Wieczór trzech króli - Guy de Maupassant (biblioteka naukowa online TXT) 📖
Do wioski położonej niedaleko linii frontu zajeżdża niewielki oddział żołnierzy. W świąteczny wieczór chcą odpocząć, napić się i zjeść. Tragedia wisi w powietrzu.
Wojna francusko-pruska widziana oczyma cywili, a nie generałów. Literatura pacyfistyczna pierwszorzędne znaczenie uzyska dopiero po I wojnie światowej, dzięki twórczości Barbusse'a czy Remarque'a, jednak to krótkie opowiadanie Maupassanta jest już jaskółką zwiastującą nadejście zupełnie nowego typu refleksji na temat wojny. Guy de Maupassant uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy naturalistycznych. Jego nowele cechuje oszczędność stylu, precyzyjne prowadzenie opowieści osadzonych w życiu zwykłych ludzi oraz głęboki fatalizm.
- Autor: Guy de Maupassant
- Epoka: Modernizm
- Rodzaj: Epika
Czytasz książkę online - «Wieczór trzech króli - Guy de Maupassant (biblioteka naukowa online TXT) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Guy de Maupassant
Dołącz do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur i pomóż nam rozwijać bibliotekę.
Przekaż darowiznę na konto: szczegóły na stronie Fundacji.
Ten utwór nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej, co oznacza że możesz go swobodnie wykorzystywać, publikować i rozpowszechniać. Jeśli utwór opatrzony jest dodatkowymi materiałami (przypisy, motywy literackie etc.), które podlegają prawu autorskiemu, to te dodatkowe materiały udostępnione są na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0 PL.
Źródło: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/maupassant-wieczor-trzech-kroli
Tekst opracowany na podstawie: Guy de Maupassant, Wybór pism. Ojciec Amable i inne nowele, tłum. anonimowy, księgarnia i drukarnia związkowa w Chrzanowie, Kraków-Warszawa 1914.
Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska
Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl) na podstawie tekstu dostępnego w serwisie Wikiźródła (http://pl.wikisource.org). Redakcję techniczną wykonała Agnieszka Dąbrowska, natomiast korektę utworu ze źródłem wikiskrybowie w ramach projektu Wikiźródła. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Okładka na podstawie: IMG_4851, CC BY 2.0
ISBN 978-83-288-3526-9
Plik wygenerowany dnia 2021-07-08.
Uwagi (0)