Wacław Piotr Russocki, Artur Ochał (darmowa biblioteka internetowa dla studentów .Pdf) 📖
Urodził się 19 maja 1904 r. w Stryju, w szlacheckiej rodzinie hr. Włodzimierza Józefa i Heleny z d. Gnoińskiej (herbu Warnia). Był potomkiem Mikołaja Russockiego (ok. 1746–1808), założyciela krakowsko-zatorskiej gałęzi rodu Russockich-Brzezie pieczętujących się herbem Zadora (Płomieńczyk). Protoplasta ich rodu – Mikołaj Russocki był m.in. marszałkiem sejmiku krakowskiego i posłem na Sejm Czteroletni, a pamiętnego 3 maja 1791 r., jako poseł krakowski, wziął udział w uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. W czasach zaborów, w 1800 r. nadano mu galicyjski tytuł hrabiowski, a w 1803 r. otrzymał tytuł hrabiowski Cesarstwa Rzymskiego, noszony odtąd przez jego potomków. Ojciec Wacława – hr. Włodzimierz Józef od 1900 r. był sekretarzem, a następnie radcą i prezesem cesarsko-królewskiego Sądu Krajowego w Stryju (ukr. Strij). Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1919 r. został sędzią Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
***
Nazwisko ppor. kaw. rez. Wacława Russockiego figuruje na liście wysyłkowej 035/1 z 16 kwietnia 1940 r. Oficerowie z tej listy wywiezieni zostali z obozu 19–20 kwietnia i najprawdopodobniej następnego dnia zamordowani. Ciało ppor. Russockiego nie zostało zidentyfikowane podczas ekshumacji przeprowadzonych w 1943 r. w Katyniu. 10 listopada 2007 r. ppor. kaw. rez. Wacław Russocki decyzją ministra obrony narodowej został pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika. Jego nazwisko upamiętniono na tablicach Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu i w Muzeum Katyńskim w Warszawie.
- Autor: Artur Ochał
Czytasz książkę online - «Wacław Piotr Russocki, Artur Ochał (darmowa biblioteka internetowa dla studentów .Pdf) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Artur Ochał
Uwaga!
Poniżej pojawi się okno z książką, która ma być czytana. Życzę miłej lektury.
Uwagi (0)