Darmowe ebooki » Poradniki » Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖

Czytasz książkę online - «Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖».   Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post



1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Idź do strony:
pytanie: „Czy mamy coś przynieść?” Nie pytają o to, dlatego że jest to kolacja składkowa, na którą każdy przynosi jakąś potrawę, ale raczej dlatego, że chcą wiedzieć, czy w jakiś sposób mogą odciążyć gospodarzy wieczoru.

Choć wielu ludzi uważa, że trzeba zadać to pytanie, gdy jest się zaproszonym na kolację do czyjegoś domu, naprawdę nie ma wymogu składania takiej oferty. Jeżeli to nie jest impreza składkowa, możecie po prostu przyjąć zaproszenie i być gośćmi.

Z drugiej strony, jeżeli chcesz zaoferować przyniesienie jakiejś potrawy, to droga wolna. W najgorszym przypadku gospodarze grzecznie odmówią. Na przykład, kiedy Roseann dzwoni do Marge-i-Tima, żeby ich zaprosić do siebie, Roseann może zareagować na ofertę Marge, mówiąc, „Dzięki, że pytasz Marge, ale tym razem, chcę, żebyście przyszli z Tomem i miło spędzili wieczór”.

W tym przypadku Marge powinna uszanować życzenie Roseann, ale jeśli i tak nie może się powstrzymać przed przyniesieniem czegoś, to niech to będzie ładny bukiet świeżo ściętych kwiatów, świeczka zapachowa, pudełko czekoladek lub butelka wina. To wszystko można wręczyć gospodarzom, kiedy otwierają nam drzwi.

Jednak, jeśli odpowiedź Roseann na ofertę Marge będzie brzmiała: „Może sałatkę albo deser?”, to wtedy Marge musi wywiązać się ze swojego zadania. Jeśli nie przyniesie się tego, co się obiecało, to takie faux pas z pewnością wpłynie na opinię o Marge-i-Tomie.

Kiedy się zjawić?
„Jaki jest podstawowy błąd, który popełniają ludzie, jeśli chodzi o dobre maniery?” To pytanie często jest kierowane do mnie. Odpowiedź jest prosta: „Spóźniają się”.

Ta sprawa jest jasna. Spóźnianie się jest oznaką braku organizacji, a dezorganizacja przekłada się na brak szacunku w stosunku do innych. Bycie spóźnionym jest bardzo źle widziane, zwłaszcza w świecie biznesu, ale i w codziennym życiu takie zachowanie nie jest dobrze odbierane, nieważne, czy chodzi o pojawienie się na czas na mecz golfa, czy stawienie się punktualnie na wcześniej zarezerwowanym z inną parą korcie tenisowym czy też przyjście na kolację ze znajomymi. Zmuszanie innych do czekania na siebie nie jest dobrym sposobem na rozpoczęcie spotkania.

„Ale chwileczkę, chwileczkę [...]” mówi jeden z pytających „a co z przyjściem na przyjęcie?” I tutaj zasady etykiety mogą być trochę skomplikowane. Na większość proszonych kolacji lub spotkań ze znajomymi można być „modnie” spóźnionym i nikogo tym nie rozdrażnić. Jakie spóźnienie jest dopuszczalne? Dziesięć do piętnastu minut. Większe może stanowić problem dla gospodarzy, którzy planują swój wieczór. Jeśli wiesz, że się spóźnisz, zadzwoń.

Wnioski: Życzenia i oczekiwania gospodarzy powinny być wskazówkami do tego, kiedy należy pojawić się na przyjęciu. Mogą być i takie imprezy, których gospodarze proszą o przybycie na czas, lub takie, na których piętnastominutowe spóźnienie jest dopuszczalne.

Ubiór
To, co nosimy na co dzień, zazwyczaj pasuje do większości okazji, czy jest to grill w ogrodzie, nieoficjalna kolacja czy spotkanie z dobrymi znajomymi. Sweter i spodnie, spódniczka i bluzka, może do tego szal, wystarczą w zupełności.

