Pani Hańska - Tadeusz Boy-Żeleński (życzenia dla biblioteki TXT) 📖
Honoriusz Balzak był najsłynniejszym chyba francuskim powieściopisarzem, uważanym — obok Dickensa i Tołstoja — za jednego z najważniejszych twórców powieści europejskiej.
Zasłynął jako autor wielotomowego dzieła pt. Komedia Ludzka — na serię składa się ponad 130 utworów, których tematyka krąży wokół finansów, obyczajów i miłości. Właśnie miłości Balzaka dotyczy felieton Boya-Żeleńskiego pt. Pani Hańska. Ewelina Hańska i Honoriusz Balzak poznali się przez korespondencję — ona napisała do niego list zawierający uznanie dla jego twórczości, po roku udało im się spotkać, wkrótce zostali kochankami. Tekst Tadeusza Boya-Żeleńskiego przybliża tę relację, opisuje jej namiętności, wzloty i upadki. To jeden z najciekawszych esejów Boya o tematyce literackiej. Po raz pierwszy ukazał się w 1925 roku.
- Autor: Tadeusz Boy-Żeleński
- Epoka: Dwudziestolecie międzywojenne
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «Pani Hańska - Tadeusz Boy-Żeleński (życzenia dla biblioteki TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Tadeusz Boy-Żeleński
Jak możesz pomóc?
Przekaż 1% podatku na rozwój Wolnych Lektur:
Fundacja Nowoczesna Polska
KRS 0000070056
Dołącz do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur i pomóż nam rozwijać bibliotekę.
Przekaż darowiznę na konto: szczegóły na stronie Fundacji.
Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 PL.
Źródło: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/pani-hanska
Tekst opracowany na podstawie: Tadeusz Boy-Żeleński, Pani Hańska, nakł. H. Altenberg, Lwów [1925]
Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska
Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl). Reprodukcja cyfrowa wykonana przez fundację Nowoczesna Polska z egzemplarza pochodzącego ze zbiorów Łukasza Jachowicza.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Wojciech Kotwica, Paweł Kozioł, Marta Niedziałkowska.
Publikację wsparli i wsparły: Aneta , mt, Anonim, Anna, Rafał Grabowski, Tomasz Gładki.
Okładka na podstawie: Jsome1@Flickr, CC BY 2.0
ISBN 978-83-288-3095-0
Plik wygenerowany dnia 2021-07-08.
Uwagi (0)