W porębie - Władysław Stanisław Reymont (biblioteka internetowa dla dzieci .txt) 📖
W gospodarstwie Wawrzona trwają przygotowania do wyprowadzki — rodzina musi iść w komorne.
Pracuje jednak tylko Wawrzonowa, sam gospodarz wyleguje się po topieniu smutków w alkoholu. Kobieta, przechadzając się po gospodarstwie, ubolewa nad losem rodziny i zastanawia się, jak teraz będzie wyglądało ich życie.
Nowela W Porębie ukazuje obrazek z chłopskiego życia — w realistyczny sposób przedstawia ich obyczajowość i problemy, nie stroniąc od trudnych tematów związanych z przykrymi doświadczeniami.
Władysław Stanisław Reymont to jeden z najważniejszych pisarzy młodopolskich, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, prozaik, nowelista. W 1924 roku został nagrodzony literacką Nagrodą Nobla za powieść Chłopi.
- Autor: Władysław Stanisław Reymont
- Epoka: Pozytywizm
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «W porębie - Władysław Stanisław Reymont (biblioteka internetowa dla dzieci .txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Władysław Stanisław Reymont
Człapał wolno po błocie, czasem wóz wspierał ramieniem na wybojach, czasem nogą odgarnął psa, gdy się przysunął za blisko, i szedł coraz chmurniejszy. W piersiach tak go coś paliło, jakby się zachłysnął spirytusem. Ten trzask łupanych kloców i głuchy huk siekier, jaki go dochodził, bił jakby w niego i odrąbywał mu po kawale duszy. Zacinał coraz silniej zęby, bo chciało mu się rzucić na ziemię i krzyczeć ze wszystkich sił, z tej żałości bezmiernej, jaka go przenikała, ale szedł ciągle. Deszcz padał coraz gęstszy i jakby zimniejszy, marne, ostatnie brzozy, nie docięte jeszcze nad rowem, zrzucały żółte, ostatnie liście, które leciały z wiatrem niby łzy i niby łzy ciężkie padały na drogę błotnistą, na pieńki, na gałęzie, na niskie krzaki jeżyn, na nędzne leszczyny, na karłowate sosenki, które trzęsły się jakby z zimna i szemrały smutnie. Na kilku nagich, uschniętych świerkach trzepotało się całe stado wron i krakało żałosną pieśń, że nie ma już gdzie słać gniazd, że nie ma się już gdzie schronić.
Rudawe, podeptane trawy i paprocie walały się w błocie i w żółtych trocinach, które rozlewały się wielkimi plamami niby strugi krwi wytoczonej z lasu. Stado krów szczypało na polance nędzną trawę i co chwila porykiwało głucho, a kilkoro dzieci siedziało przy ognisku przez deszcz zalewanym; wydobywał się z niego brudny, czarny dym i rozwłóczył postrzępionymi pasmami po porębie, niby z kadzielnicy, jaką okadzają umarłych.
Smutek i wielka melancholia, pełna jęków drzew umierających, przepełniała zamglony świat i przenikała Wawrzonową duszę coraz głębszą żałością i takim gniewem, że byłby gryzł te kamienie, o które się potykał; zaciskał pięści, zgrzytał zębami, przymykał oczy, aby nic nie widzieć, i szedł coraz prędzej.
— Raz kozie śmierć! — powtarzał twardo i ze złością kopał to pieńki, to gałęzie, to zeschłe muchary44, które jak kapelusze przekrzywiały się nad rowem przydrożnym.
Pod dębem wielkim i rozłożystym, rosnącym na skraju lasu, który sam jeden ocalał, bo miał na sobie obrazek Matki Boskiej, ukryty pod firankami z muślinu45, Wawrzon usiadł, aby nieco odpocząć. Dąb był kilkusetletni, pokręcony, podarty przez pioruny, pusty wewnątrz, wyciągał dziwacznie pokręcone gałęzie, pełne guzów i sęków, niby potężne pięście, ku niebu i szumiał suchymi liściami. Był to punkt, do którego Wawrzon za czasów swojej służby dochodził tylko, bo zaraz zaczynały się orne pola, i stąd zawracał z powrotem, a teraz... teraz przestępował te święte lasu progi i nie powróci więcej — idzie na tułaczkę...
