Darmowe ebooki » Poradniki » Po męsku. Obyczaje silnej płci - 2 .Mężczyzna w towarzystwie - Peter Post (czytanie po polsku txt) 📖

Czytasz książkę online - «Po męsku. Obyczaje silnej płci - 2 .Mężczyzna w towarzystwie - Peter Post (czytanie po polsku txt) 📖».   Wszystkie książki tego autora 👉 Peter Post



1 2 3 4 5 6 7 8 9
Idź do strony:
i zaproponuję, aby ona przeszła pierwsza”.

Po podjęciu błyskawicznej decyzji, natychmiast oznajmij swoje intencje towarzyszce: „Proszę, przejdź pierwsza” albo „Pozwól, że przejdę przodem i przytrzymam ci drzwi”. Bądź pewny siebie, zachowuj się zdecydowanie. Sytuacja sama się rozwiąże i wyjdziesz z niej obronną ręką.

Limuzyna

Zaplanowałeś wyjątkowy wieczór, limuzyna i tym podobne rzeczy i chcesz, aby wszystko się udało. Limuzyna podjeżdża pod drzwi restauracji. Fantastycznie! Kto otwiera drzwi w samochodzie? Nie masz ochoty wyrywać się przed szereg i wyjść na źle wychowanego, z drugiej strony może okażesz się bezbronny lub mało męski, jeśli pozwolisz, by ktoś inny otworzył drzwi za ciebie, zwłaszcza gdy kierowca musiałby wyjść z auta i obiec je dokoła, a ty siedziałbyś w środku, zastanawiając się, co robić.

Oto klucz do rozwiązania wszelkich problemów związanych z tą sytuacją. Jak zauważono, kobietom podobają się mężczyźni pewni siebie. Niezdecydowanie, nawet w tak błahej sprawie jak otwieranie drzwi w limuzynie, może zepsuć cudowny wieczór, który tak pieczołowicie planowałeś.

Co zatem robić? Czekaj, a kiedy czekasz, uśmiechaj się do niej i mów, jak pięknie wygląda. Masz okazję, by cieszyć się spędzoną razem chwilą. Później, kiedy kierowca w końcu otworzy i przytrzyma wam drzwi, wyjdź pierwszy i podaj jej rękę, pomagając wydostać się z limuzyny.

Pomoc w zakładaniu płaszcza

To proste.

Pomóż jej, a potem zanieś wasze okrycia do szatni i odbierz numerek. Kiedy będziecie wychodzić, pamiętaj o zostawieniu napiwku w wysokości 1 dolara od ubrania.

Wspólny spacer

Ważną zasadą jest, że mężczyzna zawsze idzie po zewnętrznej stronie ulicy (bliżej jezdni). W większości przypadków doskonale się ona sprawdza. Jednak jak każda reguła i ta ma swoje wyjątki.

Wyobraź sobie, że idziesz pod rękę ze swoją dziewczyną i przechodzicie na drugą stronę ulicy. Tam orientujesz się, iż teraz ty znalazłeś się od wewnętrznej strony. Nie zamieniaj się wówczas miejscami. W tej sytuacji trzymanie się za ręce i cieszenie chwilą jest o wiele ważniejsze niż spacer po „właściwej” stronie chodnika.

Innym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy czujesz, że powinieneś iść po wewnętrznej stronie ze względów bezpieczeństwa. W takim wypadku koniecznie tak zrób.

Odsuwanie krzesła

Zawsze twierdziłem, że jedną z najtrudniejszych sytuacji przy stole jest moment, kiedy kobieta wstaje, by udać się do toalety. Czy ty również musisz unieść się z krzesła?

Wyniki badań na ten temat mówią jasno: kobiety chcą i oczekują, aby mężczyzna wstał, przynajmniej gdy znajdują się w restauracji. Jeśli nie jest to możliwe, na przykład siedzisz wciśnięty za stolikiem, nie martw się, ale w każdym innym wypadku wstań, kiedy robi to twoja towarzyszka.

Przy każdym posiłku, który nie jest okazją służbową, proponowanie odsunięcia krzesła partnerce, kobiecie siedzącej obok ciebie lub honorowemu gościowi (jeśli jest kobietą) zostanie docenione jako bardzo uprzejmy gest. Podziękowaniem będzie zapewne uśmiech oraz słowo „dziękuję”. Podobnie, wstając od stołu po skończonym posiłku, pod warunkiem, że nie urządzisz przedstawienia, powinieneś pomóc odsunąć krzesło swojej towarzyszce, chwytając je z tyłu za oparcie i delikatnie odsuwając, kiedy ona zacznie wstawać. To miły gest z twojej strony.