Jeżeli nie masz pewności co do tego, jak masz się ubrać, zapytaj. Nie ma nic złego, jeśli Marge zadzwoni do Roseann, nawet w dzień spotkania, i zapyta „Roseann, z tego, co mówisz, to jakieś poważniejsze spotkanie. Czy trzeba przyjść na galowo czy nie?”. Jeśli goście zadzwonią do nas z takim pytaniem, to po prostu mówimy im, co moja żona i ja zakładamy na tę okazję.

Oprócz tego, że ktoś nieodpowiednio się ubierze, jeszcze gorzej jest, jeśli pojawi się na spotkaniu brudny lub zaniedbany. Jeśli nie próbujesz reklamować awangardy w modzie, to rozczochrane włosy, brudne ubrania i (w przypadku mężczyzn) kilkudniowy zarost to styl, który lepiej zostawić na te wieczory, kiedy jest się samemu w domu.

Jak unikać gaf

Marge-i-Tim dzwonią do drzwi. Roseann-i-Charlie otwierają.

„Cześć. Miło Was widzieć!”.

„Super, że przyszliście. Dziękuję za kwiaty, są piękne. Wchodźcie, wchodźcie!”.

Kwiaty to dobry prezent, jednak należą do kategorii tych prezentów, którymi trzeba się „zająć” – a na to nie mają czasu gospodarze witający swoich gości. Zatem Marge proponuje, że sama włoży kwiaty do wazonu, podczas gdy Tim odwiesi ich płaszcze. „Tylko pokaż mi, gdzie znajdę wazon” mówi Marge.

Kiedy kwiaty i płaszcze są na swoim miejscu, Marge i Tim mogą dołączyć do reszty gości. Teraz nadchodzi czas, kiedy mogą albo błyszczeć w towarzystwie, albo kompletnie się skompromitować przed innymi obecnymi parami, jak i przed sobą nawzajem. Im większy szacunek i troskę okazują wobec siebie, tym lepsze sprawiają wrażenie na innych gościach.

Jak traktujesz swoją Drugą Połowę w towarzystwie innych

Zachowywanie się z wyższością w stosunku do swojej Drugiej Połowy (jak również innych osób) szybko zmrozi atmosferę. Oto te sytuacje, które w mniemaniu naszych respondentów mogą negatywnie wpłynąć na Twoją Drugą Połowę, nie wspominając oczywiście ludzi dookoła Was. (zobacz „Wyniosła postawa i/lub poniżanie innych”).

„Nie wie, jak nie zgadzać się w grzeczny sposób z opinią innych, więc kiedy dochodzi do różnicy zdań, próbuje przeforsować swoje poglądy. Taka sytuacja wprawia mnie w zakłopotanie, zwłaszcza jeśli istnieje racjonalne wytłumaczenie dla punktu widzenia drugiej osoby”.

„Ma tendencję do poprawiania tego, co mówię”.

„Krytykuje mnie i odrzuca moje poglądy”.

„Bardzo dużo mówi i nie słucha, co mają do powiedzenia inni”.

„Ignoruje mnie, kiedy wokół są inni znajomi, i flirtuje z kobietami”.

„Na imprezach porzuca mnie, żeby być duszą towarzystwa”.

 

„To jest mój mąż, Tim”
Podczas kameralnych spotkań z przyjaciółmi przedstawianie się nigdy nie jest problemem, ponieważ wszyscy się znają. Jest prawdopodobne, że na większych imprezach towarzyskich Marge i Tom nie będą znali wszystkich obecnych. Oznacza to, że każde z nich jest odpowiedzialne za odpowiednie przedstawienie drugiej osoby i włączenie jej do już trwającej rozmowy.

Wydawałoby się, że coś tak błahego, jak przedstawienie Drugiej Połowy i wprowadzenie jej do toczącej się rozmowy, jest tak oczywiste, że się nawet o tym nie myśli. Jednak, jak wykazał nasz sondaż, taka sytuacja ma miejsce bardzo często i na dodatek jest bardzo denerwująca:

„Ponieważ mój mąż nie najlepiej zapamiętuje imiona osób, nie przedstawia mnie osobom, które spotykamy”.

„Zapomina mnie przedstawić, kiedy spotkamy jego przyjaciół”.

„Mój partner totalnie mnie ignoruje, zwłaszcza jeśli jesteśmy w towarzystwie, i nigdy nie jestem przedstawiana jego znajomym”.