— Ażebyście!... ażebyście... — i taki straszny ból skręcił mu wnętrzności, że aż ujął się za brzuch i jęczał.
— Wawrzon, a chodźże prędzej, Rafał nie będą czekali i noc się robi!
— Pódziesz ty, suko, bo cię zakatrupię — mruknął wściekły.
— Hale! Schlała się swynia46 gorzałczyskiem i będzie tu po drogach brewerie47 robić!
— Mówię ci, kobito, odyńdź, bo pożałujesz.
— A juści, ostawie48 cie tu, a doma będę graty znosić do chałupy. No, chodź, Wawrzon — dodała czulej, pochylając nad nim czerwoną, zapłakaną twarz, i zaczęła go ciągnąć za rękaw.
— Mówię ci, psiaścirwo, idź, to idź, bo spiorę kiej bydlaka.
Jagna szarpnęła go silniej, Wawrzon się zerwał z ziemi, jakąś gałęzią uderzył ją przez głowę, rzucił o ziemię, kopnął parę razy, złapał postronek od świni, która się podczas tego szamotania wyrwała Jagnie z ręki, i poszedł naprzód wielkimi krokami. Wawrzonowa z lamentem głośnym zwlekła się z ziemi i poszła za nim. Wkrótce zginęli w mgle i zmroku zapadającym. Tylko wrony wielkim stadem krążyły nad dębem i krzyczały żałośnie, a na drodze z poręby ukazywały się krowy, brzęcząc dzwonkami, i jakiś głos krzykliwy śpiewał.
Bydło przeszło i zniknęło we mgle i zmroku, z oddali śpiew coraz słabiej dochodził.
Ostatnie dźwięki utonęły w przestrzeni i spływały z pluskiem deszczu. Pociemniało nagle, świat zalał szary, wilgotny ton nocy listopadowej, że wszystko się zlało w jedną brudną masę ociemniałą i oślepłą. Stary dąb tylko szemrał sennie, strącał liście na pola i od poręby, od suchych świerków, od brzóz, od gałęzi płynął jakiś głęboki jęk, jakiś śpiew rozpaczliwy brzmiał ponurymi rytmami: Umarł las! umarł! umarł!
KRS: 0000070056
Nazwa organizacji: Fundacja Nowoczesna Polska
Każda wpłacona kwota zostanie przeznaczona na rozwój Wolnych Lektur.
