O duchu praw - Charles de Montesquieu (Monteskiusz) (nowoczesna biblioteka szkolna .TXT) 📖
O duchu praw to jedno z najważniejszych dzieł francuskiego oświecenia autorstwa Charles'a de Montesquieu.
Traktat filozoficzny francuskiego myśliciela dotyczy praw związanych z ustrojem państwowym, wyróżnił arystokrację, monarchię i demokrację, omawia je w kontekście historycznym, a także przedstawia różne zagrożenia, „skażenia” ustrojów. Monteskiusz postuluje w tej rozprawie zasadę trójpodziału władzy, będącą fundamentem porządku w znacznej części współczesnych demokracji.
Charles de Montesquieu, znany bardziej jako Monteskiusz, był jednym z najsłynniejszych autorów francuskiego oświecenia. Był również prawnikiem, filozofem i wolnomularzem. Zasłynął przede wszystkim z popularyzacji koncepcji trójpodziału władzy. Dzieło O duchu praw zostało po raz pierwszy wydane w Genewie w 1748 roku.
- Autor: Charles de Montesquieu (Monteskiusz)
- Epoka: Oświecenie
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «O duchu praw - Charles de Montesquieu (Monteskiusz) (nowoczesna biblioteka szkolna .TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Charles de Montesquieu (Monteskiusz)
tłum. Tadeusz Boy-Żeleński
Ta lektura, podobnie jak tysiące innych, jest dostępna on-line na stronie wolnelektury.pl.
Utwór opracowany został w ramach projektu Wolne Lektury przez fundację Nowoczesna Polska.
ISBN 978-83-288-3559-7
O duchu praw Strona tytułowa Spis treści Początek utworu Przedmowa Uwaga autora Księga pierwsza. O prawach w ogólności. Rozdział I. O prawach w ich stosunku do rozmaitych istot. Rozdział II. O prawach natury Rozdział III. O prawach stanowionych Księga druga. O prawach wypływających wprost z natury rządu. Rozdział I. O naturze trzech rozmaitych rządów. Rozdział II. O rządzie republikańskim i prawach właściwych demokracji. Rozdział III. O prawach odnośnych do natury arystokracji. Rozdział IV. O prawach w ich stosunku do natury rządu monarchicznego. Rozdział V. O prawach odnośnych do natury państwa despotycznego. Księga trzecia. O zasadach trzech postaci rządu. Rozdział I. Różnica między naturą rządu a jego zasadą. Rozdział II. O zasadzie rozmaitych rządów. Rozdział III. O zasadzie demokracji. Rozdział IV. O zasadzie arystokracji. Rozdział V. Iż cnota nie jest zasadą rządu monarchicznego. Rozdział VI. W jaki sposób zastępuje się cnotę w ustroju monarchicznym. Rozdział VII. O zasadzie monarchii. Rozdział VIII. Iż honor nie jest zasadą państw despotycznych. Rozdział IX. O zasadzie rządu despotycznego. Rozdział X. Różnica między posłuchem w rządzie umiarkowanym a w rządzie despotycznym. Rozdział XI. Uwaga nad tym wszystkim. Księga czwarta. Iż prawa wychowania muszą zależeć od zasad rządu. Rozdział I. O prawach wychowania. Rozdziat II. O wychowaniu w monarchii. Rozdział III. O wychowaniu pod rządem despotycznym. Rozdział IV. Różne wyniki wychowania u starożytnych a u nas. Rozdział V. O wychowaniu pod rządem republikańskim. Rozdział VI. O paru urządzeniach u Greków. Rozdział VII. W jakim wypadku te osobliwe urządzenia mogą być dobre. Rozdział VIII. Wytłumaczenie pewnego paradoksu obyczajowego u starożytnych. Księga piąta. Iż prawa nadane przez prawodawcę winny być dostosowane do natury rządu. Rozdział I. Myśl tej księgi. Rozdział II. Co to jest cnota w ustroju politycznym. Rozdział III. Czym jest miłość republiki w demokracji.
Uwagi (0)