Jedynym wyjątkiem jest okazja służbowa, kiedy nikomu nie odsuwa się krzesła, niezależnie od płci, chyba że jest to konieczność.

Zamawianie

Zgodnie z naszymi badaniami, trzy na pięć kobiet nie chce, aby mężczyzna zamawiał za nią dania w restauracji. Musisz być zatem absolutnie pewien, jaki pogląd na tę kwestię ma partnerka, zanim przystąpisz do zamawiania dla niej posiłku.

Wyjątkiem jest okazja, gdy przebywasz z kobietą, którą znasz: dziewczyną, partnerką życiową, matką, córką, babcią, przyjaciółką lub znajomą z pracy. Jeśli jesteś pewien, że sprawiłoby jej przyjemność, gdybyś zamówił dla was danie, najpierw spytaj, na co miałaby ochotę. Kiedy kelner zjawi się przy stoliku, złóż zamówienie dla was obojga.

To kolejny przykład, iż zasady nie zawsze muszą być ściśle przestrzegane. Liczy się jedynie pewność siebie oraz uprzejmość, które okazujesz, wiedząc, jak druga osoba chce być traktowana.

Kto płaci?

W momencie płacenia rachunku w restauracji obowiązuje jedna zasada – osoba zapraszająca pokrywa koszty posiłku. Zasada ta sprawdza się równie dobrze w sytuacjach służbowych, jak i w życiu towarzyskim.

Jeśli to ty zapraszasz, spodziewaj się, że będziesz musiał uregulować rachunek i zrób to bez wahania. Jeżeli kobieta zaprasza, a ty czujesz się niezręcznie, pozwalając jej płacić, możecie uregulować płatność po połowie. To miły gest, a gdy twoja towarzyszka odmówi, będziesz wiedział, że zaproszenie ciebie było dla niej ogromnie ważne.

Gdy dostaniesz zaproszenie na imprezę z okazji jakiegoś wydarzenia, możesz zrewanżować się w ten sam sposób, na przykład: „Byłoby wspaniale i chętnie z tobą pójdę, ale może dasz się zaprosić na obiad przed koncertem?”.

Jeżeli masz wątpliwości, wyjaśnij je. Jeśli nie jesteś do końca pewien, kto płaci, porusz ten temat możliwie jak najszybciej. Chwila, kiedy przy stoliku pojawia się kelner z rachunkiem, nie jest odpowiednim momentem do wysuwania propozycji, że może zapłacisz za posiłek. Rozwiązując ten dylemat wcześniej, nie będziesz musiał zaprzątać sobie nim głowy podczas kolacji. Twoja towarzyszka doceni propozycję i będzie czuła się swobodnie wiedząc, iż oboje doskonale potraficie odnaleźć się w sytuacji. Możecie odprężyć się i skupić na cudownym wspólnym wieczorze, a o to przecież chodzi.

14
W mieście

LUBIMY OGLĄDAĆ SERIALE TELEWIZYJNE, takie jak Kocham Lucy, Seinfield, Przyjaciele czy Cheers, ponieważ ich akcja rozgrywa się w domu. Pokazując zabawne sytuacje i demaskując ludzkie wady, programy te umożliwiają ludziom oglądanie fikcyjnych postaci, które muszą radzić sobie z trudnymi i wstydliwymi sytuacjami, natomiast telewidzom nie dzieje się nic złego.

I tu pojawia się problem. W świecie rzeczywistym, w chwilach, kiedy nieporozumienia i niezgoda dotyczą naszego kręgu towarzyskiego, możemy poczuć się zranieni, zawstydzeni, rozczarowani i porzuceni, a nasza sytuacja nie rozwiąże się w ciągu 24 godzin.