1. ino (gw.) — tylko. [przypis edytorski]
2. kiej (gw.) — jak. [przypis edytorski]
3. odyńdź (gw.) — odejdź. [przypis edytorski]
4. trza (gw.) — trzeba. [przypis edytorski]
5. zesuć — zsypać. [przypis edytorski]
6. kulas (daw., gw.) — noga. [przypis edytorski]
7. nieruchomie — dziś popr.: nieruchomo. [przypis edytorski]
8. iść na kumorne (gw.) — iść na komorne, żyć jako komornik, chłop nieposiadający gospodarstwa ani domu, opłacający własną pracą swój pobyt w domu innego, bogatszego chłopa a. właściciela ziemskiego (komora (daw.): pomieszczenie w budynku, pokój, izba). [przypis edytorski]
9. dziadak (gw.) — dziad, nędzarz, żebrak. [przypis edytorski]
10. iść na wyrobek — zarabiać na utrzymanie jako wyrobnik, osoba wynajmująca się do różnych prac fizycznych. [przypis edytorski]
11. zapaska — rodzaj długiego fartucha wiązanego w pasie na sukience i osłaniającego ubranie od pasa w dół dookoła; część tradycyjnego stroju ludowego. [przypis edytorski]
12. serwantka — oszklona szafka, służąca do przechowywania szkła i drobnych ozdób. [przypis edytorski]
13. pasyjka — umocowany na podstawce krzyżyk z postacią przybitego Chrystusa. [przypis edytorski]
14. trok — rzemień służący do przewiązywania czegoś. [przypis edytorski]
15. juści (gw.: już ci) — oczywiście, rzeczywiście, w istocie. [przypis edytorski]
16. śtuk drogi (gw.) — szmat drogi, kawał drogi. [przypis edytorski]
17. tok (daw.) — klepisko, podłoga z ubitej gliny. [przypis edytorski]
18. bobrować (gw.) — ryć, przeszukiwać. [przypis edytorski]
19. wisień — dziś popr. forma D. lm: wiśni. [przypis edytorski]
20. dranicowy — zrobiony z dranic; dranice: cienkie deseczki służące do pokrycia dachu, wykonywane ręcznie z drewna drzew iglastych. [przypis edytorski]
21. łęciny a. łęty — łodygi kartofli. [przypis edytorski]
22. kum — sąsiad, znajomy. [przypis edytorski]
23. plusk (gw.) — plucha; deszczowa pogoda. [przypis edytorski]
24. ślipie (gw.) — oczy. [przypis edytorski]
25. jaże (gw.) — aż. [przypis edytorski]
26. sękiel a. szenkiel (z niem. Schenkel) — wystająca z piasty część osi, na której obraca się koło wozu. [przypis edytorski]
27. bogać (gw.) — gdzieżby. [przypis edytorski]
28. szkodować się — przysparzać sobie uszczerbku, wykosztowywać się. [przypis edytorski]
29. kozik — składany nożyk. [przypis edytorski]
30. naści (gw.) — masz. [przypis edytorski]
31. siampańskie (gw.) — szampan, wino szampańskie. [przypis edytorski]
32. okowita — wódka; źródłosłów: aqua vitae (łac.), woda życia. [przypis edytorski]
33. ciarach (daw. obelż.) — szlachcic. [przypis edytorski]
34. adyć (gw.) — przecież. [przypis edytorski]
35. kozica — drewniany uchwyt pługa. [przypis edytorski]
36. bojać się (gw.) — bać się. [przypis edytorski]
37. ździebko (pot.) — trochę. [przypis edytorski]
38. niezgorzy (gw.) — nie najgorzej. [przypis edytorski]
39. uścibnąć (gw.) — uszczknąć. [przypis edytorski]
40. kiej niekiej (gw.) — niekiedy. [przypis edytorski]
41. powrósło — gruby sznur. [przypis edytorski]
42. ducht (gw.) — dukt; prosta droga leśna powstała przez wycięcie drzew. [przypis edytorski]
43. sąg — stos drewna. [przypis edytorski]
44. muchar — muchomor. [przypis edytorski]
45. muślin — lekka, przezroczysta tkanina o luźnym splocie. [przypis edytorski]
46. swynia (gw.) — świnia. [przypis edytorski]
47. brewerie — awantury, kłótnie. [przypis edytorski]
48. ostawić (gw.) — zostawić. [przypis edytorski]
Wolne Lektury to projekt fundacji Nowoczesna Polska – organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz wolności korzystania z dóbr kultury.
Co roku do domeny publicznej przechodzi twórczość kolejnych autorów. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy je mogli udostępnić wszystkim bezpłatnie.
Jak możesz pomóc?
Przekaż 1% podatku na rozwój Wolnych Lektur:
Fundacja Nowoczesna Polska
KRS 0000070056
Dołącz do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur i pomóż nam rozwijać bibliotekę.
Przekaż darowiznę na konto: szczegóły na stronie Fundacji.
Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to
Uwagi (0)