„Moja Druga Połowa nie przedstawia mnie, więc po prostu stoję samotnie”.

„Często zapomina mnie przedstawić ludziom, których nie znam (jakbym była niewidzialna)”.

 

Nie pamiętasz imienia

Jednym z powodów, dla których ludzie nie przedstawiają swojej Drugiej Połowy, jest to, że nie pamiętają imienia osoby, z którą rozmawiają. Zamiast dokonać prezentacji, czekają, aż zrobi to ich rozmówca i sam się przedstawi – i mają jeszcze nadzieję, że nikt nie zauważy ich potknięcia.

Takie podejście to zły pomysł.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest pamiętanie o trzeciej zasadzie etykiety, czyli szczerości, i przyznanie się do chwilowego zaniku pamięci. „To jest moja żona, Ginny. Chciałbym Cię przedstawić, ale wygląda na to, że pamięć zawodzi mnie dziś wieczorem”. Ginny, zdając sobie sprawę z zakłopotania męża, może mu pomóc i sama wyciągnąć dłoń, mówiąc, „Cześć, jestem Ginny. Bardzo mi miło”.

Osoby z udanych związków mogą zawczasu ustalić jakiś sygnał między sobą, żeby uniknąć zakłopotania: „Jak podrapię się po brodzie, to znak, że nie pamiętam imienia tej osoby, więc się wtedy przedstaw”.

 

„Co o Tym sądzisz, kochanie?”
Marge-i-Tim dołączają się do rozpoczętej już rozmowy. Marge, jako że jest trochę nieśmiała, jest raczej obserwatorem niż uczestnikiem dyskusji i zaczyna się czuć trochę niezręcznie, po prostu stojąc i nic nie mówiąc. Tim to zauważa, odwraca się do niej i pyta: „Co o tym sądzisz, kochanie?”, tym samym włączając ją do rozmowy.

Jest to prosty gest, jeden z najważniejszych, o którym trzeba pamiętać. Nieważne, czy osoba dołączająca do grupy dyskutującej na jakiś temat jest Twoją Drugą Połową czy po prostu innym gościem, to Ty jako gość powinieneś okazać chęć zaangażowania innych w rozmowę. Tak właśnie zachowuje się zawsze mile widziany gość.

Wysyłajcie sobie sygnały

Sygnały mogą okazać się wybawieniem w wielu sytuacjach. Delikatne położenie dłoni na plecy może znaczyć: „Sądzę, że czas już iść, dobrze?”. Mrugnięcie okiem z drugiego końca pokoju mówi Twojej Drugiej Połowie: „Jestem daleko od Ciebie, ale myślę o Tobie”. Opracowanie kilku takich sygnałów pozwoli uniknąć Wam zgrzytów i sprawi, że Twoja Druga Połowa poczuje się kimś wyjątkowym.

 

Nieprzerywanie drugiej osobie
Wyobraź sobie, że nagle odwracasz się do swojego znajomego i mówisz: „Wiesz co, Tom, guzik mnie obchodzi, co masz do powiedzenia”. Gdybyś naprawdę tak się zachował(a), to niewątpliwie szanse na przyjaźń z Tomem byłyby bardzo małe. Jest również mało prawdopodobne, że będziecie często widywać Toma i jego Drugą Połowę.

Kiedy komuś przerywasz, to dajesz mu do zrozumienia, że nie interesuje Cię jego(jej) zdanie. Wpadanie w słowo to jedna z najbardziej denerwujących i obraźliwych rzeczy, jakich można dopuścić się podczas rozmowy. Zamiast przerywać, bądź dobrym słuchaczem i poczekaj, aż druga osoba skończy myśl.

Jeśli zdarzy Ci się wejść komuś w słowo, również Twojej Drugiej Połowie, natychmiast zreflektuj się, że popełniłeś gafę: „Przepraszam, kochanie, przerwałem Twoją myśl. Co chciałaś powiedzieć?”. Zrób to w szczery sposób i jesteś uratowany; zrób to w nieszczery sposób i Twoje przeprosiny nie są nic warte.

