Więzienie - Maksim Gorki (jak czytać książki txt) 📖
Ująwszy się za uderzoną przez policjanta obcą dziewczyną, studentMisza trafia do więzienia, gdzie zadziwia wszystkich uśmiechem ipogodą ducha.
W miarę upływu czasu zaczyna jednak coraz głębiejzastanawiać się nad systemem, w którym każdy jest albo oprawcą, alboofiarą. Słucha ponurych opowieści zastraszonych, zobojętniałychstrażników, mocno przeżywa okrucieństwo współwięźniów wobecnajsłabszych i czuje, że to zamknięte, patologiczne środowisko jak wsoczewce ukazuje niesprawiedliwość społeczną carskiego imperium.
Pewnego dnia w celi obok pojawia się intrygujący sąsiad: więzieńpolityczny. Misza nie zna brzmienia jego głosu, ale dzięki stukaniu wścianę alfabetem Morse'a poznaje jego poglądy. Teraz musi podjąćdecyzję.
- Autor: Maksim Gorki
- Epoka: Modernizm
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «Więzienie - Maksim Gorki (jak czytać książki txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Maksim Gorki
Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 PL.
Źródło: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/wiezienie
Tekst opracowany na podstawie: Maksym Gorkij, Więzienie, tłum. W.P., nakł. Wydawnictwa "ISIS", 1905.
Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska
Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl). Utwór powstał w ramach "Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku" realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o "Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.".
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica, Dorota Kowalska.
Okładka na podstawie: Aapo Haapanen, CC BY 2.0
ISBN 978-83-288-3236-7
Plik wygenerowany dnia 2021-07-08.
Uwagi (0)