O poprawie Rzeczypospolitej - Andrzej Frycz Modrzewski (współczesna biblioteka .TXT) 📖
Andrzej Frycz Modrzewski, renesansowy pisarz epoki polskiego renesansu, w swoim dziele O poprawie Rzeczypospolitej, podjął się komentarza na temat ówczesnej sytuacji w państwie.
Jego traktat to zbiór rozważań na tematy związane z właściwym funkcjonowaniem państwa, kościoła i edukacji, ze stanowieniem dobrego prawa i przestrzeganiem go, to także refleksje moralno-obyczajowe. Frycz Modrzewski stworzył utopijną wizję państwa opartą na myślach filozofów starożytnych oraz naukach płynących z Biblii; chwalił dobre obyczaje, udzielał porad, a także nie stronił od komentarzy o ironicznym charakterze.
Traktat został wydany po raz pierwszy w krakowskiej Drukarni Łazarzowej w roku 1551. Ze względu na przeprowadzoną przez Frycza Modrzewskiego krytykę zwierzchnictwa papieża nad państwem dzieło było wielokrotnie krytykowane, a w 1557 roku zostało wpisane do Indeksu ksiąg zakazanych.
- Autor: Andrzej Frycz Modrzewski
- Epoka: Renesans
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «O poprawie Rzeczypospolitej - Andrzej Frycz Modrzewski (współczesna biblioteka .TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Andrzej Frycz Modrzewski
tłum. Cyprian Bazylik
Ta lektura, podobnie jak tysiące innych, jest dostępna on-line na stronie wolnelektury.pl.
Utwór opracowany został w ramach projektu Wolne Lektury przez fundację Nowoczesna Polska.
ISBN 978-83-288-3545-0
O poprawie Rzeczypospolitej Strona tytułowa Spis treści Początek utworu Księgi pierwsze O obyczajach Przedmowa I. Co jest rzeczpospolita? II. Jako są różne rzeczypospolite? III. Czym w całości zachowana bywa rzeczpospolita i na które się części te księgi dzielą? IV. Jako wiele należy na zwyczajach za ustawę wziętych, o których zwyczajach tu rozmowa jest V. VI. Jakie staranie ma być około dobrego ćwiczenia dziatek i młodzieńców? VII. Obyczaje dworu i pożytki VIII. Jakie ćwiczenie ma być młodzieńców, a jakie przykłady sobie mają brać, aby ich naśladowali? Przy tym jest zamknienie słów wyżej powiedzianych IX. O królu X. XI. XII. O sędziach, hetmanach, a starostach albo przełożonych zamkowych albo miejskich XIII. O dozorcach obyczajów XIV. O dozorcach małżeństwa XV. O dozorcach rzeczy przedajnych i myńce XVI. O rządzcach, albo o dozorcach domów i budowania XVII. O urzędzie, który by się o domowy pokój starał próżnujące z miasta wyganiając, a pijane i hultaje karząc XVIII. O dozorcach ludzi ubogich XIX. XX. XXI. Aby się białegłowy w urzędy nie wtrącały XXII. O powinności poddanych XXIII. XXIV. XXV. XXVI. O pojedynkowych bitwach XXVII. XXVIII. O jednaniu
Uwagi (0)