Nie pierz publicznie swoich brudów
Marge i Tim nie zyskują absolutnie nic, kiedy rozmawiają o swoich prywatnych sprawach na przyjęciu czy innej imprezie towarzyskiej. Nieważne, która ze stron to robi – druga będzie zawstydzona i sfrustrowana z powodu okazania braku szacunku. Nasi respondenci wyrazili to tak:

„Tak wciąga się w rozmowę, że zapomina, co jest sprawą prywatną, a co nie. Czasami ma kłopoty z zachowaniem granic, kiedy przychodzi do dzielenia się informacjami z innym, zwłaszcza na mój temat”.

„Ona ma tendencję do mówienia ludziom więcej, niż powinni wiedzieć o nas, o niej i o mnie. Czasami zastanawiam się, czy ona w ogóle myśli o tym, co chce powiedzieć, czy po prostu robi to, aby zwrócić na siebie uwagę”.

„Czasami odnoszę wrażenie, że ona raczej nieświadomie sprowadza rozmowę na takie tematy, których inne osoby wolałyby nie poruszać”.

Zostaw wszystkie kłótnie w domu
Kłócenie się ze swoją Drugą Połową i tak jest nieprzyjemne w domu a robienie tego w towarzystwie innych ludzi sprawia, że oboje tracicie w ich oczach i wprawiacie wszystkich w zakłopotanie.

Jeszcze gorsza sytuacja ma miejsce, kiedy para próbuje wciągnąć inne osoby w swoją kłótnię. Takie zachowanie to murowany zakaz wstępu na jakiekolwiek imprezy towarzyskie w przyszłości (patrz: rozdział dwunasty „Kiedy rozsądni ludzie nie zgadzają się ze sobą”, s. 159, znajdziesz tam dokładny opis tego, jak podchodzić do kłótni).

 

Alkohol

Alkohol jest przyczyną wielu problemów. Z punktu widzenia etykiety picie alkoholu może skutecznie zniszczyć związek. Ile razy widzieliście kogoś, kto za dużo wypił, a potem wygadywał rzeczy żenujące dla siebie, swojej Drugiej Połowy, przyjaciela czy partnera w interesach?

Oto tylko niektóre z komentarzy naszych respondentów na temat tego, jak picie zbyt dużych ilości alkoholu wpływa na otoczenie. W nawiasach dołączyłem własne obserwacje.

„Jeśli wypije trochę za dużo, potrafi być okropny i nie podoba mi się to”. (Jeśli Twojej Drugiej Połowie to się nie podoba, to co sobie myślą pozostali?)

„Jak więcej wypije, to myśli, że jest zabawny, ale dla mnie to nie jest zabawne. Rzuca głupio-śmieszne komentarze do kelnerek i flirtuje z kobietami, co mnie bardzo drażni. Sądzę, że inni ludzie też uważają, że zachowuje się okropnie i jest irytujący. Na szczęście taka sytuacja rzadko ma miejsce”. (Wystarczy jeden taki incydent, aby zniszczyć związek. Nie istnieje magiczna liczba określająca, ile razy „można” się upić.)

„Kiedy mój partner się upija, jest kłótliwy, arogancki i chce prowadzić samochód, choć nie jest w stanie”. (Kłótliwość to jeden z typowych skutków picia alkoholu i sam w sobie jest dużym problemem. Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu to już przestępstwo i jest absolutnie nieakceptowane.)

„Kiedy pije, zachowuje się jak głupek i wkurza mnie to”. (Święta prawda.)

„Kiedy wychodzimy do kogoś, zdarza mu się za dużo wypić. Ja nigdy nie piję, żeby później móc odwieźć nas do domu. Nie przeszkadza mi to, ale zanim dojdziemy do samochodu, żeby wrócić do domu, on już śpi. Kiedy budzi się następnego ranka, nie pamięta, co się stało dzień wcześniej”. (Wypić tyle, żeby film się urwał? Nie pamiętać, co się robiło zeszłego wieczoru? – to nie są rzeczy, które imponują Drugiej Połowie i innym ludziom, a oprócz tego są niebezpieczne.)

 

Facetom/kobietom wstęp wzbroniony

Nigdy nie oduczymy

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 14
Idź do strony:

Darmowe książki «Dobre obyczaje we dwoje - 2. My i reszta świata - Peter Post (gdzie mozna poczytac ksiazki online txt) 📖» - biblioteka internetowa online dla Ciebie

Uwagi (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz