Rękojmia - Fryderyk Schiller (biblioteka online .txt) 📖
W Syrakuzach panuje Dionizos, okrutny władca. Meros zakrada się do jego komnat ze sztyletem, by uwolnić miasto od tyrana.
Zostaje jednak przyłapany przez straże, więc Dionizos skazuje go na śmierć krzyżową. Meros oświadcza, że podda się karze, ale prosi, by odwlec ją o trzy dni — chciałby bowiem wydać siostrę za mąż za swojego przyjaciela. Dionizos zgadza się, ale ostrzega, że jeśli Meros spóźni się i nie stawi po trzech dniach, zamiast niego na krzyżu umrze przyjaciel. Meros zgadza się na te warunki. Okazuje się jednak, że walka z żywiołem i różnymi okolicznościami losu może sprawić, że honor Merosa zostanie podany w wątpliwość, a życie jego przyjaciela — zagrożone.
Fryderyk Schiller to niemiecki poeta, filozof, dramaturg drugiej połowy XVIII wieku. Był przedstawicielem tzw. okresu Sturm und Drang, czyli Burzy i naporu. Zasłynął przede wszystkim jako autor Zbójców, Dziewicy Orleańskiej i Ody do radości. Jego twórczość była inspiracją m.in. dla Adama Mickiewicza.
- Autor: Fryderyk Schiller
- Epoka: Romantyzm
- Rodzaj: Liryka
Czytasz książkę online - «Rękojmia - Fryderyk Schiller (biblioteka online .txt) 📖». Wszystkie książki tego autora 👉 Fryderyk Schiller
Źródło: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/schiller-rekojmia
Tekst opracowany na podstawie: Fryderyk Schiller, Ballady, tłum. K. Brodziński, W. Chłędowski i in., wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1954.
Wydawca: Fundacja Nowoczesna Polska
Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury (http://wolnelektury.pl). Reprodukcja cyfrowa wykonana przez Fundację Nowoczesna Polska z książki udostępnionej przez Dorotę Kowalską. Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Eine Publikation im Rahmen des Projektes Wolne Lektury. Die digitale Reproduktion wurde von der Stiftung Fundacja Nowoczesna Polska anhand eines Exemplars aus der Sammlung von Dorota Kowalska ausgeführt. Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Paweł Kozioł.
Okładka na podstawie: riclantz@Flickr, CC BY 2.0
ISBN 978-83-288-3853-6
Plik wygenerowany dnia 2021-07-08.
Uwagi (0)