kod na Kocham Cię”.
„Dotyka mnie delikatnie, żebym wiedziała, że mu zależy i że troszczy się o mnie”.
„Kiedy jedno z nas przechodzi obok sofy, osoba, która siedzi, wyciąga rękę, aby dotknąć na krótką chwilę tego, kto przechodzi; lub też osoba przechodząca dotyka ramienia siedzącego”.
Mimo że nasi respondenci opisali tyle różnych sposobów czułego dotykania, to kiedy przyszło wskazać dwa najważniejsze, wybrali trzymanie za rękę i całowanie.
Dotyk ma znaczenie
W zasadzie Amerykanie nie są ludźmi nastawionymi na czułości. Pomyśl przez chwilę: oprócz Twojej Drugiej Połowy, Twoich dzieci (kiedy są małe), nie okazujemy czułości tak często. W rzeczywistości, jeśli przedstawiciel płci przeciwnej dotyka Cię – czy jest to uścisk dłoni, delikatny masaż ramion lub pleców lub sięgnięcie po Twoją dłoń – możesz natychmiast się zastanawiać, o co chodzi. Jeśli chodzi o przedstawicieli tej samej płci, nie przypominam sobie, kiedy ostatni raz któryś z moich kolegów, z którymi gram w golfa, dotknął mnie, z wyjątkiem uścisku dłoni. Jeśli sromotnie przegrałem jakąś partię, któryś z nich mógł poklepać mnie po ramieniu, ale raczej po to, żebym jeszcze dotkliwej poczuł przegraną.
Z Twoją Drugą Połową sprawy mają się trochę inaczej. Ona lub on to najprawdopodobniej jedyna dorosła osoba, którą dotykasz tak często. Dotyk to sposób porozumiewania się z Twoją Drugą Połową, który jest wyłącznie Wasz i który może mieć bardzo pozytywny wpływ na Wasz związek. Można dotykać w różny sposób – przez przytulenie, pocałunek, masaż, trzymanie za rękę, uścisk. Rób to delikatnie i powoli, ze świadomością, że w ten sposób dajesz znak swojej Drugiej Połowie, że Ci zależy. Z pewnością on(a) to doceni.
Mówienie dłońmi
Pamiętam bardzo dobrze to podekscytowanie, kiedy jako nastolatek szedłem do kina z dziewczyną. Podstawowym pytaniem było: Czy złapałeś ją za rękę, czy nie? Kiedy trzymaliście się za ręce, to czułeś się jak w raju – jeśli oczywiście nie cofnęła ręki. Zaiskrzyło w momencie, kiedy Wasze ręce się spotkały po raz pierwszy – i ta iskra nigdy całkowicie nie zgasła.
To cudowne uczucie splecionych dłoni nadal na mnie działa, kiedy trzymam dłoń mojej żony. Trzymamy się za ręce bardzo często: w samochodzie, kiedy jedziemy na imprezę lub z niej wracamy (jak na pierwszej randce); oglądając wiadomości wieczorem, siedząc razem w łóżku rano, pijąc kawę przed rozpoczęciem dnia.
Kiedyś myślałem, że może jest z nami coś nie tak. Jednak ostatnio przekonałem się, że jest wręcz przeciwnie. Trzymanie się za ręce było najczęściej wymieniane w naszym sondażu jako wyraz bliskości. Nasi respondenci pisali, że trzymają się za ręce, kiedy idą ulicą, są na imprezie, leżą w łóżku, oglądają telewizję i kiedy się modlą. Oto kilka wypowiedzi na temat znaczenia tego prostego gestu:
„On lekko ściska moją dłoń bez mówienia czegokolwiek”. (Nie trzeba mówić, żeby pokazać swojej Drugiej Połowie, że Ci na niej zależy. Ten gest wyraża to uczucie bardzo dobitnie.)
„Bardzo często trzymamy się za ręce, ale nie wiem, czy to ja trzymam jego rękę, czy on moją – nasze dłonie po prostu się odnajdują”. (Trzymanie się za ręce staje się naturalnym i ważnym elementem związku. Wiem, że kiedy idę ulicą z moją żoną, czuję się, jakbym był nagi, jeśli nie trzymamy się za ręce.)
„Ona trzyma mnie za rękę, kiedy się modlimy”. (Trzymanie się za ręce może stać się częścią ważnego i podniosłego wydarzenia. Gest ten wyraża poczucie jedności, która stanowi istotę bycia w związku.)
„Moja Druga Połowa sięga po moją dłoń, kiedy jesteśmy w miejscu publicznym i również w środku nocy, kiedy śpimy”.
(To niesamowite, jak wiele osób napisało o znaczeniu, jakie ma trzymanie się za ręce, kiedy kładą się spać, kiedy śpią lub zaraz po przebudzeniu.)
Trzymanie się za ręce nie musi być pasywne. Uściski i bawienie się palcami są bardzo ważne, aby utrzymać ten cudowny stan. Kilka osób ujawniło swoje tajemne kody, które chwilami przypominają alfabet Morse’a:
„Mamy nasz specjalny, sekretny uścisk dłoni – on ściska moją dłoń trzy razy, bardzo szybko, co oznacza »kocham Cię« następnie ja odpowiadam dwoma uściskami jego dłoni, co znaczy »Jak bardzo mnie kochasz?«. Wtedy on ściska moją dłoń trochę dłużej – na co ja odpowiadam czterema szybkimi uściskami: »Ja też Cię kocham«”.
„Trzy uściski dłoni lub kolana oznaczają »Ko-cham-Cię«”.
„Ona ściska moją dłoń trzy razy, żeby powiedzieć »Kocham Cię«, jeśli nie może tego powiedzieć na głos, np. w kościele lub w teatrze”.
Trzymając się za ręce, tworzycie parę. Wasze splecione dłonie mówią całemu światu, że jesteście razem, i co ważniejsze, mówią to Twojej Drugiej Połowie.
Postaraj się i trzymaj swoją Drugą Połowę za rękę
To najprostszy i najłatwiejszy gest – i bardzo wymowny, więc po prostu chwyć dłoń swojej Drugiej Połowy.
Uwagi (0)