Respondentki naszego badania wymieniły kilka ważnych kwestii dotyczących „nieporozumień w grupie”, prowadzących najczęściej do zakłócenia harmonii: wybór zajęcia, które spodoba się wszystkim członkom grupy, tolerowanie zbędnego według nas okazywania sobie uczuć przez parę, stanowiącą część grupy oraz nierozważne zachowanie członków grupy, które może wywrzeć duży wpływ na jej morale (flirtowanie również zostało wymienione jako kwestia problematyczna, ale ponieważ jest to zachowanie silnie nacechowane emocjonalnie i złożone, poświęciłem mu osobny rozdział – patrz rozdział 18.).

Publiczne okazywanie uczuć

Od czasu do czasu, kiedy spaceruję po ulicach, zauważam wtulone w siebie pary.

„Idźcie gdzieś w ustronne miejsce” – myślę sobie i zastanawiam się, czy nie jestem przypadkiem pruderyjny? Czy to ma znaczenie, gdzie okazuje się uczucia? Czy czasami zachowanie to jest właściwe, a w innej sytuacji nie? Gdzie przebiega granica stosowności takiego postępowania?

Powróćmy do Rzymu. Jeśli zdarzy ci się spacer brzegiem Tybru lub w ogrodach Borghese, to w niedzielne popołudnie z pewnością spotkasz wiele par, zajętych namiętnym obściskiwaniem się i całowaniem. Zwykle ich zachowanie ogranicza się do przytulania i pocałunków, ale nie zawsze. Pewnego niedzielnego popołudnia usiedliśmy z żoną na Schodach Hiszpańskich. Znajdowaliśmy się w ich połowie, opierając się o metalową balustradę. Widok był fantastyczny – na stopniach siedziały setki ludzi, a poniżej widać było spacerujących wzdłuż Via Condotti, która ciągnie się bardzo daleko. Nagle dostrzegłem fascynującą scenę, rozgrywającą się tuż obok nas i szturchnąłem żonę łokciem: „Popatrz” – mówił mój wzrok. Niedaleko nas na kamiennej barierce siedziała urocza młoda dziewczyna, ale nie tylko ona przykuła moją uwagę. Jej chłopak obściskiwał ją namiętnie, jego dłoń znajdowała się poniżej jej barków a to, co robił, wcale nie było masażem mięśni.

Spojrzeliśmy, nie gapiąc się (patrz rozdział 9.), ale widok po naszej prawej stronie trudno było zignorować, więc niechętnie odeszliśmy.

Czy to był mój problem, czy ich? Nie wiem, ale jestem przekonany, że gdyby to była moja córka, nie ucieszyłoby mnie jej zachowanie i chyba nie jestem w tym poglądzie osamotniony. Być może w Europie lub przynajmniej we Włoszech taki rodzaj publicznego okazywania uczuć jest ogólnie przyjęty, ale według naszych badań, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie akceptują tego typu pieszczot, chyba że w prywatnej scenerii.

Jeśli zatem znajdujesz się w miejscu publicznym lub razem ze swoją partnerką należycie do grupy, bądź troskliwy i czuły, ale pieszczoty niech będą przelotne.

Dzielenie się wydatkami

Wspaniale jest być gospodarzem lub właścicielem samochodu bądź łodzi. Czasem jednak możesz poczuć się samotnie, zwłaszcza kiedy nadchodzi moment otwierania portfela i płacenia za drinka lub zrzutki na paliwo oraz inne wydatki. Jeśli to nie twój dom ani samochód, ani łódź, pomyśl o tamtym mężczyźnie. Zaproponuj, że dorzucisz się i zapłać za bak paliwa lub kup jedzenie na kolejną partyjkę pokera. Być może nigdy nie poprosiłby cię o to, ale z pewnością doceni twój gest i wkład.

W barze

Bar to idealne miejsce na spotkania i przesiadywanie z przyjaciółmi. Problem w tym, że pomyłki i niezręczne sytuacje, spotęgowane dodatkowo alkoholem, mogą zamienić przyjemny wieczór w katastrofę. Zanim wyjdziesz, oceń sytuację, w której masz się znaleźć. Wyraźnie ustal, czy jest to wieczór czysto towarzyski, czy spotkanie w interesach. Znam jednego pana, który uwielbia chodzić do barów, ale nigdy nie pozwala sobie na pełen luz, jeśli wśród znajomych są osoby z pracy. Wie, że zawsze robi wrażenie na innych, nawet kiedy zupełnie wyzbywa się ograniczeń związanych z pracą.

