Dźwięki minionych lat - Gustaw Ehrenberg (czytanie ksiązek online TXT) 📖
Zbiór poezji Gustawa Ehrenberga (1818–1895), zawierający najbardziej znane utwory tego poety i działacza politycznego, takie jak „Szlachta z roku 1831”, „Szubienica Zawiszy”, „Bartłomiej Głowacki”.
Ehrenberg to przedstawiciel poezji tyrtejskiej, a jego twórczość obejmowała również wiersze romantyczne i rewolucyjne. Prezentowany tu zbiór, wydany anonimowo z nieprawdziwą informacją „Paryż 1848”, to zestaw utworów, które odbiły się szerokim echem w historii Polski. „Gdy naród na pole wystąpił z orężem” z czasem stał się hymnem walczącego chłopstwa i proletariatu. Z kolei nastrojowa poezja Ehrenberga poświęcona urokom przyrody pozostała niedoceniona i znana niewielu czytelnikom.
- Autor: Gustaw Ehrenberg
- Epoka: Romantyzm
- Rodzaj: Liryka
Czytasz książkę online - «Dźwięki minionych lat - Gustaw Ehrenberg (czytanie ksiązek online TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Gustaw Ehrenberg
Ta lektura, podobnie jak tysiące innych, jest dostępna on-line na stronie wolnelektury.pl.
Utwór opracowany został w ramach projektu Wolne Lektury przez fundację Nowoczesna Polska.
ISBN 978-83-288-3203-9
Dźwięki minionych lat Strona tytułowa Spis treści Początek utworu Przyjaciołom wieszcza wydawca Wstęp do pieśni z 1835 roku Między ziemią a rajem Przechadzka wieczorna Przechadzka przed świtem Dwie Lauretta Ułamek Gminna ochota Sylf Utęsknienie Dolina Mnikowska Pieśń wiślańska Wspólne marzenia Sfinks Znowu do romantyka Zachwycenie Boże Narodzenie Zwaliska Pieśń na zwaliskach Karnawał Tańce zapustne Ułamek (II) Ironia życia Wiara, Nadzieja, Miłość Ułamek (III) Bartłomiej Głowacki Szlachta w roku 1831 Szubienica Zawiszy Podróż na Syberyą Do romantyka Wesprzyj Wolne Lektury Strona redakcyjnaPóki chodził między nami, kochaliśmy go, i miłość ta codzień wzrastała; bo ileżto doznawaliśmy słodyczy i przyjemności w jego towarzystwie, a jak chciwie i z jaką roskoszą słuchało się jego pienia, które i zmysł słuchugłaszcze, i uczucie błogością napełnia, i myśl oprowadza po nieskończoności przestworze!
Od dziesięciu lat zstąpił pod ziemię..... gęśl zamilkła; i czy się kiedy ozwie, Bóg tylko wié! Dla nas tedy pociechą po stracie serdecznego druga, prócz nadziei milszéj przyszłości, jedynie te dźwięki, ale dźwięki, w których się cały ówczesny duch narodu dobitnie wyraża. Wtedy w istocie tak się czuło i tak się myślało. Źle czy dobrze, mniejsza o to teraz, bo o tém tylko poźni potomkowie nasi sprawiedliwie będą mogli wyrokować; dość, że on tylko to po swojemu wypowiadał, co wnętrze narodu w sobie mieściło, a zatém dźwięki te są listkiem z księgi dziejów życia rodzinnego.
Styczeń 1848 r.
Uwagi (0)