W domu Sary - Stefan Grabiński (światowa biblioteka cyfrowa TXT) 📖
- Autor: Stefan Grabiński
Czytasz książkę online - «W domu Sary - Stefan Grabiński (światowa biblioteka cyfrowa TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Stefan Grabiński
Odtąd nie chciała sypiać sama, z lękiem wyczekując wieczornych godzin. W domu przez całą noc paliły się światła i jasno było w willi jak w dzień. Ani na chwilę nie rozstawała się ze mną w obawie przed samotnością, w zabobonnym strachu przed czymś okropnym. A gdy usnęła na parę godzin znużona czuwaniem, miewała marzenia straszliwe, bo przez sen nieraz słyszałem jej cichy, stłumiony jęk.
Raz porwawszy się z łóżka, w bieliźnie, z rozpuszczonymi włosami przypadła do mnie w obłąkańczym przerażeniu i przytuliła zakrytą dłońmi twarz do mojej piersi.
– Co tobie? Przyśniło ci się co? – zapytałem sam zdjęty dreszczem trwogi.
– Boję się – wyszeptała drżąc jak listek – boję się. Tylko nie odchodź ode mnie! Umarłabym w tym domu ze strachu.
Gdyby nie mój stanowczy upór, byłaby opuściła pałacyk i przeniosła się gdzieindziej. Lecz przeprowadziłem swą wolę: musiała pozostać.
Wreszcie strach, rozpacz i szał bezsilnej wściekłości dosięgły punktu zwrotnego. Pewnej nocy, opętana dławiącą zmorą, z oczyma wychodzącymi z orbit, porwała się w koszuli z łóżka i stanęła nade mną, dysząc ciężko. Z ust jej wyszedł zziajany, świszczący szept:
– Bierz mnie, ty kacie jeden! Bierz lub... zginiesz!
W podniesionej ręce błysnęło zimno ostrze weneckiego puginału.
Uderzyłem ją wzrokiem: ramię sparaliżowane opadło bezwładnie, sztylet wyślizgnął się ze zesztywniałych palców.
– Cha! Cha! Cha! – zaśmiałem się, siadając w fotelu, na którym po raz ostatni ujrzałem znikającą postać Stosławskiego. – Cha, cha, cha! I na to, jak widzisz, byłem przygotowany. Chciałaś wiedzieć tyle razy, dlaczego gardzę twym ciałem, dlaczego nie chcę mieć z tobą nic wspólnego. W odpowiedzi przeczytam ci coś ze starych, świętych ksiąg. No, możesz teraz już usiąść tam naprzeciw – tylko nie ponawiaj próby! Byłaby równie zbyteczną. Czy chcesz posłuchać?
Z rezygnacją dobijanej ofiary obsunęła się na dywan.
Wydobyłem z szafki Stary Testament. Księgę tę ostatnimi czasy studiowałem z zapałem, zatapiając się w jej przedziwne tajniki, upojony poezją słowa i głębią treści. Otworzyłem Księgę Trzecią Królewską i głosem spokojnym, przejęty ważnością chwili, odczytałem z rozdziału pierwszego następujący urywek:
„A król Dawid zestarzał się i miał wiele dni wieku; a choć go okrywano szatami, nie zagrzewał się. Rzekli mu tedy słudzy jego: – Poszukajmy królowi, panu naszemu, młodej panienki, niech stoi przed królem i okrywa go, i śpi na łonie jego, a zagrzewa króla, pana naszego. A tak szukali panienki pięknej we wszystkich granicach izraelskich i znaleźli Abisag Sunamitkę, i przywiedli ją do króla. A była to panienka bardzo piękna i sypiała z królem, i służyła mu...”.
Przerwałem, podnosząc oczy na Sarę. Wyminęła spojrzenie.
– Cóż? Rozumiesz?
Wzruszyła nerwowo ramionami:
– Cóż mnie to obchodzi? W jakim związku pozostaje ten fragment z nami?
– Nie kłam, Saro! Ty rozumiesz wszystko. Ten sędziwy egoista – to twój praojciec L mistrz.
– Mówisz jak szaleniec – odparła, zacinając z pasją wargi.
– Kłamiesz, Saro! Lecz posłuchaj innych wyjątków z Księgi Tobiasza, rozdziałów trzeciego i szóstego. Te wyjaśnią sytuację zupełnie.
– Z Księgi Tobiasza? – wyjąkała jak przez sen.
– Tak, z dziejów Tobiasza i Sary; dziwnym zrządzeniem przypadku jesteś współimienniczką tej szatańskiej kobiety...