Kupowanie drinka

Cóż za miły gest, może nawet pomóc poznać kogoś nowego. Uważaj jednak, aby postawienie drinka pozostało tylko propozycją. Wybór należy do niej. Zamiast kieliszka zwykłego wina po umiarkowanej cenie, być może zechce uraczyć się czymś lepszym.

Rozwiązane „języki”

Bądź bardzo ostrożny, jeśli chodzi o temat poruszany przy barze. Być może ty i twoi znajomi uważacie tę rozmowę za prywatną, ale nie zdajesz sobie sprawy, jak szybko chwytliwe tematy rozprzestrzeniają się po sąsiednich pokojach i boksach w biurze. Tematami służbowymi zajmuj się w pracy, a osobistymi na gruncie prywatnym. Wykorzystaj ten czas na poznanie ludzi z pracy w sytuacji towarzyskiej, a nie biznesowej.

 

Jeśli jednak zaproponujesz jej drinka, upewnij się, że barman dostrzeże znak twojej towarzyszki i że otrzyma ona taki napój, jaki zamawiała.

Stawianie kolejek

Kiedy grupa ludzi wychodzi gdzieś razem, to chociaż każdy kupuje sobie drinki indywidualnie, powinien również postawić wszystkim tak zwaną kolejkę. Upewnij się, że jedną z nich ty postawiłeś. Nic tak nie denerwuje ludzi jak fakt, kiedy nie dbamy o to, aby się dzielić.

Alkohol

Wyprawa do baru z przyjaciółmi, relaks, pozbycie się stresu po ciężkim dniu pracy – to wszystko fantastyczna zabawa, ale pod warunkiem, że pozostaje tylko zabawą. Uważaj na niebezpieczeństwa związane z alkoholem, zwłaszcza iż wywołuje agresywne zachowania oraz sprawia, że człowiek staje się kłótliwy, z czego możesz nawet nie zdawać sobie sprawy. Wystrzegaj się agresji, zarówno fizycznej, jak i werbalnej.

Dzielenie się rachunkiem

Przyjrzyj się poniższej sytuacji: Donald i jego żona Mary często wychodzą coś zjeść z dwiema innymi parami. Zazwyczaj nie piją alkoholu, natomiast ich towarzysze chętnie wychylają kieliszek lub dwa do kolacji. Ponadto Donald zmienił ostatnio nawyki żywieniowe i teraz częściej zamawia zwyczajną zupę i sałatkę, a pozostali częstują się zarówno przystawkami, jak i daniem głównym.

Kiedy nadchodzi pora płacenia rachunku, każda para wyjmuje kartę kredytową i kwota dzielona jest na trzy równe części. Ostatnio jednak Donald nie może oprzeć się wrażeniu, że wraz z Mary dopłacają do posiłku swoich przyjaciół.

„Jestem tym zmęczony” – myśli sobie Donald. „Ostatnio dorzuciliśmy do rachunku 80 dolarów, a razem z Mary zjedliśmy najwyżej za 50 dolarów”. Ponieważ ceni sobie przyjaźń, nie odzywa się na ten temat. Powoli jednak zaczyna w nim narastać napięcie i pewnego dnia nie wytrzyma.

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, masz dwa wyjścia. Zawsze jednak porozmawiaj z przyjaciółmi, zanim wybierzecie się do restauracji. Donald mógłby ująć to tak: „Nie mogę doczekać się dzisiejszego wyjścia, ale jest jedna sprawa, w której moglibyście mi pomóc. Mary i ja nie pijemy, a poza tym ostatnio przeszedłem na dietę, usiłując zrzucić trochę kilogramów. Tak czy inaczej, skoro zamawiamy mniej, co byście powiedzieli...

Opcja 1: ...gdybym poprosił kelnera o osobny rachunek dla mnie i Mary?”

Opcja 2: ...gdybym razem z Mary zapłacił za naszą część posiłku gotówką, a wy podzielilibyście resztę między siebie? W ten sposób wszystkim będzie wygodniej”.

Każda z opcji

1 2 3 4 5 6 7 8 9
Idź do strony:

Darmowe książki «Po męsku. Obyczaje silnej płci - 2 .Mężczyzna w towarzystwie - Peter Post (czytanie po polsku txt) 📖» - biblioteka internetowa online dla Ciebie

Uwagi (0)

Nie ma jeszcze komentarzy. Możesz być pierwszy!
Dodaj komentarz