„... Tegoż tedy dnia przydało się, iż Sara córka Raguelowa w Rages, mieście Medskim, i ona usłyszała urąganie od jednej służebnicy ojca swego, bo była wydana za siedmiu mężów, a czart imieniem Asmodeusz pomordował je, skoro do niej weszli...”.
Przerzuciwszy kartkę, czytałem dalej z rozdziału szóstego:
„I odpowiadając, anioł rzekł: – Jest tu imieniem Raguel mąż... a ten ma córkę... Sarę... Twoja ma być wszystka majętność jej i ty masz ją pojąć za żonę... Odpowiedział tedy Tobiasz i rzekł: – Słyszę, że była wydana za siedmiu mężów, a pomarli; ale i to słyszałem, że ich czart zamordował... Otóż się boję, by snadź i mnie się to nie stało... Rzekł mu tedy anioł Rafael: – Posłuchaj mnie, a pokażę ci, którzy to są, nad którymi czart przemóc może. Ci bowiem, którzy w małżeństwo tak wstępują, że Boga od siebie... wyrzucają, a swej lubości tak zadość czynią jak koń i muł, które rozumu nie mają... nad tymi czart ma moc... Ale ty gdy ją pojmiesz, wszedłszy do łożnicy, wstrzymaj się od niej przez trzy dni, a niczym się innym jedno modlitwami z nią nie będziesz zabawiał”.
Zamknąłem Biblię i spojrzałem na Sarę.
Nigdy nie zapomnę jej w owym tragicznym momencie. Rozpacz i wstyd, wściekłość, strach i ogromny, niepojęty ból wypełzły z otchłani tej demonicznej duszy, by zagrać po raz ostatni na twarzy zmąconym akordem dysonansów!
Jak pantera rzuciła się ku mnie z drapieżnie zakrzywionymi palcami:
– Ty łotrze podły! Podszedłeś mnie, zniszczyłeś, zdeptałeś i teraz jeszcze chcesz się pastwić nade mną?
Chwyciłem mocno zwiniętą do ciosu pięść i rozbroiłem:
– Uspokój się, wiedźmo! Dziś to nasza noc ostatnia – jutro opuszczę ten dom na zawsze. Lecz nie spędzisz wraz ze mną tych paru godzin, których jeszcze brakuje do brzasku. Obmierzło mi twe towarzystwo. Ponieważ zachowujesz się jak megiera, zostawię cię samą tam w salonie. Chcę odpocząć tutaj sam nareszcie...
Opierającą się zawlokłem niemal przemocą wśród uporczywego szamotania się do skrzącej topielą świateł sali. Potem, zamknąwszy za nią drzwi, wróciłem do sypialni i z rozstrojonymi walką nerwami oparłem się ciężko o framugę okna, wpatrując się w kiry nocy...
Wtem rozpruł ciszę głuchy, okropny, rozdzierający krzyk kobiety. Był tak przeraźliwy, tak przejmujący, że mimo wszystko wtargnąłem z powrotem do salonu.
Tu było ciemno. Przed chwilą jeszcze pokój zalany potokami światła, teraz nurzał się w grubej ciemności nocy: pogasły nagle elektryczne lampiony, zmierzchły fantastyczne żyrandole. Krzyk ustał nagle i zapanowała głucha, duszna cisza.
Przejęty nieokreślonym lękiem, przyniosłem z sypialni płonącą lampę. Światło padło na estradę w głębi... Na stopniach ostatnich leżała na wznak z rozkrzyżowanymi ramionami Sara. Z twarzy jej wykrzywionej okropnie uczuciem grozy patrzyły na mnie zeszklone w bezruchu śmierci oczy; zginęła momentalnie pod wpływem jakiegoś nieludzkiego przerażenia.
Spis treści
Okładka Karta tytułowa Mecenas W domu Sary Karta redakcyjnaStefan Grabiński
W domu Sary
Redakcja: Anna Ołdak
Projekt okładki: Jolanta Karwowska -
Studio Ożywiania Książki KARTALIA
© Copyright by FUNDACJA FESTINA LENTE 2013
Warszawa 2013
ISBN 978-83-7904-205-0, Festina 2013
Fundacja Festina Lente
Ul. Nowoursynowska 160 B/7
02-776 Warszawa
www.festina-lente.org.pl
www.chmuraczytania.pl
Plik ePub przygotowała firma eLib.pl
al. Szucha 8, 00-582 Warszawa
e-mail: [email protected]
www.eLib.pl
Uwagi (0)